Náhodné asociace z konce roku
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Co tak může jednoho napadnout, když si přečte, co se děje a co se chystá, nebo si pustí televizi.

Přišli na to již v minulosti, ale protože lidstvo je nepoučitelné, musí si téměř každá generace projít tím samým, aby nakonec prozřela, bude-li mít dost pokory a rozumu.

Náhodné státní asociace

„Zlý vládce je ochoten zničit vlastní národ, aby mohl vládnout spálené zemi.”

Sun Tzu

Sun Tzu byl čínský generál a filozof z šestého století před naším letopočtem. Je autorem slavné knihy „Umění války”.

„Rychle se blížíme do fáze zcela obrácené role státu, kdy si vláda může dělat, co se jí zlíbí, zatímco občané mohou jednat pouze na základě povolení.”

Ayn Rand

Ayn Rand je americká spisovatelka, která se narodila v Rusku na počátku minulého století. Její nejslavnější román se jmenuje Atlasova vzpoura”.

„Učím se z vlastních chyb. Proto jich hodlám učinit co nejvíce, abych se toho hodně naučil.”

Neznámý autor

„Když se klaun nastěhuje do paláce, nestane se králem. Z království se stane cirkus.”

Turecké přísloví

Ekonomické asociace

„Je třeba vědět, že finanční zdroje panovníka lze vylepšit pouze prostřednictvím příjmů z daní. Ty lze navýšit jen tehdy, pokud je spravedlivě zacházeno s lidmi a majetkem a pokud jsou chováni v úctě, aby byli plni očekávání a měli motivaci k tomu, aby jejich kapitál přinášel ovoce a rostl.”

„Útoky na majetek lidí odstraňují motivaci k nabývání a získávání majetku. Lidé pak dospějí názoru, že smyslem a konečným osudem nabývání majetku je, aby jim byl odebrán. Když jsou útoky na majetek rozsáhlé, univerzální a postihují všechny způsoby obživy, převládne univerzální podnikatelská nečinnost.”

„Civilizace, její blahobyt a podnikatelská prosperita závisí na produktivitě a každodenním úsilí lidí v jejich vlastním zájmu a pro vlastní zisk. Když lidé přestanou podnikat, aby si vydělali na živobytí, a když ukončí veškerou výdělečnou činnost, civilizace slábne a vše chátrá.”

Ibn Khaldun

Ibn Khaldun je arabský filozof, který žil ve 14. století. Někteří filozofové, například Friedrich Hegel, ho považovali za jednu z největších osobností středověku. Ve svém stěžejním díle „Úvod” představil základní hybnou sílu historie, jíž je podle něj společenská soudržnost. Podle jeho teorie je blahobyt smrtelným nepřítelem každé civilizace.

„Morálním ospravedlněním kapitalismu je právo člověka žít podle svého, aniž by obětoval sebe pro druhé a aniž by se druzí obětovali pro něho.”

Ayn Rand

Paradoxní asociace

„Všichni v politice tvrdí, že chtějí všechny dostat z chudoby. Co je ale opakem chudoby? Bohatství. A co kritizuje levice? Bohatství.”

Rush Limbaugh

Rush Limbaugh byl ikonou amerického konzervatismu. Zemřel před dvěma lety. V devadesátých letech si získal popularitu jako rozhlasový komentátor a jeho každodenní tříhodinovky, které vysílal až do své smrti, se staly nejposlouchanějším americkým rozhlasovým pořadem.

Tohle říkal svým posluchačům:

Protože progresivní levice nemá žádnou morální oporu v ničem, je její moc prchavá. Je postavená na tom, že zakáže lidem mluvit a že své protivníky nazývá nějakými hanlivými jmény. Musí-li čelit skutečnému odporu, zhroutí se jako berlínská zeď. Smějte se jim každý den a noste hrdě nápis „nebezpečný člověk”.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Jenže skutečná levice nekritizuje bohatství, nýbrž jeho čím dál nerovnoměrnější rozdělení.

  Ale jasně:

  Každá lež je těm, kteří z čím dál nerovnoměrnějšího rozdělení bohatsví tyjí, dobrá.

  I ta Rush Limbaughova.

  A tzv. progresivní levice ve skutečnosti není levicí.

  Opak tvrdí pouze vymývači mozků.

  Jako zde syrzdarma.cz.

  • Vaše argumenty jsou vskutku nevyvratitelné!!
   Těžko totiž vyvrátit něco, co neexistuje, že?
   Mimochodem, vaše kyselost pochází z toho, že na vás při tom nerovnoměrném rozdělování bohatství zbývá podle vašeho vlastního mínění jen málo???

    • Vůbec nejsem rozrušený, jen pořád čekám, až vypotíte nějaký argument.
     Zatím od vás čtu jen žvásty dokládající vaši absolutní intelektuální zanedbanost. To jako, že jste hlupák.
     A kdybyste místo svých tupých prázdných keců šel něco dělat, tak byste se možná mohl lépe podílet na tom rozdělovaném bohatství. Ale bojím se, že je to na vás příliš složité.

 2. Pane Haláku…..to si zkrátka nesmíte nechat vymývat mozek a už vůbec ne srandou. Sranda pomáhá přežít těžké časy, vy těžké časy zřejmě nemáte, tak se nenechte. Hiphip!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*