K primitivním narážkám na českou atletku Lurdes Gloria Manuel
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Není poněkud trapné, když někteří lidé místo výborných výkonů nadějné české reprezentantky řeší její původ či barvu pleti?

Ve středu skončilo v italském Římě místrovství Evropy v atletice. Česká výprava se dočkala medailové radosti až poslední soutěžní den, kdy se o zlatou medaili postaral oštěpař Jakub Vadlejch. Přestože ho umístěním na stupních vítězů nikdo další z českých reprezentantů nenapodobil, lze vystoupení našich atletů na evropském šampionátu hodnotit jako úspěšné.

Hned několika našim atletům totiž chybělo k vysněné medaili velmi málo (připsali si celkem tři čtvrtá a tři pátá místa), navíc se ukazuje, že máme několik velmi talentovaných závodníků, kteří by v budoucnu mohli na někdejší slávu české atletiky navázat. V této souvislosti byla v médiích nejčastěji skloňována dvě jména: osmnáctiletého dálkaře Petra Meindlschmida, který ještě donedávna atletiku kombinoval s fotbalem (hrál dorosteneckou ligu za FC Slovácko a dokonce nastoupil v několika zápasech za českou dorosteneckou reprezentaci) a stejně staré běžkyně na 400 metrů jménem Lurdes Gloria Manuel.

Tato v Táboře žijící čtvrtkařka nejprve úspěšně zvládla rozběh i semifinálový běh a ve finále pak doběhla na skvělém čtvrtém místě, když jí k bronzu chyběla necelá půlsekunda. Časem 50,52 sekundy navíc překonala svůj zhruba 14 dnů starý český juniorský rekord na trati 400 metrů. Potvrdila tak, že její loňské zlato na mistrovství Evropy juniorů či druhé místo na letošní Zlaté tretře v Ostravě nebyly náhodné.

Byť těmito výsledky udělala řadě českých sportovních příznivců radost, najdou se bohužel i takoví, co místo jejích vynikajích sportovních výkonů více řeší její původ (otec Lurdes pochází z Angoly, matka z Ruska) či barvu její pleti. Jak je popisováno v článku zde na iDnes, někteří „inteligenti“ píší na sociálních sítích vzkazy ohledně toho, že je na Češku „příliš opálená“, že pro ně Češkou není a nikdy nebude, že je smutné, když i u nás z atletiky mizí bílí sportovci apod.

Byť je na internetových diskusích či na instagramovém účtu Lurdes Gloria Manuel takových příspěvků výrazná menšina, a převážná většina komentářů naopak vyslovuje obdiv k výkonům této talentované atletky a případně i k tomu, že mluví pěti jazyky a vystupuje stále skromně, je smutné, když se najdou lidé, mající problém s tím, že Českou republiku reprezentuje sportovkyně tmavé pleti. Copak tihle „fanoušci“ například nezaregistrovali, kolik fotbalistů tmavé pleti v dnešní době nastupuje za národní týmy Francie, Anglie, Holandska či Německa?

Byť rodiče Lurdes nejsou rodilí Češi, ona sama se narodila v Ostravě a od dvou let žije v jihočeském Táboře, kde se závodní atletikou začala. Je to v tomhle směru podobný případ jako šermíř Alexander Choupenitch, který se narodil v Brně běloruským rodičům a před třemi lety vybojoval na olympiádě v Tokiu pro Českou republiku bronzovou medaili. Mluvit v této souvislosti o tom, že český fanoušek na takové sportovce nemůže být hrdý, je proto projevem ani ne tak xenofobismu, jako spíše primitivismu.

Pevně doufám, že se nadějná česká atletka nenechá takovými projevy otrávit a skutečným českým fanouškům bude v budoucnu dělat svými výkony na dráze co nejvíce radosti.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

18 Comments

  • Je to tak 🙂 Článěk na idnesu jsem četl a primárně měl za úkol vyprovokovat podobné dobrosery jako je Nožička. Úkol splněn a ti, co se ozvali, že holinky a hodinky nejsou totéž, přestože se natahují, dostali pěkný multikulti kartáč. Asi některým pokryteckým spoluobčanům chybí kulturní rozmanitost německého nebo francouzského typu… 🙁

 1. Že to je “Česka” je očividné a pozná se to i bez kroje 🙂 A to ještě nemusela vyběhnout 🙂 Některým dobroserským aktivistům příliš nevoní homogenni český rybníček a tak nás potáhnou směrem k rozvinuté multikulti společnosti jako mají v Nemecku, Francii, Belgii a dalších 🙁 Nemám zájem!

