HSP
Po tyto dny zasedají v Nižním Novgorodu (Rusko) zástupci organizace BRICS na úrovni ministrů zahraničních věcí. Sergej Lavrov (RF) se na tiskové konferenci vyjádřil, že v případě jaderného konfliktu by si většinu škod odnesla Evropa – a jediný, kdo by z toho benefitoval, stejně jako po 2. světové válce, by byly USA…
Pro rok 2024 je předsednickým státem seskupení pro ekonomickou spolupráci BRICS Ruská Federace. V říjnu se tam bude konat velký summit na úrovni státních lídrů. Naše média samozřejmě mlčí…
Lavrov v rámci svého vystoupení představil program, který Rusko připravilo pro účastnické státy na nastávající období. Až do konce roku tam budou probíhat odborná fóra, semináře, konference a další doprovodné akce (dokonce i sportovní turnaj). Směrodatná témata jsou například nanotechnologie, klimatické změny, duševní vlastnictví, urbanizace, boj proti terorismu, školství, rozvoj turismu, právo, potravinová soběstačnost atp.
Ministr zahraničí Ruské Federace pak odpověděl na otázky novinářů:
Vnímá, že kolektivní západ odmítá přijmout historicky nezvratný, objektivní proces vynořování nového světového řádu, známého jako „multipolarita“ (zmiňovali jsme podrobněji v jiných článcích).
Nejen, že západ, v čele s USA, odmítá tento posun, ale aktivně se zasazuje o zpomalení jeho progresu. Američanům totiž více vyhovuje bipolární svět, tedy pohádkové rozdělení na „dobrý“ západ a „nedemokratický“ východ.
V novém, multipolárním světě, však bude stát vedle sebe několik vyspělých, ekonomických a politických entit; resp. států nezávislých na hospodářské podpoře ze strany západu.
Příkladem má být za africký kontinent Jižní Afrika, za Latinskou Ameriku Brazílie. Země, které nechtějí podlehnout neokoloniálním pokusům západu s jeho dvojím metrem, se mohou postupně přidávat k současným lídrům BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika).
Američané podle Lavrova zpomalují formování multipolárního světa uměle, například uvalováním sankcí na autonomní státy, které se odmítají vzdát své svrchovanosti. USA se snaží udržet svou světovou hegemonii, pokračujíc v globalistických tendencích.
Integrační struktury BRICS však nemají izolovaný charakter – členové sdružení nemají v úmyslu izolovat členské země od zbytku světa. Západ musí pochopit, říká Lavrov, že cesta vpřed vede jen prostřednictvím dialogu. Nakonec i podle OSN si mají být státy světa rovnocenné.
Na adresu krize v Gaze se Lavrov vyjádřil, že operace izraelských ozbrojených sil by měla být okamžitě pozastavena. Měli by být propuštěni všichni váleční zajatci z obou stran konfliktu, a je třeba jednat o vzniku palestinského státu. Zdůraznil, že krveprolití nevídaných rozměrů, musí skončit.
Ozval se také čínský novinář, který použil metaforu o tom, že BRICS (cihly) je spíše „zlatá cihla“, zatímco západ „hází cihly“ po jeho účastnících. Jak tedy postavit spojující mosty mezi civilizacemi? Ptá se novinář.
Po pět set letech globální dominance západ stále nezměnil svůj přístup, odvětil Lavrov. Stále přistupuje ke starším civilizacím (Osmani, arabský svět, indové…) jako k méněcenným reliktům minulosti. Takto však spolupráce nefunguje…
„Chcete-li postavit most, musíte začít z obou břehů,“ uvedl Lavrov. Pokračoval ve smyslu, že pokud staví jen jedna strana, ale druhá ne, byla by taková aktivita ztráta času. Západ však podle něj nezačal stavět most, zato postavil zeď…
Buďte první kdo přidá komentář