Bude česká televize zrcadlit názorové proudy společnosti?
Sdílet článek:

ALEXANDER TOMSKÝ

Nový generální ředitel ČT Jan Souček v několika rozhovorech s novináři vedle mnoha čistě manažerských a technických problémů zmínil také chartu BBC i nezastupitelnou roli veřejnoprávního média objektivně informovat o dění, a pokud možno nestranně a v plné šíři reflektovat společenský diskurs. Je to její poslání, jež komerční „stranická“ média, sloužící svému segmentu zákazníků, ani plnit nemohou. Je nabíledni, že tuto úlohu není Česká televize schopna v dnešních kulturních válkách plnit. Reportéři a novináři ČT mají více méně jednotný liberálně levicový světonázor, nikdy nezapomenu na jejich vyděšené tváře, když se na obrazovce objevovaly výsledky britského hlasování o vystoupení z EU. Jejich komentáře o náladách i názorech Angličanů byly zcela zkreslené, o pravých důvodech brexitu se český divák nedozvěděl vůbec nic.

Souček řekl, že „sklidil za vstřícnost k jiným než mainstreamovým názorům silnou vlnu odsudků, a to i od některých členů Rady ČT, a měli bychom se snažit pochopit, proč nezanedbatelná část společnosti ztrácí důvěru ve vysílání České televize.“ Ta nedůvěra nespadla z nebe a není jen důsledkem konspiračních teorií nebo ruských dezinformací, neboť mnohé bludy, byť popírají zdravý rozum, získaly auru absolutní pravdy. Divák není hloupý a podle jazyka ideologický předsudek pozná. Navíc jde o zásadní společenské a existenciální otázky i životní úroveň.

Pár příkladů:

Náš občan politiku nulových emisí a vládou naordinovanou chudobu nevolil. Průměrná inflací zchudlá rodina má v příštím roce platit roční daň na elektřinu zhruba 2000 korun. Je tohle téma v ČT tabu, nebo hodno ostré kritiky? Mají odpůrci nulových emisí možnost diskutovat?

A co náš civilizační problém! EU nehodlá zastavit masovou imigraci z Maghrebu a vnucuje Evropě muslimské a africké běžence, kteří se až na výjimky do západní společnosti neintegrují. Rozdělovací kvóta je zatím nízká (30 000 osob), ale pokuta za odmítnutí, téměř půl milionu korun ročně za každého migranta, je nad poměry českého státu. Poláci kvůli tomu uspořádají referendum. A co teprve šílená západní politkorektnost o trans, jako by existovaly více než dvě pohlaví!

Takové věci, o nichž se u nás v televizi nediskutuje, často také ovlivňují reportáže, a týkají se hlavně společenských hodnot a interpretace lidských práv. Najdete je v právě vydaném Slovníku filozofických pověr J. M. Bocheńského: „Strašlivou pověrou se stal kult lidstva. To ale není nějaká bytost, jak si vymyslel Auguste Comte (grand étre). Je to jen úhrn všech jednotlivců. Zbožňování takové bytosti hraničí s pomatením smyslů. Tato pověra, že je lidstvo něco jako národ, po nás žádá milovat a obětovat se pro všechny lidi stejně.“

Lidská práva, která měla chránit svobodu jednotlivce před státní mocí, dnes rozvrací řád společnosti, a tím i individuální svobodu, a dokonce se stala nástrojem imigrační politiky. Už před sto lety si G. K. Chesterton všiml, že se některé ctnosti odtrhly od svého náboženského kontextu, jako například mystická láska k bližnímu, a nyní samostatně bloudí a páchají veliké škody.

Milý pane řediteli, zapouzdřených pověr a bludů novináře nezbavíte, kdyby se Vám ale podařilo najít jim kolegy odlišných názorů, rozbil byste v televizi názorovou bublinu. Vaše smělé programové prohlášení „o poctivé publicistické práci a neuzavírání se ochotě naslouchat i věcem, o kterých víme, že je to omyl,“ narazí na odpor.

Musíte být proto opatrný, aby Vás ideologové nezničili, k čemuž Vám přeju hodně sil a odvahy.

ALEXANDER TOMSKÝ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Zatím je Česká televize stále jen propagandistickým nástrojem diktatury samozvaných lepšolidí.

  2. Nevěřím tomu, že by euromafiani dopustili zvolení někoho jiného než prorezimniho ředitele. Na to mají příliš silné lobby.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*