Ladikovy glosy (28.06.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

28. červen v dějinách:

 
  • V roce 1712 se narodil Jean-Jacques Rousseau, francouzský filozof a spisovatel: „Dávám přednost svobodě s nebezpečím než míru s otroctvím.“

  • V roce 1914 byl bosenském Sarajevu spáchán atentát na následníka trůnu rakousko-uherské monarchie Františka Ferdinanda. Událost se stala záminkou k rozpoutání první světové války.

 

The Washington Post: Americký prezident Joe Biden svým výkonem v první předvolební debatě neuklidnil voliče, kteří mají obavy, že je na výkon funkce příliš starý. Před kamerami byl jednaosmdesátiletý demokrat nejistý a zasekával se. Výkon nebyl dobrý. V některých momentech byl dokonce mizerný…

Tož a to mi řekněte, to musel jít do televize? Stačilo, aby se nás Američani zeptali…

No, i když záleží i na tom, koho by se ptali Forum 24 v titulku hlavní strany píše: Debata Bidena s Trumpem neměla jasného vítěze. Ale když si text rozkliknete, zní titulek jinak: Debatu vyhrál Trump. Tak pak se v tom vyznejte…

 

Pavel Cimbál na Deníku TO: Koordinační schůzka internetových bojůvek NAFO a Illumicati, konaná ve čtvrtek v jedné z pražských hospod, skončila ostrou hádkou a následným rozkolem mezi některými aktivisty. Posléze došlo dokonce i na facky. V důsledku se tak na sociální sítě vyvalují věci, které byste v demokratickém zřízení opravdu nečekali. Pokud se vyznáte na internetu, a sociální síti X zejména, není pro Vás NAFO ničím novým. Jde o většinově anonymní skupinu, šikanující a umlčující takzvané vatniky. To jsou osoby, píšící nedostatečně proukrajinské či prozápadní názory. Jde o pojem, převzatý z postsovětských republik, kde jsou tamní mládeží takto nálepkováni zejména starší lidé, nosící zmíněné oblečení a mající zastaralé myšlení. Ty se pak aktivisté snaží identifikovat, nahlašovat, udávat a ukřičet. Jinými slovy, všemožným způsobem zastrašit a nedemokraticky umlčet. V hospodě, kde měl být Gerlachem představen nový obří projekt, zastřešující dosavadní snažení skupin NAFO i Illumicati, ale došlo k rozepři. Kritizován byl aktivismus domnělé Terezy Hofové, ve skutečnosti Oldřišky Blujové ze skupiny Rohlík, proslavené incidentem zpřed Úřadu vlády ČR z počátku loňského srpna, kdy vyrazila z ruky mobil Ivanu Smetanovi, který ji následně, spolu s ostatními, zajistil. Po hádce trojice Lukáš Jedlan, Oldřiška Blujová a ukrajinská umělkyně Lola „CandeeArt“, původem z Charkova, skupinu Illumicati opouští a od její činnosti se nadále distancují. Llumicati se „snaží o to, abyste dostávali aktuální videa a informace o dezolátech, komunikují se státem a policií a pomáhají neuvěřitelnou mírou k tomu, aby se nešířila proruská propaganda a aby dezoláti došli spravedlnosti, což se už v několika případech povedlo“. Prosím? Takže Policie České republiky skutečně spolupracuje s touto bojůvkou násilnických výtržníků a provokatérů? Pak pozdravy ministra vnitra Víta Rakušana, natož společné fotografie s Janou Černochovou, dostávají další, daleko závažnější obrysy. A mám obavy, že s demokracií nemají mnoho společného. Vláda, opírající své setrvání o činnost pouličních bojůvek podobného ražení, už tu v historii byla. Bylo to ve třicátých letech, v sousedním Německu. A nedopadlo to pak moc dobře…

 

Konzervativní noviny: Ne, oceány opravdu nezaplaví Maledivy! Porovnáním leteckých snímků z poloviny 20. století s nejnovějšími satelitními snímky se vědcům podařilo zjistit, jak se ostrovy v průběhu času vyvíjely. To, co zjistili, je překvapivé: Přestože hladina moře stoupla, mnohé ostrovy se nezmenšily. Většina z nich se ve skutečnosti nezměnila. Některé se dokonce zvětšily. Studie, která shromáždila údaje vědců o 709 ostrovech v Tichém a Indickém oceánu, ukázala, že téměř 89 % z nich se buď zvětšilo, nebo se v posledních desetiletích příliš nezměnilo. Pouze 11 procent se zmenšilo.

