Kam se žene svět
Sdílet článek:

Václav Klaus (exprezident) napsal, že současnou nebezpečnou inflaci Západu způsobily neoprávněné nároky, čili oddělení zásluh, odměn od výkonu (produktivity), a také „zpupné“ chování vlád a centrálních bank.

Není snadné jednoduše popsat složitý kontext politické ekonomie, ale je zřejmé, že se od úvěrové krize 2008/2009 stalo něco podivného, přestalo se mluvit o makroekonomické rovnováze, stabilitě a místo toho se oslavovaly nové manipulační zásahy do trhu jako kvantitativní uvolňování (tisk peněz postaru), o nulových, nebo dokonce záporných úrokových mírách, o nichž jsme nikdy předtím neslyšeli, ani nemluvě.

Všichni se radovali, že navzdory učebnicovým poučkám k inflaci nedošlo, ba právě naopak bylo prý zapotřebí zápasit s deflací. A vlády utrácely na dluh jako pominuté, proč si nepůjčovat, když je to tak levné? A ani soukromníci nezůstávali pozadu, když byly peníze k mání téměř zadarmo.

Americký burzovní Dow Jones index se z 6,500 od roku 2009 vyhoupl na 36,799, úžasné, kdyby to odpovídalo výkonu a zisku, ale poměr ceny akcie/dividendy je téměř zanedbatelný, často nulový. I zde, jak vidno, se investice oddělily od reálného zisku a staly pouhou spekulací. A vznikla představa, že to vlastně nevadí. Avšak levné peníze nezmizely ze světa, nacpaly se nejen do akcií, ale i do nemovitostí, uměleckých předmětů, do zlata a bitcoinů, kde vytvářejí bubliny, jejichž inflaci plně neodráží míra spotřebního koše. Bubliny mají ošklivou vlastnost, že jednoho dne prasknou.

Je možné, že mají některé příliš zadlužené vlády z inflace radost, snižuje dluh, ale národní zadlužení Ameriky překročilo 30 bilionů dolarů, 130 procent HDP a inflace odhadovaná letos na 7,5 procenta prokazuje, že i na světovou rezervní měnu je to možná na hraně. Světové zadlužení včetně soukromých úvěrů je téměř dvojnásobné (256 procent).

A dokonce i nyní, kdy je viditelně cosi v nepořádku, tak Amerika pod taktovkou socialistického prezidenta hodlá navzdory covidovému dluhu (5 bilionů) utratit další 3 biliony (na stimulus postcovidový a převážně sociální i zelené dotace).

A přesto neztratil deník The Washington Post svou víru v keynesiánskou „Boomflation“ čili novou zázračnou inflaci, která nepřekáží růstu, a nabádá centrální banku, aby nezvyšovala úroky a nezdražovala úvěry. Inflace je prý jev dočasný a brzy odezní. Velký omyl. Stalo se něco, co se stát nemělo.

Centrální (národní) banky dostaly za úkol nejen hlídat inflaci, ale také zaměstnanost a hospodářský růst, a nyní už mají dokonce pomáhat ztrátovým zeleným subvencím. Zvyšování základní úrokové sazby je poměrně tupý nástroj a návrat k monetární rovnováze je bolestivý. Čím déle se ale otálí, tím více to jednou bude bolet. Hlavním viníkem je ovšem marnotratný stát a jeho deficitní fiskální politika.

I nová česká vláda pokračuje v politice svého šíleného předchůdce, zvyšuje počet úředníků a plánuje letos vyhodit z okna 280 miliard korun, které nevybere na daních. A dokonce jmenovala ministra financí, který není ekonom. Je to velké zklamání.

Alexander Tomský

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*