Stále více států hlásí obrovský nárůst výskytu tzv. varianty delta wuchanského koronaviru mezi nově nakaženými. USA a některé státy v Evropě se ve snaze zamezit šíření nové varianty viru chystají zpřísnit opatření. Německá a izraelská vláda nevylučují ani lockdowny. K těm se již v posledních dnech opět uchýlila Čína.
Protipól k této strategii představují americké státy Florida a Texas a v Evropě Británie. Tyto země sázejí na strategii vysoké proočkovanosti ohrožených skupin a na osobní zodpovědnost lidí.
Izrael
Izrael má 59 % plně očkované populace a patří k nejproočkovanějším zemím na světě. V úterý však podle místních médií izraelská vláda oznámila, že se od neděle 8. srpna budou opět zpřísňovat opatření proti šíření varianty delta wuchanského koronaviru. Pokud počet případů v zemi neklesne, vláda by se mohla uchýlit opět i k lockdownu, uvádí izraelský zpravodajský kanál i24news.
Německo
Německo se rovněž chystá zpřísnit proticovidová opatření. Informace přinesl server Novinky.cz. Německá vláda počítá s tím, že „od začátku či nejpozději poloviny září nezávisle na incidenci se lidé bez potvrzení o očkování, prodělání onemocnění covid-19 v posledním půlroce či negativním testu nebudou moci ubytovat v hotelech, penzionech či kempech. Nebudou moci jít do restaurace a jiných gastronomických zařízení a nebudou moci jít ke kadeřníkovi a využívat jiných služeb“.
Kabinet také zavede povinné roušky v obchodech a veřejné dopravě. Opatření má platit až do jara roku 2022, „a to rovněž pro plně naočkované i ty, kteří covid prodělali“, dodává server.
Čína
„Průkopník lockdownů“, Čína, se v posledních dnech také opět uchýlila k radikálním opatřením. Miliony lidí v Číně jsou v současné době uzavřeny ve svých domovech, protože režim se snaží zvládnout největší epidemii covidu-19 za poslední měsíce, kterou způsobilo šíření varianty delta.
Čínské zdravotnické úřady tvrdí, že za nárůstem infekcí stojí varianta delta, která se vyskytla ve 14 provinciích včetně Pekingu. Nedávná epidemie covidu-19 byla poprvé hlášena 20. července ve východním městě Nan-ťing, kde bylo rutinními testy identifikováno devět pozitivních pracovníků letiště.
Podobně jako v Izraeli dosahuje míra očkování v Číně téměř 60 % a patří k nejvyšším na světě. Většina nakažených z východočínského Nan-ťingu byla plně naočkovaná.
Národní zdravotní komise 2. srpna potvrdila 43 nových případů v celé zemi, čímž se celkový počet nakažených během 10 dnů přehoupl přes 300. Toto číslo však pravděpodobně neodráží skutečný celkový počet, protože je z praxe známo několik případů, kdy čínský režim počet lidí nakažených virem hrubě podhodnotil.
Podobně jako v Izraeli dosahuje míra očkování v Číně téměř 60 % a patří k nejvyšším na světě. Obavy ze zhoršení situace nastaly v důsledku skutečnosti, že většina nakažených z východočínského Nan-ťingu byla plně naočkovaná. S vážným průběhem se však podle čínských úřadů potýkají poze čtyři procenta infikovaných, uvedl Kuo Jan-chung z Národní zdravotní komise. Informoval o tom zpravodajský portál Novinky.cz.
USA
Také americký prezident Joe Biden nevylučuje další zpřísnění opatření, pokud se situace nezlepší. Bidenova administrativa již před několika dny vyhlásila, že na určitých místech s výrazným výskytem covidu-19 bude třeba, aby i plně očkovaní lidé nosili roušky.
Některé soukromé firmy jako Facebook či Google začaly vyžadovat od svých zaměstnanců povinné očkování. Federální zaměstnanci se také musejí očkovat, jinak budou muset nosit roušky, dodržovat odstupy a podrobovat se pravidelným testům na covid-19.
Bidenův zdravotnický poradce dr. Anthony Fauci v nedávném projevu paradoxně zmínil, že nálož viru v nosohltanu u očkovaných lidí nakažených variantou delta je přibližně stejná jako u neočkovaných, čímž v podstatě zpochybnil smysl rozvolňování pravidel pro očkované.
Florida vs. Bílý dům
Výjimku mezi státy USA tvoří Texas a Florida. Floridský guvernér Ron DeSantis, který sám má tři malé děti, nedávno podepsal nařízení, které umožňuje rodičům rozhodovat o tom, zda jejich děti budou ve škole nosit roušky či nikoliv.
Guvernér v úterý 3. srpna na tiskové konferenci v Sarasotě prohlásil, že hlášený nárůst případů a hospitalizací v souvislosti s covidem-19 na Floridě pravděpodobně nepovede k velkému nárůstu úmrtí, a poukázal na účinnost vakcín při prevenci závažných onemocnění a úmrtnosti.
DeSantis dále uvedl, že počet hospitalizací bude klesat, a zopakoval svůj názor, že virus, který způsobuje covid-19, je sezónní. To znamená, že se šíří ve vlnách v různých ročních obdobích a jeho nárůst a pokles nemá souvislost pouze a výlučně s přijatými opatřeními. Poukázal také na skutečnost, že 85 % seniorů starších 65 let se nechalo očkovat proti covidu, což podle něj vede k nižší úmrtnosti.
V Texasu byla zrušena povinnost nošení roušek. Počet případů covidu-19 v týdnech a měsících po zrušení povinnosti výrazně poklesl.
