Jak se Pekarová Adamová spletla
Sdílet článek:
Markéta Pekarová Adamová se před nedávnem vyjádřila tak, že Maďarsko půjde cestou Česka a odstraní od moci premiéra Viktora Orbána. Jak se ukazuje, ani „sjednocená opozice“ Orbána neporazila.

Maďarsko a Polsko leží dlouhodobě progresivním politikům v žaludku. Ruská invaze sice udělala z Polska „hvězdu“ a i Brusel má v protiruské politice dle polské strany „silné mezery“. Polsko by neváhalo vyhlásit bezletovou zónu na d Ukrajinou a zřejmě by podpořilo i přímý zásah NATO ve prospěch Ukrajiny. Polsko se tak rázem ocitlo na seznamu těch, kterým progresivní politici EU fandí o sto šest.

Maďarsko se ovšem polským přístupem neřídí a Viktor Orbán dokázal z ruské invaze na Ukrajinu pro svou politiku „nestrannosti“ získat další drtivé vítězství v maďarských volbách. Přes Maďarsko zakázal dodávky zbraní pro Ukrajinu a ruskou invazi odsoudil, ale dál využívá příznivé ekonomické vztahy s Ruskem pro nákup plynu, ropy a dál pokračuje příprava na výstavbu maďarské jaderné elektrárny s ruskou firmou.

Po sečtení více než 95 % hlasů je zřejmé, že se Orbánovu hnutí Fidesz podařilo udržet v parlamentu dvou třetinovou podporu. „Dosáhli jsme vítězství tak velkého, že ho lze vidět z Měsíce a určitě je vidět z Bruselu,“ řekl v desetiminutovém proslovu před spolustraníky a příznivci Orbán, kterého EU často kritizuje kvůli prohřeškům vůči demokracii. Dodal, že jde o „obrovské vítězství“ pro jeho stranu…V maďarském parlamentu zasedá celkem 199 poslanců, z nich 93 je voleno poměrným způsobem a 106 většinovým. Fidesz podle dosavadních výsledků získal 135 křesel, zatímco opozice 56.

Orbán před volbami zdůrazňoval, že válka na Ukrajině „není naše válka“. Maďarská opozice naopak vsadila na podporu Ukrajiny a obvinila Orbána z podpory Ruska v ukrajinsko-ruském konfliktu. Orbán se naopak stavěl do role , která zajistí Maďarsku v současné rozbouřené politické situaci v Evropě stabilitu. Tato „sázka na jistotu“ tak Orbánovi vyšla. Opozice, která měla jistou šanci před zahájením ruské invaze, a průzkumy jí slibovaly jenom malou ztrátu na Fidesz, nakonec prohrála drtivě a Orbánův Fidesz si opět zajistil dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

Naši progresivní politici, jako například předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, rozčeřila „klidnou“ hladinu české politiky názorem, že by Maďaři měli Orbána vyhnat z politiky podobně, jako v Česku volby vyhnali z politiky Andreje Babiše. Evidentně jí Maďaři neposlechli. Co se stavu tak zvané Visegrádské čtyřky týče, tato „čtyřka“ je de facto politicky rozložená. Polsko bojuje mediálně s Ruskem, Česko a Slovensko rovněž a Maďarsko zůstává podle médií „pragmatické“. Setkání ministrů obrany V4 před maďarskými volbami v Budapešti neproběhlo a zdá se tak, že Brusel může s radostí konstatovat. že V4 kritizující bruselskou politiku, je minulostí.

Uvidíme samozřejmě, jak se Polsko bude chovat po ukončení války na Ukrajině, nicméně její konec je zatím hodně daleko, a i výsledek ruské invaze se zdá být pro Polsko nepřijatelný. Ukrajina ztratila i podle našich médií přístup k Azovskému moři a Rusko tak dosáhlo propojení Krymu s Donbasem po pevnině. I ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o situaci na jihovýchodě Ukrajiny hovoří jako o „napjaté“. Tragédie Ukrajiny pokračuje a její konec není vůbec vidět.

 

Jan Bartoň

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Tihle angažovaní svazáci se pletou vždycky, to není žádná novinka. Jsou tak nějak nastavení, aby se nikdy netrefili.

 2. Velké blahopřání do maďarska opravdu jsi méďaři nemohli zvolit lépe od rána čtu vyjádření našich rádoby politiku hlavně feťáka Bartoše jak plivou kolem sebe sýrů to největší nenávisti tohle je opravdu demokracie

 3. To si opravdu to hovězí myslí že Maďaři jsou stejně debilní jako Češi? On ten vtip ” jsi blbej jako čech ” je sice nadčasový ale pravdiví.

 4. Největším vítězstvím Orbána je hořká porážka Bruselu! Další fackou pro Brusel a Washington bylo suverénní volební vítězství Aleksandara Vučiče v Srbsku 3. dubna 2022 . Vučič sice usiluje o vstup své země do EU, ale rozhodně se tam nestane jednoduchým členem. Gratuluji Maďarům.

  Prozatím se jim podařilo odrazit anexi a totální podrobení své země EU .
  Buďte bdělí, milí Maďaři.
  Nepřítel se tak snadno nevzdá Zdá se, že obvyklý modus operandi s nevládními organizacemi a slibované sliby, že „barevnᙓ společnost přinese štěstí, již nefunguje.Nakonec vždy vítězí dobro, zdraví, čestní, pracovití a počestní, rodina, zdravý rozum a vlastní KULTURA!

 5. Z celého srdce,upřímně ale i ze závistí gratuji panu Viktoru Orbánovi k přesvědčivému volebnímu úspěchu.Nedodážu zapomenout z jakým odhodláním vypráskal prašivce
  Choroše v čase svého nástupu z Maďarska a tím svoji zam ochránil pře zaplevelením
  bolševníkem neziskovkových příživníků,všehoschopné samozvané elity a vlády loutek ,maoprogresivistických fanatiků-stvůr likvidující moji zem,

  ZÁVIDÍM MAĎARŮM PREMIÉRA JAKO JE VIKTOR ORBÁN,A VIKTORU URBÁNOVI LID JAKÝM JSOU
  MAĎAŘI.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*