Jiný pohled na odvolání šéfa amerického Kongresu
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Republikánský předseda amerického Kongresu byl odvolán. Jeden pohled říká, že radikální křídlo Republikánské strany vyvolalo chaos v zákonodárném sboru. Tady je pohled druhé strany. A jaký to může mít dopad na dění v Evropě.

Když po volbách v roce 2022 získali republikáni většinu ve federálním Kongresu, stal se jeho předsedou Kevin McCarthy. Zvolen byl až v patnáctném kole hlasování po složitém vyjednávání se skupinou republikánů vedenou floridským kongresmanem Mattem Gaetzem. Skupinou, která je označována za radikální křídlo.

Matt Gaetz & Co dosáhli výměnou za svoji podporu Kevina McCarthyho na post předsedy několika ústupků. Možná nejdůležitějším byl souhlas se změnou pravidel pro schvalování rozpočtu a úprava jednacího řádu tak, aby bylo možné předsedu Kongresu odvolat, pokud by nedodržel uzavřené dohody.

Hlasování o rozpočtu

Americký federální rozpočet musí být podle zákona z roku 1974 schválen do 1. října. Když není, činnost federální vlády je omezena s výjimkou výkonu nezbytných funkcí. Zavírají se například muzea a federální úřady, ale hlavně vládní úředníci nedostanou zaplaceno, dokud není rozpočet schválen. Zastavení činnosti vlády je pro obě strany silnou vyjednávací zbraní, neboť záleží na tom, koho veřejnost vnímá jako viníka.

Kongres by měl schvalovat federální rozpočet podle kapitol. Kapitol je dvanáct, například obrana, zdravotnictví nebo doprava, a za každou odpovídá kongresový výbor. Během standardního procesu schvalování hlasuje Kongres o každé kapitole rozpočtu zvlášť poté, co projde dohadovacím řízením v příslušném výboru.

Náhradní řešení

Protože ne vždy jsou všechny kapitoly rozpočtu schválené v termínu do 1. října každého roku, má Kongres k dispozici náhradní řešení, jehož cílem je vyhnout se omezení výkonu funkcí vlády. Náhradní řešení se jmenuje „omnibus bill” nebo takzvané CR neboli „continuous resolution”.

CR je dočasné schválení výdajů na úrovni předchozího roku, omnibus bill je sdružení všech dvanácti kapitol rozpočtu do jednoho zákona, který Kongres schvaluje najednou.

Omnibus bill je předmětem ostré kritiky zákonodárců, včetně některých demokratů, protože znemožňuje jakoukoli legislativní práci. Zákonodárci mají většinou velice omezený čas, někdy i v řádu pouhých desítek hodin, aby posoudili dokument, který má tisíce stránek. Neprobíhají diskuze ve výborech, není možná debata na půdě Kongresu, v podstatě není ani čas zákon přečíst.

Transgender make-up

To dává možnost propašovat do rozpočtu řadu výdajů, které by při odděleném hlasování neprošly nebo by alespoň byly předmětem debaty na půdě parlamentu. Příklad za všechny: Americký daňový poplatník financuje kurzy transgender make-upu pro nepálské podnikatele.

Předseda Kongresu Kevin McCarthy v rámci ústupků Mattu Gaetzovi souhlasil, že praxe hlasování ve formě omnibus bill skončí. Při hlasování o rozpočtu na konci minulého měsíce svůj slib porušil. Matt Gaetz využil změny jednacího řádu, se kterou Kevin McCarthy v rámci ústupků souhlasil, a vyvolal hlasování o jeho odvolání.

Vnitrostranický souboj

Odvolání Kevina McCarthyho z postu předsedy Kongresu je pokračování boje mezi republikány, kteří podporují bývalého prezidenta Donalda Trumpa, a zbytkem strany. Její součástí jsou republikáni, kterým veřejnost podporující Donalda Trumpa říká RINOs. RINO je zkratka pro „Republicans In Name Only” neboli „republikáni pouze jménem”.

RINOs jsou podle svých kritiků součástí takzvané Uniparty. Uniparty je skupina politiků z řad demokratů i republikánů, kteří se nakonec stejně dohodnou a odhlasují opatření v rozporu se zájmy svých voličů. Příkladem může být neochota části republikánů podpořit zeď na hranicích, kterou chtěl postavit Donald Trump.

Díra v rozpočtu je chaos

Matt Gaetz při hlasování o odvolání Kevina McCarthyho řekl: „Nemyslím si, že hlasování proti Kevinu McCarthymu je chaos. Myslím si, že dluh ve výši 33 tisíc miliard dolarů je chaos. Deficit rozpočtu ve výši dvou tisíc miliard dolarů je chaos. Myslím si, že nehlasování o jednotlivých kapitolách rozpočtu je chaos. Fakt, že od devadesátých let jsou rozpočty schvalovány ve formě omnibus bill, je chaos. Cílem je změna procesních pravidel tohoto úřadu.”

Po víkendových jednáních je kandidátem na post předsedy Kongresu republikán Jim Jordan, kterého veřejně podpořil Donald Trump a který se vymezuje proti dalšímu financování války na Ukrajině.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*