Inflace dosáhla svého cíle
Sdílet článek:

ŠTĚPÁN KŘEČEK

„V únoru došlo k meziročnímu růstu cen o 2,0 procenta. Inflace tak přesně dosáhla cílované hodnoty stanovené Českou národní bankou. Období vysoké inflace se stalo minulostí. Nyní se můžeme zaměřit na snižování úrokových sazeb, které podpoří ekonomický růst,” říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v únoru 2024 na úroveň 2,0 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než lednu 2024. Inflace tak přesně dosáhla hodnoty, kterou cíluje Česká národní banka. Inflační epizoda, která nás trápila v minulých letech, tím definitivně skončila. Z hlediska vývoje cen jsme se vrátili do ekonomicky standardních časů.

Některé položky spotřebního koše však stále narůstají rychlým tempem. Například ceny vodného meziročně vzrostly o 10,9 procenta a ceny stočného vykázaly navýšení o 10,5 procenta. Ještě více zdražovala elektřina, za kterou si meziročně připlatíme 13,1 procenta.

Rychlé zdražování některých položek spotřebního koše kompenzují položky, u kterých došlo k poklesu cen. Například za zemní plyn platíme o 5,5 procenta méně než před rokem. U některých položek pak můžeme hovořit doslova o propadu cen. Například mouka zlevnila o 22,8 procenta, drůbeží maso o 16,4 procenta, polotučné mléko o 23,4 procenta, vejce o 30,7 procenta či cukr o 21,1 procenta.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Takže tento ekonomický zmetek Křeček jen tak oznámí, že bylo dosaženo cíle, že vás tento stát OKRADE jen o 2%??? :-((( Aneb jaj se nám za pár let nepřiznané měnové reformy stane z nákupního košíků igelitka…. 🙁

  2. Křeček je jak Tesco s Kauflandem dohromady. Napřed vám to o sto procent zdražíme a když to přestanete kupovat, vyhlásíme akci se slevou dvacet procent. No, nekup to.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*