„Za celou historii Spojených států neexistoval protivník, který by představoval větší hrozbu pro americký způsob života, a tedy i pro svobodu ve světě než Čína,“ řekl nedávno Roberts, prezident washingtonského konzervativního think tanku Heritage Foundation, v pořadu „China Insider“ na EpochTV.
„Komunistická strana Číny buduje prostřednictvím svého zlovolného totalitního zřízení režim velmi nepřátelský vůči Spojeným státům,“ dodal.
Podle Robertsova názoru americká politická elita dosud nedokázala adekvátně reagovat na potenciální újmy, které by mohly od Komunistické strany Číny (KS Číny) vzejít. Uvedl, že Bidenova administrativa neprokázala při vypořádání se s různými hrozbami režimu žádné pevné postoje.
Bílý dům dle něj udělal několik chybných kroků i v jiných oblastech zahraniční politiky, včetně chaotického stažení z Afghánistánu či odmítnutím poskytnout Ukrajině stíhačky, které by této sužované zemi mohly významně pomoci.
Podobné incidenty by mohly vést čínského vůdce Si Ťin-pchinga k závěru, že „americký stát je neschopný a slabý“, uvedl Roberts.
Další chybou je dle něj to, že američtí představitelé obou politických spekter zastávají jako nejlepší přístup k režimu ten smířlivý.
Takový druh postoje připomíná ten, který zastával britský premiér Arthur Neville Chamberlain, známý především svým appeasementem vůči Adolfu Hitlerovi.
Roberts uvedl, že selhání britského premiéra, který se nedokázal postavit Hitlerovi, by mělo být pro Spojené státy „největší lekcí v moderních dějinách“, a dodal, že Washington si nemůže dovolit udělat stejnou chybu ve vztahu ke KS Číny.
Jedno z nebezpečí čínského režimu vychází z jeho schopnosti infiltrovat americkou společnost prostřednictvím rozsáhlých obchodních vazeb. „Čína přiměla Ameriku, aby se více podobala Číně,“ řekl.
„Musíme eliminovat investice KS Číny do amerických univerzit. Musíme eliminovat investice KS Číny do jakýchkoli našich národních bezpečnostních zájmů. Musíme vytrhnout kořeny a osekat větve, které má KS Číny v této zemi,“ dodal.
Podle Robertse by americké vedení mělo mít k odstrašení čínského režimu stejné odhodlání, jaké měl prezident Ronald Reagan, když tvrdě bojoval proti Sovětskému svazu, aby ukončil studenou válku.
„Prezident Reagan měl politickou odvahu navzdory všem radám, které dostával od jiných, a od zastánců politiky usmiřování z OSN, donutil Sověty uhnout a říct: ‚Zbořte tu zeď,‘“ řekl.
„Pokud se nebudeme pouštět do těchto velkých bitev za morální čistotu, za svobodu, pak bychom nejspíš sami neměli jako země vůbec existovat,“ dodal.
Buďte první kdo přidá komentář