Glosa MM: Ukrajinský boršč
Sdílet článek:
Od 1. července je ukrajinský boršč považován za nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Bylo tak rozhodnuto na 5. mimořádném mezivládním výboru pro ochranu nehmotného dědictví v rámci iniciativy Maryny Sobotjukové a šéfkuchaře Jevhena Klopotenka.
„Vítězství ve válce o boršč je naše,“ napsal vítězoslavně ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko v pátek na svých facebookových stránkách.
Kam všude už se nemíchá politika! Dokonce i do boršče!
Boršč se ve středověku vařil na území Kyjevské Rusi (adjektivum „kyjevská“ ovšem přidali historici až v 19. století), která se rozkládala na území dnešního Ruska, Ukrajiny a Běloruska, odkud se rozšířil i do Polska či Haliče.

Šéf NASA Bill Nelson:
Chtěli bychom spolupracovat s Čínou, ale čínská vláda se k tomu nemá a k tangu jsou vždy zapotřebí dva.
Dodávám:
Absence spolupráce je však výsledkem Wolfova dodatku z roku 2011, který zakazuje jakoukoli přímou spolupráci NASA s čínskou vládou a čínskými podniky, pokud ji neodsouhlasí FBI a a kongres.

Václav Klaus:
Hádají se stoupenci měnového (peněžního) vysvětlení inflace, čili přiznávajícího naši vinu, se stoupenci tzv. nabídkového vysvětlení inflace (kladoucího vinu na Putina, Čínu a boj s globálním oteplováním), ale to je pouze mediální hra. Vinou je mimo veškerou pochybnost nadměrné množství peněz v oběhu a obří deficity státního rozpočtu.

Lü Xiang, pracovník Čínské akademie sociálních věd, se pozastavil nad tím, že nový strategický koncept NATO sice obsahuje silně nepřátelský postoj k Rusku a Číně, ale ani slovem se nezmiňuje o tom, co bude s Evropou, pokud na Ukrajině vojensky zvítězí Rusko.

„Každý alespoň trochu strategicky uvažující člověk, musí dojít k závěru, že Putin a Ruská federace musejí prohrát, protože kdyby vyhráli, tak se Čína bude cítit povzbuzena tím, že agrese Putinovi vyšla, a vrhne své ozbrojené síly proti Tchaj-wanu s následky nedozírnými pro celý svět. Konflikt na Ukrajině asi skončí příměřím po vytlačení ruské armády do pozic před začátkem letošní invaze. Za jak dlouho, je otázka,“ konstatoval spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík.

Global Times:
Zdá se, že Washington chce postupně vyvolat „taiwanskou krizi“ a přesvědčit evropské členy NATO, aby se podílely na hájení amerických zájmů v asijskopacifické oblasti.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*