Západní společnost dnes zažívá přelomové období, nastal už krach, který rychle akceleruje, ale nejsme schopni dostatečně adekvátně reflektovat nebo vůbec vidět změny ve významech některých jevů, které jsme instrumetálně chápali jako neměnné. Pořád se domníváme, že jev platí, i když už tomu tak není. V některých případech je možné, je jev přestal mít smysl a význam, ale z jakési myšlenkové setrvačnosti to nejsme schopni vstřebat. Např. koeficient IQ má měřit kognitivní kvality člověka a vždy se uvádí jeho vysoká korelace s pracovní úspěšností. Tato hypotéza mohla platit v šedesátých až osmdesátých letech někde ve skleníkovém prostředí velké americké firmy nebo v Německu, kde unikátním způsobem celoplošně expandovala rozvinutá technická společnost. IQ spíš než inteligenci signalizoval míru adaptability technického člověka na okolí v technické expandující společnosti. V této společnosti už dávno nežijeme a i takto chápaný IQ přestal mít smysl. V technicky konzumní společnosti velmi rozšířené gadgety vytrénují téměř pavlovským způsobem celé populaci odezvu na jednoduchý signál, IQ ztrácí variabilitu a s pracovní úspěšností to nemá nic do činění. Univerzitu dokončí všichni, tedy IQ, který by predikoval školní úspěšnost nemá smysl. Krachující západní společnost už neklade náročné cíle v žádné oblasti, až na výjimky každý absolvent v zaměstnání obstojí. Stačí být konformní. Podle Flynnova efektu se má zvedat s každou novou generací koeficient IQ, ovšem na druhé straně pozorujeme, že profesorské kádry vysokých škol jsou neodvratně s každou novou generací mizernější. Moderní doba definitivně zlikvidovala vertikální napětí, které potencovalo lidský vývoj. Poslední staletí eliminovala napětí spočívající ve vertikální diferenci, zmizelo posvátné, zbortil se rozdíl mezi mudrcem a neznalým, mezi vyvolenou elitou a davem, mezi géniem a průměrnými a nakonec konzumní doba vynulovala i IQ. Západní člověk není ani průměrný, ale je nesignifikantně odlišný od nuly. Vrcholným stádiem konzumu, které zažíváme, je rozkoš z toho, že jsme se dokázali vyhnout selektivnímu tlaku přírody, a velmi limitovaný nástroj IQ byl posledním z těchto tlaků. Nejenže neplatí nic takového jako Flynnův efekt, ale inteligence západního člověka jde téměř s biologickou zákonitostí dolů.
V Minnesotě zveřejnili nedávno zajímavou studii třicetiletého zkoumání rozsáhlých kohort patnáctiletých, nezkoumalo se IQ, ale výzkumníci se zabývali tvořivostí, podle studie, koncem osmdesátých let a počátkem devadesátých let rostla tvořivost, pak jedno desetiletí stagnovala a od počátku tisíciletí jdou koeficienty tvořivosti dolů. Je možné, že stav společnosti dobře mapují a vývojovou dynamiku lépe postihnou koeficienty tvořivosti než limitovaný koeficient IQ. Před časem publikovalo Mankind Quaterly zprávu o IQ jihosúdánských dětí v uprchlických táborech v jižním Súdánu, naměřili IQ kolem 55 bodů, malý Evropan má být dvakrát inteligentnější. Je otázkou, může-li existovat smysluplná interakce mezi americkým týmem psychologů, i když má místní asistenci, s osmiletými súdánskými černochy. Ve zprávě se uvádí, že v roce 1954 v oblasti naměřili IQ kolem 70, což samo o sobě naznačuje problematičnost celého zkoumání. Pravděpodobně súdánské děti dostaly jiný typ tréningu, kterému odpovídá jiné IQ, než gadgety vytrénované evropské mládeže. Je možné, že mladí Súdánci mají vyšší koeficienty tvořivosti. Nelze člověka vytrhnout z prostředí, kde tisíciletí žije a pak ho zkoumat parametry jiné civilizace.
.
Čím dál víc se objevují výzkumné zprávy o tom, že Flynnův efekt už pár desetiletí neplatí, pozorovalo se to v Holandsku, na Novém Zélandě a od roku 2006 se to pozoruje v USA a ve Francii. Budoucnost Západu nebude moc brilantní. Podle výzkumů vědců z University Oregon a Severozápadní university publikovaném tento měsíc v revui Intelligence, IQ v mladších populačních segmentech má tendenci klesat, vědci zkoumali období 2006-18, zabývali se dvěma typy testů, kognitivní kapacitou a verbální kompetencí. Oregonští vědci tvrdí, že Flynnův efekt má inversní charakter, tedy klesá od generace ke generaci. Běžně se tvrdilo, že od roku 1932 skóre IQ každoročně roste o 3-5 bodů. CNN uvedlo, že podle norského výzkumu už několik desetiletí v zemi IQ klesá. Ve francouzském Les Echo se odvolávají na jiné studie z revue Intelligence, koeficient IQ by měl posledních patnáct let klesat ve většině rozvinutých zemí, výzkum vycházel z analýz psychometrických testů mladých branců. Obzvlášť se jev dotýká zemí severní Evropy. Už v roce 2013 rozsáhlá studie ukázala, že IQ Britů poslední desetiletí klesá, ve Francii od roku 2000 do 2009 měl IQ klesnout o 3,8 bodů. Běžně se uvádí, že TV ničí inteligenci, čím dál vyšší věk narození prvního dítěte a čím dál méně dětí v populaci sebou nesou redukci IQ celkové populace. Další stopou je působení endokrinních disruptorů, kterými jsme čím dál víc obklopeni a které mají negativní vliv na působení jódu, látky velmi významné ve vývoji mozku. Podle britské studie každodenně víc než 2 hodiny za volantem sníží IQ stejně jako tři hodiny denně před televizorem. Když někdo řekne, že mladí jsou čím dál víc debilnější, není to úplně od věci.
(17 votes, average: 4,59 out of 5)
Loading...
Počet přečtení:698
>> Podpora
Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!
Mladým stačí vypnout internet a je KONEC. Nespočítají ani obvod kruhu, nebo logickou úvahu, která svíčka hořela nejkratší čas, byly li zapáleny současně. Ta nejdelší, nebo ta nejmneší….Čest vyjímkám.
Mladým stačí vypnout internet a je KONEC. Nespočítají ani obvod kruhu, nebo logickou úvahu, která svíčka hořela nejkratší čas, byly li zapáleny současně. Ta nejdelší, nebo ta nejmneší….Čest vyjímkám.
D.No ješte že ho nevypnou Vám.To by jsme ztratili nejčerstvejši informace ohledně valky na Ukrajině přímo ze zákopů.Tak jsme zachráněni.