Sankce proti Rusku i na kulturní frontě: Stop vystoupení Alexandrovců
Sdílet článek:

Servery Ticket Portal a Ostrava Info oznámily dočasné přerušení prodeje vstupenek na plánovaná květnová vystoupení souboru Alexandrovci. Podle všeho se mělo jednat o jedno vystoupení v Karlových Varech, tři vystoupení v Praze (Sportovní hala v Holešovicích) – předprodej Ticket Portal, dvě vystoupení v Brně s předprodejem u Ticket Art a jedno vystoupení v Ostravě s předprodejem na Ostrava Info. Servery uvádějí, že předprodej byl dočasně pozastaven a nový termín bude oznámen, Brno uvádí, že státní orgány nepovolily Alexandrovcům vystoupení již v minulém roce. Na únor je v Brně plánováno vystoupení „Ruský cirkus na ledě“, takže uvidíme, zda sankce dopadnou i na další umělecké soubory.

Důvodem stop stavu na vystoupení Alexandrovců není jejich repertoár. Zpívají klasické písně jako Kalinka nebo Kaťuša, náboženské písně, předvádějí lidové tance i balet, vystupuje sbor i sólisté. Vystupovali v mnoha zemích světa a své umění předvedli mnoha významným osobnostem včetně papeže. Takže až doposud dobré. Co je problémem v současnosti je, že se jedná o armádní soubor. Tedy spadá pod velení ministra obrany Šojga, stejně jako jednotky a útvary, jež anektovaly Krym, podpořily separatisty v oblasti Luhansku a Donbasu a zaútočily bez vyhlášení války celou vojenskou mašinérií na Ukrajinu. Lze předpokládat, že výtěžek z vystoupení bude částečně ve prospěch a provoz souboru, ale část skončí v pokladně ministerstva obrany. A to je v současnosti nepřípustné.

Organizátoři však budou muset vyřešit právní aspekty tohoto rozhodnutí. Zde se nejedná o omezení dovozu ruských komodit nebo zabavení soukromé jachty nebo zmrazení účtu konkrétní osobě. Umělecká vystoupení jsou řešena smluvně, a jsou ve smlouvách zakotvena i ustanovení o pokutě, pokud jedna nebo druhá strana vystoupení zruší. A zrušení šesti vystoupení tak velkého tělesa jako jsou Alexandrovci může stát organizátory hodně peněz, jež ruský armádní soubor bude právně vymáhat, pokud nezasáhne nějakým způsobem český stát. Pobaltské státy zablokovaly vystoupení Alexandrovců již před několika lety, Češi klasicky čekají do poslední chvíle a pak se topí v problémech, jak z toho ven. Vystoupení jsou plánována dlouhodobě, aby bylo možno sladit kalendář uměleckého tělesa a organizátorů, najít vhodné prostory pro vystoupení a též zajistit přepravu a ubytování. Poměrně velká logistika, a čím větší soubor, tím komplikovanější. Lze si jen vzpomenout třeba na vystoupení River Dance, kdy soubor, jenž představuje především Irské tance a hudbu, ale i flamengo, ruské tance nebo step, musel vystoupit v redukované formaci, protože v ČR není dostatečně prostorné pódium pro celý sbor a choreografii.

Takže kromě právních a finančních problémů organizátorů to má dopad i na občany ČR, kteří si již vstupenky koupili. A jedná se tisícové náklady u čtyřčlenné rodiny, kdy stěží lze předpokládat uskutečnění vystoupení v letošním či příštím roce. Takže budou požadovat vrácení vstupného, což opět zatíží organizátory, kteří nepochybně do přípravy vystoupení, která se měla konat v druhé polovině května, tedy zhruba za měsíc, již něco museli investovat a minimálně složit zálohy.

Sankce jsou určitě účinný nástroj, ale největší dopady mají na ty, kteří mají nejmenší příjmy, s politikou nemají nic společného, jen mají tu smůlu, že mají národnost a místo narození a bydliště v dané zemi.

Sankce fungují, ale nezdá se, že by proti těm, kteří by je měli pocítit, ale dopadají na druhý konec spektra. Z obchodů mizí zboží, omezuje se výroba, či zavírají podniky – tedy jsou lidé propouštěni. Bohatí si odletí nakoupit do zahraničí, ředitelé továren nebo konsorcií sedí ještě ve správních radách dalších podniků a mají tedy další příjmy, pro elity je vždy všeho dost a na světě je dost zemí, kde ruské zboží najde kupce a umožní ruské státní kase nevyschnout. A Rusko již jednou otočilo tok ropovodu směrem na východ na stále hladový čínský trh. S chudými středoasijskými republikami by mohl fungovat spíše výměnný obchod, ale Čína, Indie, Malajsie a Indonésie, nejlidnatější země v Asii, a ne tak daleko od Ruska, se mohou stát zajímavým odbytištěm. Sice neposkytnou zboží jako EU nebo USA, ale poskytnou jiné zajímavé výrobky a hlavně peníze.

Takže zpět k Alexandrovcům, jejichž historie sahá až do roku 1928 a kdy vstali jako Fénix z popela po letecké katastrofě v prosinci 2016, kdy zahynula až na 3 sólisty kompletní pěvecká část (ta nejvýznamnější) souboru. Dá se říci, že jako umělci jsou vynikající a jsou vítáni, ale jako příslušníci armády útočící na jinou zemi a zabíjející i děti, ženy a starce bez rozdílu, budou muset počkat, než dojde k očistě ruského vedení a přijetí odpovědnosti za válečné zločiny. A to může trvat mnoho let. A co se sankcí obecně týče, účinnější jsou ty cílené na konkrétní viníky než plošné se znakem kolektivní viny, jež působí problémy, ale Rusko ve většině případů sjednocuje za Putinovou administrativou než proti ní. Na jedné straně díky propagandistické mašinérii a na druhé straně díky ruské mentalitě.

 

SM

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Říká se tomu střelba do vlastní nohy a v tomto případě do obou. Takže zrušení koncertu objednatelem bude stát pěkný balík peněz. Komu to prospěje…. budeme se bít v prsa před západem , jak jsme tu Rusákum natřeli?! No- kdo se bude smát nakonec, bude stejně ten Rusák. Řeší se tu jen plyn a ropa, ale ten průšvih v komoditách (polovina Měndělejovy TAB), bude OBROVSKÝ !! Železo už na trhu prakticky není. Automotive a stavebnictví půjde do kopru velmi brzy. Ale my řešíme Alexandrovce… jo jen houšť!

    • Říká se: Rus, Rusové…jinak s názorem souhlasím. Je to zoufalá ubohost všech těch “proti”, jsou k smíchu, žel tragickému smíchu. Všechna tahle tupá chcípající zoufalost ublíží nejvíc nám-obyčejným lidem. Celý Západ, EU a USA kolem sebe kope jak chcípající kobyla. Všichni by zasloužili pořádných pár facek! I ta naše slavná zaprodaná vláda! Jsou to všichni směšné, tragické figurky…
      Je třeba přestat se štvavou válečnou propagandou a začít jednat!!! To je pořád plná huba keců, ale činy nikde! Jó prachy! Ty jsou pro ty figury nejdůležitější! Tady vůbec nejde o lidi, o vlast…za to se jen velkohubě schovávají! Tady jde o prachy!!! O velký prachy!

  2. Odůvodnění, že část z honorářů by mohla jít přes ministerstvo obrany na financování války s Ukrajinou, není při porovnání s miliardami, které z Evropy do Ruska každý týden tečou za plyn, už ani směšné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*