Evropský parlament schválil boj proti “desinformacím” (svobodě slova)
Sdílet článek:

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinformace či aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu.

Opatření například zavádí povinnost pro sociální sítě bojovat proti obsahu, který bude označen jako dezinformační. Pokud tak velké společnosti, jakou je například Meta Platforms provozující Facebook či Instagram, neučiní, čekají je za to obří pokuty. Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) již dříve uklidňovala, že se kvůli tomu cenzury v EU obávat nemusíme.

Europoslanci dnes schválili normy označované jako „akt o digitálních službách“ (DSA) a „akt o digitálních trzích“ (DMA), kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a zaměřuje se zejména na informace šířící se po sociálních sítích.

Opatření mají zejména přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu nebo proti obsahu, který bude označen jako dezinformace. Pokud platformy podle DSA šíření takového obsahu nezatrhnou, budou takto velkým firmám hrozit extrémní pokuty až do výše 6 % jejich ročního globálního obratu. Uživatelé mají též být na sociálních médiích a na online tržištích chráněni před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Podle DMA pak velké společnosti významně ovlivňující provoz internetu budou muset sdílet více informací s menší konkurencí používající jejich služby a budou pod přísnějším antimonopolním dohledem či se budou více kontrolovat akvizice menších společností těmi velkými. V případě porušení těchto pravidel hrozí pokuty až 10 % celosvětového ročního obratu dané společnosti.

Opatření byla v Evropském parlamentu schválena hladce jasnou většinou hlasů. Jejich finální přijmutí ještě musí potvrdit ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Důležitou roli v hledání vztahu Evropské unie k on-line platformám hrála také česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Ta tvrdí, že se hlasů o zavedení cenzury máme vyvarovat. Obavy jsou prý zcela zbytečné.

„Když se řekne regulace digitálního prostředí, tak se vždycky okamžitě dostanete v zásadě jen na jednu z tří pozic. Zaprvé: Vůbec na to nesahat, jakýkoli zásah rovná se cenzura. Druhý extrémní názor: Musíme to celé sešněrovat, prostor vytvořený Facebookem a spol. v zásadě znárodnit, ustavit digitální policii a kontrolovat internet úplně do detailů. Mezi nimi je názor, který zastávám já a který, jak teď ukázalo i hlasování Evropského parlamentu, je nejrozšířenější: Nějakou regulaci ano, ale svobodu slova v zásadě zachovat,“ uvedla Jourová začátkem letošního roku.

Zdroj

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Pinda ať si pindá. Jednu věc okecat nejde. Z principu. Má-li být někde KONTROLA,je nutně potřeba kontrolor. Hm a je po svobodě slova,že?Svoboda buď je nebo není. A čůza s bolševickým mozkem se z toho nevylže. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “

  2. Svobodu slova je třeba zachovat ale Husa je třeba upálit. Řekla Jourová…pardon, král Zikmund.

    • Císař Zikmund! A moc se do upalování nehrnul. Ani s ním nesouhlasil. Jen politické stanovisko převážilo to lidské. Černoprdelníci by mu dokázali zavařit. Tak se holt chvíli díval jinam. Jo, být panovník je hnusná práce. A extrémně náročná pokud člověk není vylízaný, asociální,magorský pako. Celá slavná církev svatá má na rukou více krve než kdokoliv jiný. Plný huby lásky k bližnímu ale upalovat oponenty žádný problém. Totéž v bleděmodrém dnešní demokradi. Láska a pravda v hubě,lež a nenávist v hlavě a krev na rukách. A oboje vyžadují víru ve svoje bláboly a lži. Jak jinak. Samostatně myslící člověk je jejich nejhorší a úhlavní nepřítel. Tak je poznáte. Hezký den všem svobodným přeje Červený Jiří,,Jiruna “

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*