 

Vidlák: Před týdnem jsem pro deník TO napsal komentář, kde jsem se zamýšlel nad nejlepším ministrem vnitra všech dob, který do politiky přinesl slušnost a evropské hodnoty, PreVítkem Drakušanem. Napsal jsem, že Ropušan přežil ve funkci pět mrtvých z Dozimetru, tak přežije i patnáct mrtvých na Filozofické fakultě. Ale teď už si to nemyslím. Nemine den, aby se neobjevily další podrobnosti z policejního zásahu na fakultě a nemine den, aby nevyplavala na světlo Boží další lež policejného šéfa Matějčka a samozřejmě i našeho Vítka Pytelnamrtvoly Rakušana. Po půl roce nečinnosti začali novináři alespoň trochu konat, protože kdyby dál pokračovali ve své pozici mrtvého brouka, Seznam zprávy by mohl rovnou zavřít. Tak moc by redakci nemohl dotovat ani Lukačevič. Ale když se řeší nenávist na internetu, tak se holt neřeší nenávist na Filozofické fakultě. Neřeší se tak moc, že stále ještě nevíme, co Dejvy Kozy napsal do toho svého dopisu na rozloučenou.

 

D-FENS: Lid se hněvá, protože mu ministr vnitra a vedení policie lže do očí. To je ale objev. Ještě před tím, než někdo začne vynášet nějaké soudy o podivných postupech ministra Rakušana a vedení policie v souvislosti se střelbou na Filozofické fakultě v prosinci loňského roku, měl by si uvědomit, jaké jsou skutečné priority policejního sboru. Pomáhat a chránit? Jo? Tak si vyndejte hlavu z prdele. První prioritou policejního sboru je hájit policejní sbor, vždy a bez výjimky. Druhou prioritou je hájit zájmy státu. Občan je až třetí na řadě, a to ještě v tom lepším případě. Takže pomáhat a chránit ano, ale v první řadě sebe. Dojde-li nedejbože na dilema, zda se zachovat korektně směrem k občanům a připustit zcela zjevná pochybení policie, nebo zachovat pověst sboru, vyberou si zákonitě to druhé. Vždy to tak bylo.

 

Petr Hampl: Tak Mariánský sloup postavený u popraviště na Staroměstském náměstí je doplňován o sochy andělů, kteří probodávají české kacíře. Popravdě, nijak mě to nepřekvapuje. Když byl ten sloup vztyčován a jeho příznivci tvrdili, že se nejedná o znak triumfu nad odbojným českým národem, vědomě lhali. Což je u nich normální. Mohli bychom parafrázovat Dostojevského. „Když sloužím správné náboženské skupině, je vše dovoleno.“

 

Tomáš Doležal na PP: Návrh vládních poslanců na zavedení korespondenčního hlasování do českého volebního systému je nejnebezpečnějším průlomem do našeho ústavního systému v historii novodobé České republiky. Je to atentát na českou ústavu, pokus o svévolné přepsání našeho ústavního rámce a ústavního zřízení. Jde současně o pokus o změnu našeho politického systému.

Jde o úplné pošlapání nejzákladnějších principů, na kterých naše ústavní právo a současné zřízení stojí. Pokud bude uveden do praxe, nebude již možné hovořit v souvislosti s volbami a s vládní většinou, která v budoucnu vznikne na jejich základě, o standardní demokracii. Protože demokracie se opírá o jeden základní princip: A tím jsou svobodné a spravedlivé volby znemožňující manipulace a podvody při hlasování a sčítání hlasů.

V případě standardní (konzervativní) demokracie jde o takové nastavení volebního systému, volebního procesu a volebních pravidel, které umožňuje včasné odhalení jakýchkoli pokusů o volební podvody a manipulace a které zároveň obsahuje takové kontrolní a přezkumné mechanismy, které znemožní, aby pokusy o tyto podvody a manipulace měly vliv na konečnou podobu volebních výsledků.

 

Toto vše zavedením korespondenčního hlasování padne.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*