Havlíčkova Borová oslavila narozeniny svého rodáka
Sdílet článek:

V přívalu všech možných virů a podivných událostí ve světě jsem témeř zapomněl na to, že naše vlast letos oslavuje dvousté výročí narození českého novináře, spisovatele a básníka Karla Havlíčka Borovského. Kdo by neznal jeho ,,Tyrolské elegie” a mnohé další básně. Učili jsme se o nich ve školách ještě v době,kdy vlastenectví nebylo zapomínané slovo. A najednou jsme teď zjistili, že tehdejší odvážný novinář z poloviny 19.století.má hodně co říci i lidem naší doby.A na štěstí jsou tu ještě mnozí  ( a to i relativně mladí),kteří si uvědomují ,že ten bojovník a vlastenec může posílit náš ohrožený svět ,že jeho úvahy a výzvy neztratily vůbec svou aktualitu.

A tak jsem uvítal, když mne kamarád novinář vzal s sebou do Havlíčkovy Borové na počátku září. Tady probíhaly asi totiž jedny z nejdůležitějších oslav Havlíčkových narozenin. A totiž nejen velkolepá slavnost a kladení věnců k jeho známému pomníku,ale také jakási  lidová pouť ke ,,svému” Havlíčkovi,který se nebál psát a bojovat tím ve prospěch svého národa. Za jakoukoli cenu – i tu nejvyšší. 

A tak jsem se octl náhle uprostřed nadšených lidí ,kteří se přišli panu novináři poklonit do jeho rodiště zblízka i zdálky. A jak jsem s nimi hovořil, dost často jsme se shodovali na jednom smutném faktu: pokud by dnes Karel Havlíček Borovský žil a psal a vydával své noviny, tak by mu mu je chtěli asi cenzurovat. Byl by dost ostrý, jak to měl ostatně vždy ve zvyku. Jakoukoli cenzuru ( zejména tu na internetu) by břitce odmítl. A tudíž by ho podle současných poněkud absurdních zákonů ( třeba tom o ,,předsudečné nenávisti )” zřejmě zatkli a poslali – do Brixenu už ne, ale spíš do vězení. Zatím to nehrozí. Havlíček je bezpečně dávno mrtev a jak bylo řečeno organizátory slavností, při dalších kulatých oslavách se tady sejdeme zase za 100 let.

A stálo to za to. Na té oslavě se křtila kniha o KHB, která je sestavena z příspěvků lidí, majících blízký vztah k Havlíčkovi nebo jeho kraji. A ti sem byli na tu krásnou pouť také pozváni a opravdu přijeli. A tak jsem si tady mohl potřást rukou s někdejším předsedou vlády a předsedou senátu Petrem Pithartem nebo současným předsedou senátu Milošem Vystrčilem. A nechyběl ani krajský hejtman Vysočiny, páni starostové Havlíčkova Brodu i Borové. A členové spolku Havlíček a mnozí jiní vlastenci. Bylo tu velmi slavnostní a barvité kladení věnců k k pomníku Karla Havlíčka i prohlídky památek Havlíčkovy Borové. Rodného domu s památníkem a dalších pamětihodností.

Ty oslavy stojí za to a potrvají v dalších městech a obcích, ke kterým měl Karel Havlíček Borovský blízký vztah, až do konce roku 2021 – hlavně v Havlíčkově Brodě výstavami, besedami,akcí Epigram 21 atd. Pak v Humpolci,kde Havlíčka v roce 1848 zvolili do říšského sněmu, přestože byl právě ve vězení. Oslavy  budou i v městysi Batelově, Malči, Velké Losenici a v Chotěboři. Tady všude zanechal své stopy. A to, že jeho odkaz má co říci i do současnosti a posilovat nás v této nelehké a neklidné době, je zcela jasné. 

 

Vladimír Kříž

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*