Jediné, co politická korektnost nabízí, je vymytí mozků mladých lidí
Sdílet článek:

SZ

Projev, který přednesl britsko-ruský komentátor na půdě oxfordské univerzity k místním studentům na téma politické korektnosti a klimatické změny. Zábavný a se zajímavou pointou.

Konstantin Kisin se narodil v Moskvě v bývalém Sovětském svazu. Po odchodu do Británie psal pro řadu časopisů a vedl satirický pořad na obranu svobody slova. Minulý týden pronesl projev ke studentům oxfordské univerzity:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky redakce.

Jsem tak unaven tím, že musím pořád mluvit o politické korektnosti. To je důkaz, že už to zašlo opravdu daleko. A zopakuji: svoboda slova není nějaká extrémní pravicová zvláštnost, je to základ západní civilizace, na které je tato civilizace postavena spolu s idejemi osvícenství, které k ní vedly.

Ale dnes budu hovořit k těm, kteří vyznávají politickou korektnost a jsou ochotni naslouchat racionálním argumentům. Je to menšina, to je mi jasné, protože pro politickou korektnost jsou pocity důležitější než pravda. Ale věřím, že tady někdo je, takže si dovolím jeden argument předložit.

Říkají nám, že vaše generace má více než kterákoli jiná starost o jeden problém, který se jmenuje změna klimatu. Říkají nám, že mnozí z vás trpí klimatickou úzkostí. Chcete zachránit planetu. Dnes, ale pouze dnes se stanu jedním z vás.

Lední medvědi došli

Akceptujme všichni tady a teď, že čelíme klimatické krizi a zásoby ledních mědvědů jsou nízké. Ale co budeme dělat s tímto obrovským problémem, kterému lidstvo čelí? Co můžeme v Británi udělat? Jenom jednu věc.

Tato země produkuje 2% skleníkových plynů. Takže kdyby se Británie v tomto okamžiku potopila, nemělo by to na klima žádný vliv. O budoucnosti planety budou rozhodovat chudí lidé v Asii a Latinské Americe, kterým je záchrana planety u prdele. Proč? Protože jsou chudí!

Postavte si kadibudky na zahradě

Já pocházím z Ruska. Rusko není chudá země, je to středně bohatá země. Přitom 20% domácností v Rusku nemá vnitřní toaletu. Mají venkovní záchod. Ne ten krásný, ale dřevěnou boudu s dírou v zemi, která nese stopy posledních deseti tisíc návštěv. Kolik z vás půjde dnes domů a řekne si „rozkopejme záchod a postavme si sibiřskou kadibudku na zahradě”. A pokud to neuděláte vy, proč by to měli udělat oni?

Sto dvacet milionů lidí v Číně nemá dostatek jídla. Nedonutíte je, aby zůstali chudí. Představte si Si Ťi-Pchinga, vůdce Číny. Když mu bylo deset let, proběhla v Číně kulturní revoluce. Přišli a jeho otce dali do vězení. Jeho matka musela otce zavrhnout. Sestra se zabila a on byl poslán do vesnice, kde žil v chatrči.

Co zajímá vůdce čínských komunistů

A teď o desítky let později je tady. Vyšplhal se po krvavém žebříku čínské politiky a stal se neoddiskutovatelným vůdcem komunistické strany, která zničila jeho rodinu. Ví, že hlavní věc, kterou musí udělat, aby přežil a zůstal u moci, je dodat lidem tu věc, kterou Číňané chtějí: blahobyt a ekonomický růst. Kde si myslíte, že je klimatická změna na jeho žebříčku priorit?

Třetina dětí, které žijí v extrémní chudobě, žije v Indii. Umírají hlady a na běžné nemoci.

Nedávno se nám narodilo dítě. Kdybyste mi řekli, že mám na výběr dvě možnosti, z nichž jedna je ta, že můj syn čelí vážnému riziku, že zemře hlady nebo na nějakou nemoc, nebo v té druhé variantě stisknu tlačítko a on bude žít, půjde na univerzitu, stane se z něj politicky korektní idiot a za každý den jeho života se do vzduchu vypustí velký oblak oxidu uhličitého. Většina z vás nemá děti, ale řeknu vám jednu věc. Na celém světě neexistuje rodič, který by to tlačítko nezmáčkl s takovou silou, že se rozletí na kousky.

Nedonutíte lidi, aby chtěli zůstat chudí

Nepřinutíte tyto lidi, aby zůstali chudí. Ani je nedonutíte, aby se nechtěli stát bohatšími. A proto říkám, že existuje pouze jedna věc, kterou můžeme v této zemi udělat, abychom zastavili klimatickou změnu.

Tou věcí je vědecký a technologický průlom nebo průlomy, které umožní vyrobit čistou energii, která je nejen čistá, ale i levná.

Jediná věc, kterou je politická korektnost schopna nabídnout, je vymytí mladých mozků, abyste věřili, že jste oběti, že vás nikdo nezastupuje, abyste věřili, že to, co musíte udělat pro zlepšení světa, je stěžovat si, protestovat a polévat obrazy polévkami.

Nejsme na druhé straně názorového spektra, protože je nám stav světa lhostejný, ale protože víme, že cesta ke zlepšení světa je pracovat, tvořit a stavět.

Problém politické korektnosti je ten, že příliš mnoho z vás vyškolila, že to není nutné.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Celý ten alarmistický blábol vychází z nedokázané premisy o vlivu lidské činnosti na klima.

  2. Klimaticke katastrofě lidstva se da zabranit jedine prechodem lidstva jako celku na alternativni zdroje energie setrici planetu(treba elektroauta),jinak neustaly rust bez ohledu na vse planetu zničí.Proti tomu budou zuřivě bojovat surovinove staty pro ktere by to znamenalo konec prosperity zijici z prodeje techto surovin.Prikladem muze poslouzit Ceska republika,ktera se vehementne stavi proti zakazu spalovacich aut,protoze ma obrovske prijmy z vyroby aut a spotreby benzinu a nafty.A tyto staty a staty tezicí naftu pouzijí veskerou propagandu aby ocernili vsechny snahy po alternativnich zdrojich surovin bez ohledu na zivotni prostredi pro pristí generace.

    • Vzapamatujte se! Vemte kalkulačku a začněte počítat kolik energie se spálí v současných vehiklech = energie kterou musíte vyrobit pro elekto vehikly… Překvapení?? Jo bude velké. Elektro doprava ve stávající podobě je utopie!

  3. To neni omluva pro to,aby se veci nezacly resit.Vymyslete něco,přiští generace a svet Vam budou vděčny az tu uz nebudete.

  4. Je nás na planetě Zemi mnoho a chováme se neudržitelným způsobem…,sorry jako..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*