Jindřich Rajchl k politickému rozsudku nad Tomášem Čermákem
Sdílet článek:

SP

Ti z vás, kdo sledují dění na scéně protestů vůči covidismu i současné pětidemoliční vládě, jistě velmi dobře vědí, že můj postoj vůči Tomášovi Čermákovi byl a je velmi kritický.

Jeho způsob komunikace je mi bytostně cizí, neboť je primitivně vulgární a naprosto destruktivní, což z principu nemůže přinést nic pozitivního.

Výzvy k jakémukoliv páchání násilí už jsou pak zcela mimo moje chápání.

Nicméně i přesto musím konstatovat, že rozsudek, jenž jej má poslat za mříže na 5,5 roku za údajnou podporu terorismu považuji za naprosté fiasko našeho justičního systému a vrcholnou formu pokřivení právního prostředí v naší zemi v posledních několika letech.

Verbální trestné činy by měly být vždy velmi pečlivě posuzovány a nepodmíněné tresty by měly být ukládány jen velmi výjimečně – v daném případě trestného činu podpory a propagace terorismu pouze tehdy, pokud se jedná o konkrétní činnost směřující k naplnění zamýšleného následku, tedy ke spáchání konkrétního teroristického činu.

Odůvodnění ve stylu, že “někoho mohlo skutečně napadnout tuto výzvu zrealizovat” je naprosto nedostatečné a nesouladné se základními principy trestního práva.

Čermákovo plácání siláckých řečí mi vždycky bylo proti srsti, neboť tím obrovsky poškozoval seriózní část scény, která se reálně snažila o dosažení tolik potřebného uvolnění šroubů covidové totality. Nicméně poslat jej za to na 5,5 roku do kriminálu, to je naprostý výstřel do tmy, jenž s veškerou vehemencí odmítám, a považuji jej za kardinálně vadný.

Pevně doufám, že odvolací soud vezme rozum do hrsti a tuhle šílenost napraví.

Pak je tu samozřejmě ještě možnost dovolání k Nejvyššímu soudu, kde jsem před nedávnem uspěl s kauzou Iva Osovského a kde věřím, že by v případě použití té správné právní argumentace byl úspěch pravděpodobný i v tomto případě – ovšem problém je v tom, že dovolání je mimořádným opravným prostředkem, jehož projednání trvá cca 1 rok a jež nemá odkladný účinek pro nástup výkonu trestu.

Tudíž nezbývá než věřit, že se odvolací senát nepřikloní k otrocky formalistickému výkladu §312e tr. zákoníku a tenhle nesmyslně přísný rozsudek změní či v plném rozsahu zruší.

A propos – když Čermák dostal 5,5 roku natvrdo za “vytáhneme je a naházíme do řeky”, kolik dostane Pavel Novotný za jeho odpornou výzvu k podřezání českých žen a dětí? To by taky mohlo někoho napadnout zrealizovat, ne?

Nebo v jeho případě to bude klasicky zhodnoceno jen jako metafora a burcování našich spoluobčanů?

PRO
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*