 2. To je ale blbost. Na internet se prostě někteří jedinci chodí vyblejt. To je obecný jev, nikoli ojedinělý případ. Ovšem naše méédia z toho v tomto případě dělají aféru, aby ukázali, jak je “český národ rasistický”.

 3. V čem se chodí “vyblejt”. Že někteří lidé upozorní, že poníkovi se říká hřebec? Že tato “češka” je jenom Češka podle občanství? To ve starém Římě měli za senátora koně 🙂

  • Já su taky Čech jen podle občanství. Jinak su Moravák.
   A že se chodí vyblejt? No, zkuste si někdy projít diskusi třeba na Novinkách.

   • Taky si všímám, že v České republice už Čechů moc není. Samá ukrajinská vlajka, ukrajinský premiér s ukrajinskou vládou, která leze do řiti USA, Berlínu nebo Bruselu. Jo jo. Konzum má devastující účinky a nejenom na “naše” lidi.

    • No, máte pravdu. Není nejdůležiější, jak se kdo narodil, ale jak jedná. Čech Fiala je něco mezi Ukrajincem a Američanem, za Česko kope Japonec.

     • Jo. To je křiku “vona není Češka” ale hlavně, že máme ukrajinského premiéra. Hádám, že holka bude víc Češka, než třičtvrti vlády.

  • Njn. Já jsem taky Češka hlavně podle občanství – rodově ze čtvrtiny. Jinak jsem moravsko-slovensko- ruského původu. Tak se mi teda ulevilo, že nejsem nadějná atletka, kdoví, co bych se dozvěděla.

   • Jak můžete žít v takové duševní rozpolcenosti 🙂 Na vašem místě bych položila český pas a mohla byste změnit destinaci za slovenskou nebo ruskou… To abyste neměla trauma ze svého “nečešství” 🙂 Věřím, že teď se vám ulevilo, když víte, co máte dělat… PS: Až za touhle “českou” atletkou přibudou noví “atleti” v rámci migračního paktu a vy je při skupinovém skotačení nezdržíte ani na délku paže, pak vám bude hej… Jen nevím, která národnostní část vašeho já vás ochrání před kulturním obohacením :-)))

    • No já myslela, že mě ochráníte vy před délkou paže – tedy jako čeští muži, ne? To je pořád bojového nadšení – tihle chtějí na Rusa, tamti zas na Ukrajince, aspoň byste si nabrousili tesáčky o skutečnost.
     Tahle hezká a šikovná holčinka mě jistě neohrozí, takže ještě můžete chvilku spočívat na gauči.

    • Mimochodem, já to nepotřebuju, ale kdoví, jestli nebude moje slovenské příbuzenstvo ještě dobré mým čistokrevně českým zeťům, že.

 4. Četl jsem knížku o fotbalistech z Žižkova, kteří chodili do práce, pak trénovali a o víkendu měli zápas na který jim chodili fandit místní a kámoši z práce. Pak to je opravdu fandění. Dnes se fandí jen názvu klubu. Hráči v tom nehrají žádnou roli. Proto rozumím, když se někdo neztotožňuje s černoškou závodící za Čechy.

  • Jestli jste viděl Okresní přebor, tam byl nejlepším čutálistou Vietnamec. Nevím, jestli se s ním někdo ztotožňoval, ale docela mu fandili.

 5. Kdo má takové choutky je právě Nožička, přisírač a přilévač oleje do ohně. Těmto lidem jde jenom o vyvolávání nenávisti mezi lidmi.

 6. „Základní masou demonstrantů byli školáci a studenti, kulturní pracovníci, k nimž se postupně připojila i část dělníků a úředníků. Používaly se všechny možné formy působení na veřejnost – stávky, stávková pohotovost, setkání v divadlech, návštěvy závodů studenty a herci, velká shromáždění s řadou krátkých projevů a doplněných vystoupením herců a zpěváků a hudebních skupin, což vytvářelo zvláštní atmosféru jednoty, uspokojovalo mentalitu mládeže a zvyšovalo emoce, přitažlivost a bojovnost i odvahu. Zvlášť aktivní úlohu hráli studenti a profesoři pražských uměleckých škol, v nichž byly pěstovány opoziční nálady, nepřátelský vztah ke KSČ a SSM, elitářství a přezíravý postoj k pracujícímu člověku. To bylo i zdrojem jejich opoziční aktivity i vlivu na ostatní studenty. Přitom šlo většinou o děti umělců, které byly při velkém počtu uchazečů přednostně přijímány.“ — Miloš Jakeš

  pro pobavení dobroserů z neziskovek …)))

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*