Evropská stagflace brzdí čínský růst
Sdílet článek:

Ekonomické problémy, kterým Evropa čelí se svádí na Putina, někdy se též operuje čínským ekonomickým útlumem v důsledku špatné proticovidové politiky čínského centra. V hongkongském South China Morning Post vyjasňuje problém Ji Siqi. Evropskounijní stagflace táhne dolů čínský export, v Evropě uprostřed malé poptávky vládne apatie vyrábět a investovat. Čínské strojírenství a elektronika spolu s textilním průmyslem jsou evropskou stagflací nejvíc postižená odvětví. V prvních 11měsících 2022 byla EU po USA druhou největší čínskou exportní destinací s objemem exportu 518 miliard dolarů a s 15.8% podílem na celkovém čínském exportu.

Odhaduje se, že evropská stagflace v roce 2023 sníží celkový čínský export o 2 % a vyvolá nejistotu v postcovidové ekonomické obnově. Celý evropskounijní ekonomický růst bude čelit silnému tlaku podmíněnému velkou nejistotou spojenou s růstem cen energie a stagflací, což je kombinace vysoké inflace a ekonomické stagnace – podle reportu Haitong Securities potrvá tato situace celý rok 2023. Evropská spotřeba bude stagnovat dík vysoké inflaci a navyšování úrokové míry Evropskou centrální bankou, stejně tak jako ochota firem produkovat a investovat. Komise EU odhaduje příští rok nulový ekonomický růst, nicméně se očekává, že inflace se z 9.3 % sníží na 7 %. Ve zprávě Haitong Securities se uvádí: “V důsledku evropského hospodářského zpomalení budou velmi postižena některá čínská průmyslová odvětví jako elektronika a z důvodu jejího velkého podílu na celkovém exportu to postihne celé čínské hospodářství.” Poslední čtvrtletí loňského roku neklesal jen čínský vývoz do EU, čínské dodávky do USA se v listopadu snížily oproti předchozímu roku o 25,4 %, což představuje již čtvrtý měsíc v řadě exportních poklesů.

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*