Hlasy rebelů Green Deal nejspíš nezastaví
Sdílet článek:

KATEŘINA LHOTSKÁ

Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

Zklamáni budou pak nejspíš i ti, kteří považovali tyto eurovolby za „referendum o vládě“. Ani poměr 12:9 v neprospěch vládní koalice totiž nebude mít na vnitropolitický poměr sil žádný vliv. Snad jen v tom, že vládní strany se ještě více semknou a podle hesla „každý den dobrý“ potáhnou tu svoji káru dál. Je jim totiž jasné, že když nedokázaly vyhrát ani ve volbách, na které velká část opozičního elektorátu kašle, že je v těch parlamentních nečeká nic dobrého. Jejich politika je ostatně naprosto skvělou kampaní pro hnutí ANO a od porážky by je tak mohlo zachránit snad jenom to, kdyby svoji kampaň rozjel i Andrej Babiš.

A předčasná je i radost nad tím, že u nás zvítězili politici kritičtí ke Green Dealu a podobným bruselským zhůvěřilostem. Síla těchto našich 12 europoslanců poněkud bledne v porovnání s tím, že třeba v sousedním Německu bylo do europarlamentu zvoleno 16 poslanců za Zelené.

Výsledky nepomohou ani řešení migrace

Ještě větší ránu víře v nějakou zásadní korekci politiky zasazuje pohled na složení nového europarlamentu. V něm sice propagátoři zničení hospodářství EU ve jménu „záchrany klimatu“ oslabili, ale stále mají šanci sestavit většinu. Dosud nejsilnější frakce EPP totiž posílila na 184 křesel, druhá nejsilnější frakce socialistů a demokratů zůstala na svých 139 a jediní, kdo výrazněji ztratili jsou Zelení, kteří klesli ze 72 na 52 křesel. Nicméně v součtu to dělá většinu 375 ze 720 europoslanců. Velkou šanci na znovuzvolení má tedy i Ursula von der Leyenová.

Jediný efekt, který tento výsledek může na další osud Green Dealu mít, je ten, že dojde k jeho mírné revizi tak, aby nadále neposiloval hlas jeho kritiků a ti tak za pět let nezískali většinu. Jenomže jeho zpomalení pokračující ztrátu konkurenceschopnosti EU a likvidaci jeho hospodářství neřeší. A nezachránilo by to ani zastavení Green Dealu. Jediným řešením je totiž zařadit zpátečku. Ale to je za současné situace fikce.

A důvod k radosti nemohou mít ani ti, kteří se domnívali, že výsledek eurovoleb pomůže k řešení migrace. To totiž velké státy EU nevidí ve snaze zastavit migrační toky, ale v přemísťování migrantů do zemí, které jí nejsou ještě tak zasaženy. Tedy především do střední a východní Evropy. A ani na tom evropské volby nezměnily vůbec nic.

Tak mi řekněte, z čeho se má človek při pohledu na výsledky radovat…

 

Deník TO

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*