„Pomáhá to dramaticky snížit úmrtnost, zejména u našich nejzranitelnějších obyvatel,“ uvedl guvernér. „Stále můžete mít pozitivní test, myslím, že to vidíme. Ale nakonec se to opravdu mění z něčeho, co mnohem více ohrožovalo řekněme seniora, na něco, co je lépe zvládnutelné. To je obrovská, obrovská věc.“
Tisková mluvčí guvernéra, Christina Pushawová, uvedla pro server Daily Wire, že DeSantis a jeho ministerstvo zdravotnictví opakovaně vyzývali Floriďany, aby se nechali očkovat a chránili tak sebe i své okolí před koronavirem.
Tisková mluvčí floridského guvernéra vyjmenovala několik skutečností, které vedly ke strategii floridského guvernéra:
„V Texasu byla 2. března 2021 zrušena povinnost nošení roušek na celém území státu. Počet případů covidu-19 v týdnech a měsících po zrušení povinnosti roušek výrazně poklesl a teprve nedávno začal počet případů v Texasu opět stoupat. Nemá to souvislost s povinným nošením roušek a zdá se, že jde spíše o sezónní nárůst.
V Kalifornii byla povinnost nošení roušek na celém území státu zavedena 19. června 2020. Po několika měsících povinných roušek začaly v prosinci 2020 případy covidu-19 v Kalifornii prudce stoupat a 5. ledna 2021 dosáhly jednodenního rekordu (74 000 hlášených případů).
Florida nikdy neměla zavedenou povinnost nošení roušek na celém území, ale některé okresy v loňském roce povinné roušky zavedly. Okresy na Floridě, které v loňském roce zavedly povinné roušky, nevykázaly významně lepší výsledky ohledně covidu-19, pokud jde o hospitalizace a úmrtí, než okresy, které povinnost nosit roušky neměly.“
Británie
Britská vláda se v minulých týdnech odhodlala k podobnému přístupu jako Florida. 19. července vyhlásila tzv. „den svobody“ a zrušila veškerá restriktivní opatření v zemi. Navzdory pesimistickým předpovědím odborníků, že v zemi dojde k prudkému vzestupu nákazy a země se bude potýkat se sto tisíci nakažených denně, počty pozitivně testovaných v Británii naopak klesají.
„Pokles případů v Anglii je skvělá zpráva, ale taktéž nepochopitelná, vzhledem k progresivnímu uvolnění restrikcí.“ – virolog Stephen Griffin
Británie patří mezi nejproočkovanější země na světě, má 58 % plně očkovaných lidí, z toho přes 70 % dospělých. 92 % dospělých v Anglii a Walesu má podle úřadu pro národní statistiky protilátky na covid-19 ve své krvi díky očkování nebo předchozí infekci.
„Vidíme, že epidemie delty začíná být stabilizovaná,“ citoval server iDnes Paula Huntera, profesora medicíny z Univerzity Východní Anglie. Server dále citoval virologa z Univerzity v Leedsu Stephen Griffina, pro něhož je vývoj situace překvapivý: „Pokles případů v Anglii je skvělá zpráva, ale taktéž nepochopitelná, vzhledem k progresivnímu uvolnění restrikcí.“
Jakou cestou se vydá Česká republika?
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru pro server iDnes uvedl, že klíčové pro rozhodování bude to, jak se situace bude vyvíjet po létě, a také celková proočkovanost v České republice. Do září by podle ministra mělo být proočkováno 70 % populace.
„Víme, že virus se chová jinak v létě a jinak na podzim. Ale pokud se situace v Británii bude vyvíjet nadále takto příznivě, a když uvidíme, že tu situaci vysokou proočkovaností zvládla, mohl by to být příklad i pro nás,“ říká Vojtěch.
„Neopakujme minulé chyby, zejména uzavření škol. Umožněme dětem kvalitní vzdělání se sociálními kontakty a nenuťme je nosit roušky.“ – Zdeněk Hostomský
Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský se v závěru svého komentáře pro server Novinky.cz rovněž přiklání na stranu méně restriktivních přístupů:
„Navzdory předpovědím kritiků denní počet nakažených (v Británii) se během prvního týdne od zrušení restrikcí výrazně snížil – z kolem 50 tisíc nakažených na méně než 30 tisíc. Británie si tak na sebe bere roli průkopníka a je to cenná služba pro nás všechny. Podobné odvážné kroky udělali už před pěti měsíci guvernéři některých států USA a byli za to z mnoha stran silně kritizováni. Ukázalo se ale, že ve státech Texas a Mississippi od rozvolnění v březnu počet případů nakažení i úmrtí nejenže nestoupal, ale postupně klesal,“ říká Hostomský.
„Neopakujme minulé chyby, zejména uzavření škol. Umožněme dětem kvalitní vzdělání se sociálními kontakty a nenuťme je nosit roušky. Statistiky ukazují, že děti nejsou ve školním prostředí účinnými přenašeči. Pokud se koronaviru obávají učitelé, už dávno se mohli nechat očkovat. Takže neváhejme. Máme možnost se vrátit k plnohodnotnému životu, který sice nikdy není bez rizik, ale je svobodný a v naší režii,“ uzavírá Zdeněk Hostomský.
Kvalitního vzdělání se ve státních českých školách opravdu nedočkáme. Většina z nás to přece zažila na vlastní kůži. To, že paní učitelka je hodná fakt není měřítko …
Když si to shrnu, tak vidím, že roušky, respirátory, lockdowny i očkování nejsou k ničemu.