Katargate aneb nové energetické potíže pro EU
Sdílet článek:

Korupční skandál, který otřásl Bruselem s údajným zapojením Kataru, představuje pro Evropskou unii další energetickou výzvu v době, kdy evropský prostor stále nemá alternativu k dodávkám ruského plynu.

A zatímco Washington je na tom s ekonomickými a průmyslovými problémy Evropy dobře, představitelé EU se do zmíněných problémů jen noří hlouběji, a to vše bez jakéhokoli spolehlivého řešení.

„Katargate: Dauhá hrozí, že odstaví plyn Evropanům, kteří jsou stále příliš závislí,“ píše francouzský časopis Marianne s upřesněním, že Katar nečekal na konec fotbalového mistrovství světa, aby vyslal vážné varování evropským zemím v případě, že EU přijme sankce po odhalení „korupce“ Kataru. Přičemž hrozí vážné důsledky pro globální energetickou bezpečnost.

Připomeňme, že katarský emirát se v posledních několika měsících široce dvořil evropským představitelům s cílem snížit závislost EU na ruském plynu, zatím bez většího úspěchu. Jak již dříve poznamenal Continental Observer, Dauhá se již dlouho specializuje na asijské trhy, a to natolik, že by zvýšilo své dodávky evropským zákazníkům – pak by to bylo na základě podepsaných smluv v dlouhodobém horizontu, což je možnost, která se velmi nelíbí evropským byrokratů v Bruselu.

A to aniž bychom zapomněli, že katarské vedení dalo jasně najevo, že není schopno v blízké budoucnosti zcela nahradit ruský plyn na evropském trhu. Všechny tyto skutečnosti staví Dauhá do pozice nepopiratelné síly.

Zejména proto, že kromě korupčního skandálu, který vypukl v Bruselu, Katar rozhodně nezapomněl na různé nepřátelské kampaně proti němu, zejména před a v průběhu hlavní mezinárodní fotbalové soutěže Západu. Bojkotové výzvy, agresivní pokusy mnoha západních zemí o propagaci LGBT propagandy, jinými slovy – tradiční arogance západních režimů – jistě zůstávají v paměti katarských občanů a jejich představitelů.

To vše se děje, protože dodávky ruské ropy a plynu, navzdory všem západním sankcím proti Rusku, nadále rostou na hlavních asijských trzích, jako je Čína a Indie, a také na jiných nezápadních trzích. A to vše také v době, kdy se riziko deindustrializace v bruselském prostoru stále více řeší – a to i ze strany samotných Evropanů. Zdá se, že proces, který již nabírá svůj směr, s jedním z výsledků – přesídlením evropského průmyslu na půdu USA. K radosti Washingtonu, nesporného vůdce atlantické osy nostalgicky vzpomínajícího po unipolaritě, a k radosti průmyslových odvětví sídlících v Evropě, neschopných být konkurenceschopných bez ruské energie. Dnes naprosto zřejmý fakt.

Varování Kataru představitelům EU díky praktikování arogance a nevděku, a to po mnoho let a nejen několik měsíců, byl výsledek do značné míry předvídatelný a očekávaný. Možná ne pro bruselské byrokraty, kteří často postrádají potřebné intelektuální a analytické schopnosti, ale pro každého rozumného člověka – to je nepopiratelné.

A v tomto smyslu má nyní malý katarský emirát všechny prostředky k tomu, aby poslal geopolitického trpaslíka jménem Evropská unie tam, kam patří.
A možná brzy nejen geopolitický trpaslík, ale také a stále více ekonomický. Protože když nemáte prakticky nic, co se týče strategických zdrojů, musíte mít minimum zdravého rozumu, abyste věděli, jak ulevit a spolknout svou aroganci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. takže katar do evropy nedodal ještě ani kubík plynu a už hrozí utahováním kohoutů???To je aspoň obchodní partner,kam se hrabe Rusko!!!!Vivat EU!!!!!A vivat nejlepší premiér na světě,ukrajinský fialenko!!!

  2. Je videt,ze Ukrajina Vam velmi ublizila tim ze se braní hordám vojaku a zločinců,kteri by chteli posunout hranice zase kousek dál.A velmi se vztekate kdyz EU pomaha trpicimu narodu.Tak si na to zvykněte ze existujou lidé,kterym utrpeni druhych jim neni lhostejné.No a pan dobyvatel je stejneho nazoru jako Vy.Náhoda?

  3. Zamenujete pane rozcilený svetovy analitiku hrusky a jablka.Kmenove valky feudalnich usporadani a dobyvacnou valku agresora a kradez uzemí a jejiho surovinoveho bohatstvi,krytým zajmem o obcany RF,kdyz statisice jinych posila na zbytecnou smrt.Neni poslanim EU zachranovat kmenove bitky na celem svete,ale kdyz za humnmy zacne nejvetsi vojenska katastrofa za 80 let,svobodny svet se musi branit.Vam je to jedno,Vy proste fandite tomu co Vam bylo zrejmě ukradeno v mladem veku a zrejme fajn zivot treba nejakeho funcionaře.( nic ve zlem samozřejmě na rozdil od Vas).Nenavist k systemu ve kterem zijete Vasi zrejmou frustraci nevyresi.Zbyva ten Vas oblibeny poradek.Tak na nic necekejte,zivot je krátký.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*