Největším konfliktem je válka Ruska s Ukrajinou, opět se rozhořel konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií a nově mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Všechno postsovětské republiky, jež řeší územní spory, náboženské spory i spory třeba o vodní zdroje nebo spory o energie či snahu jedno nebo druhé získat.
Arménie bez Ruské federace proti ekonomické síle Ázerbájdžánu nemá šanci. Rusko je zavázané do konfliktu s Ukrajinou, ale zároveň ukazuje svaly ve východní Asii, například společným námořním cvičením s Čínou. Ale celková situace znervózňuje Japonsko, Čínu, Indii i třeba Austrálii nebo Jižní Koreu (ROK).
Po rozpadu SSSR mají konflikty dlouhou historii:
- První válka o Náhorní Karabach
- Válka v Jižní Osetii (1991–1992)
- Válka v Abcházii (1992–1993)
- Občanská válka v Gruzii
- Osetsko-ingušská válka
- Válka v Podněstří
- Občanská válka v Tádžikistánu
- První čečenská válka
- Válka v Abcházii (1998)
- Válka v Dagestánu
- Druhá čečenská válka
- Krize v Pankiské soutěsce
- Válka o Severní Kavkaz (válka v Ingušsku)
- Válka v Jižní Osetii a Abcházii
- Válka o východní Tádžikistán
- Krymská krize (ruská anexe Krymu)
- Válka na východní Ukrajině
- Druhá válka o Náhorní Karabach
- Tádžikistán proti Kyrgyzstánu (válka o vodu)
- Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
A zde je evidentní, že jedním z bodů konfliktů mezi zeměmi je voda. Kyrgyzstán má k dispozici jezera Sonkol nebo Issyk, či Issiklol, kdežto horský Tádžikistán pouze z jezera Karakul. Bez jídla je člověk schopen vydržet řádově 3-4 týdny, ale bez vody 2-3 dny. I proto je boj o vodní zdroje strategickou záležitostí. A pokud bude docházet k vysychání oblastí a vodních zdrojů, budou narůstat i ozbrojené konflikty. Není to my proti vám, ale dejte nám napít, pokud můžete, a my si myslíme že můžete, nebo si vodu vezmeme, v nadsázce řečeno.
Poměrně velkým rizikem je, že ruské impérium se začne rozpadat, a to násilnou formou. Rusko momentálně provedlo vojenská cvičení s Čínou, zároveň válčí s Ukrajinou a snaží se ovládat bezpečnostní prostor na severní i jižní hranici. A k tomu všemu mu docházejí síly. Ztráta východní dominance bude mít vliv na severní plavební cestu a strategickou dominanci v regionech. Ztráta na jihu bude mít vliv na další pronikání islámských radikálů, narkotik nebo jiných nectěných veličin do Ruska, což následně může vést k obvinění prezidenta nebo celé vlády z neschopnosti zajistit bezpečnost země, a to může vyvolat i občanskou válku. A nejhorším faktorem je, že by se jednalo o občanskou válku v jaderné mocnosti.
Rozpad by znamenal odstavení Moskvy od řady přírodních zdrojů a také připomeňmě, že v některých sibiřských oblastech a na Dálném Východě jsou instalovány odpalovací sila balistických jaderných mezikontinentálních střel. A ty jistě Moskva nepřenechá někomu jinému jen tak.
Obecně se dá říci, že občanská válka, jež by rozvrátila Rusko, by mohla být tou nejhorší, jakou svět zažil, a mohla by mít dominový efekt, tedy nastartovat identické tendence v dalších jaderných mocnostech, jako jsou Čína a Indie, případně restartovat konflikty mezi nimi.
statista.com
utor je ignorant, když píše o tom, že Tadžikustán nemá zdroje vody. Dtto ostatní. Proč takoví nedouci píší články místo abyy se učili?