Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

V poslední době mě překvapilo, kdo všechno přišel v médiích s ostrou kritikou současného předsedy vlády.

Asi zde neprozradím nic nového, když napíši, že důvěra občanů České republiky v kabinet Petra Fialy je velmi nízká. Podle posledního dosud zveřejněného průzkumu na tohle téma, který přinesla v polovině srpna agentura CVVM, mu důvěru vyjádřilo pouhých 25 % respondentů. K nejvíce kritizovaným členům vlády v médiích přitom vedle ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana nebo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka patří samotný premiér Petr Fiala.

Jeho stále věrní příznivci dost možná namítnou, že Fialova vláda to má v současné době vzhledem ke stále trvající agresi Ruska na Ukrajině či ke stavu veřejných financí, které jí zanechaly předchozí vlády, složité, a tak se takto nízkým číslům až tak nelze divit. Případně, že některým lidem se prostě nezavděčí žádný politik. Na tom samozřejmě část pravdy je, nicméně mě v poslední době překvapilo, kdo všechno s kritikou současného předsedy vlády (a většinou dosti nevybíravou) v médiích přišel. Uvedu tři konkrétní příklady.

Prvních z nich je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který by jakožto někdejší předseda TOP 09 a nesmiřitelný kritik předchozího premiéra Andreje Babiše měl být nadšen z toho, které politické subjekty současnou vládní koalici tvoří. Nicméně i k nynější vládě je kritický čím dál více, což dokumentuje například nedávný článek na Echo24.cz, kde Kalousek označil Fialovo vyjádření k problematice stále rostoucích cen potravin za „krystalický projev nepochopení tržní ekonomiky“. A směrem k celému kabinetu pak dodal: „Máme právo na vládu, která dokáže alespoň inteligentně předstírat, že se snaží a že ví, co dělá.

Na hlavní straně iDnes jsem pak v upoutávce na médium Expres zahlédl titulek Usmíření bratrů Etzlerových: Jejich vztah tuží odpor k premiéru Fialovi!“ I když tuhle bulvární rubriku otvírám málokdy, tenhle titulek mě zaujal a článek si přečetl. A dozvěděl se z něj, že ještě nedávno rozhádané bratry, bývalého redaktora České televize Tomáše i herce Miroslava (který v kampani před posledními sněmovními volbami dle vlastních slov Petra Fialu významně podpořil) spojil nyní kritický postoj k premiérovi a předsedovi ODS, konkrétně pak jeho neochota odvolat ministra spravedlnosti Petra Blažka po schůzce s Martinem Nejedlým. Pokud nicméně Petr Fiala tyto rozhádané celebrity opravdu spojil, tak lze říci, že jeho politika aspoň něco užitečného občas přinese…

Třetím ostrým Fialovým kritikem z poslední doby byl pak bývalý slavný hokejový brankář Dominik Hašek, který chce v příštím roce kandidovat do Senátu za stranu TOP 09. Asi uhodnete, že jeho kritika souvisela s tématem ruských a běloruských sportovců. Haška jakožto nesmiřitelného bojovníka vůči nim totiž rozčílil pozměněný postoj české vlády k této otázce, vynucený problémem, který nastal při nedávném startu ruských a běloruských fotbalistů v dresu kazašského týmu Tobol Kostanaj v evropském pohárovém zápase v Plzni (psal jsem o tom v nedávném článku zde). Naganský hrdina kvůli tomu napsal českému premiérovi na síti X poměrně nevybíravý vzkaz: „Vláda rozhodla, že individuální (i jiní) ruští a běloruští sportovci mohou vesele na našem území soutěžit a propagovat ruskou válku a ruské zločiny. Jsou jim ukradené ukrajinské a ruské životy? Jak smutné a v protikladu s prohlášením Petra Fialy, že máme být sebevědomý národ, když on je připodělaný.“ (viz odkaz zde).

I když jsem koalici Spolu, ani jiný subjekt současné vládní koalice nevolil, občas je mi premiéra Fialy i trochu líto. Zvlášť, kdy například v posledním jmenovaném případě jeho vláda sice pozdě, ale přece pochopila určitou realitu a kvůli nesmiřitelnému boji Dominika Haška vůči ruským sportovcům (který ovšem porážku Ruska na Ukrajině asi těžko urychlí) nechtěla dostat do problémů české fotbalové týmy v evropských pohárech. Tím, že původní vládní opatření ohledně jejich startu u nás přijala v červnu dost možná na základě tlaku Dominika Haška, se tak nyní naplnilo známé lidové rčení „za dobrotu na žebrotu“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává? Jen premiér Fiala. Tipnul bych si, že i paní Fialová ho stírá.

    • Připomíná to hru divadla Járy Cimrmana „České nebe”: … „V čem vyniká ten Cimrman?” „Prej ve všem.” „A kdo to říkal?” „On.” …

  2. Existuje ještě vůbec někdo, kdo na premiéra Fialu nenadává?

    Ja nikoho neznam. Jen ty co kupuji zbrane je zacinaji nabijet. HM kdo asi bude cil????

  3. Jistě. Nadávat je jedná věc a druhá věc je nesouhlas přetavit v činy. V tom první jsme mezigalaktiční mistři, v tom druhém bohužel ne, protože většina občanů se chová jako loajální lokajové. Nadávají, ale s ohnutým hřbetem…

    • To je pravda a je to špatné. Ale když odpor společnosti k politikovi (nebo komukoliv) přeroste určitou mez, stačí pak jen lehké drcnutí. Není nutné ho házet z okna. Stačí mu podrazit nohu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*