Evropská unie se během půl roku odsekne od ruské ropy … a co se stane?
Sdílet článek:

Návrh Ursuly von Leyenové, Borella a spol. na rychlý odklon od ruské ropy je velmi nebezpečný: ceny porostou, pravděpodobně i nezaměstnanost, přinese to velké problémy rozvojovým zemím. Výjimka se má udělit Slovákům a Maďarům a pravděpodobně i Rakušanům. Dneska večer mají stálí zástupci členských zemí schválit návrh evropské Komise na další sankce proti Rusku, je EU schopna navrhnout ještě něčeho jiného? Kromě sankcí proti ruské ropě se plánují i sankce proti dalším ruským  bankám a televizním stanicím, které šíří dezinformace, ale pod úroveň myslitelného jsou sankce proti moskevskému patriarchovi Kirillovi (uvedla France Press). Proti ropným sankcím vystupují Maďarsko, Slovensko, Itálie a Rakousko. Velmi citelné budou sankce proti ruské ropě u států bez přístupu k moři, kromě Fialovy ČR si to tyto země uvědomují. Fialova vláda se propracovala mezi hlavní válečné štváče a propagandisty, i za cenu sociální katastrofy a nesouhlasu většiny obyvatel nás vtahuje do poloválečného stavu.

Evropská unie se během půl roku odsekne od ruské ropy, a co se stane? Jak se lze dočíst ve většině západního tisku, Putin má pro svoji válku na Ukrajině velkou podporu ruského obyvatelstva, evropskounijní nýmandi vedou ekonomickou válku s Ruskem a brutální sociální válku s vlastním obyvatelstvem, kterého se nikdy demokraticky netázali, velká většina obyvatel je  pravděpodobně proti protiruským sankcím, které se promítnou na prvním místě do kvality života a nové bídy v Evropě. Demokracie se už dávno nedá chápat jako výraz svobody člověka, dá se trpět jako optimálnější model výběru řešení než jiné modely, ale v Evropské unii už hodili přes palubu i toto skromné pojetí demokracie.  V evropskounijním zdůvodňování ropných sankcí se operuje odhady EU think tanku Breugel, Rusko si má za ropu do EU každodenně přijít na 450 milionů eur. S pěti miliony barely ropy proudí denně do Evropy i 1,5 miliony barelů z ruské ropné produkce jako diesel nebo těžké oleje. Ruský ministr financí Siluanov očekává do konce roku pokles ropného exportu o 17%, může tento pokles v Rusku něco ovlivnit? Ruská rozhodovací centra řeší historicky ojedinělý problém, urychlenou vlastní náhradu za západní produkci, boom domácí produkce a potřeby vlastní ekonomiky nahradí ropný export na západ, navíc import ze západu, který by vyžadoval protihodnotu rychle klesá.
.
Německý export do Ruska klesl oproti únoru na 60% (na 900mil. eur), ale import z Ruska klesl pouze o 2,5%, zajímavé, že do USA v březnu narostl ruský export o 3%. Ruské příjmy z menšího ropného exportu částečně vykompenzuje perspektivně ještě dražší ropa a východní odbytiště. Česká ekonomika je chatrnějším apendixem německé ekonomiky, tedy německá negativní perspektiva se tu ještě prohloubí. Německý ministr hospodářství Habeck očekává velký cenový skok, ruská ropa bude mít pouze drahé alternativy, musí se kalkulovat i s náklady na přeměnu rafinerií a nové dodací cesty.  Nikdo nedokáže odhadnout, do jaké míry se prodraží topení a tankování. Je možné, že embargo na ruskou ropu tak vyžene její cenu, že Rusko žádný úbytek nepozná.
.
Libor Číhal
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Vláda fialové bídy je pečlivě vybraný spolek vlastizrádných definitivních
  likvidátorů chatrných zbytků samostatné ČR a jejich národů.
  Za souhlashého mlčení svých obětí se nerozpakuje použít snad všech druhů trestních činů ke splnění zadání pro které byla podvodně dotlačena k vládnímu korytu.
  Od okrádání naprosté většiny obyvatel,znásilňování myšlení dětí a mládeže,válečné štvaní vlastivrzday šíření lží a pomluv.
  A jejich oběti radostně hýkají ad žebračenkami štítivě pohozené mezi mrzkou
  lůzu,napadají keždého kdo dokáže nemlčet

 2. EU za nadšené a štedré účasti ČR ve výši cca 450 miliónů Kč (zeptali se českých občanů, když jim tahají peníze z kapes?) chystá nový “Marshallův plán” pro Ukrajinu. Myslím, že se na tu pomoc ukrajinští oligarchové již velmi těší.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*