Novinky

“Veto”, čili zakazuji
Sdílet článek:

O schvalovacích procesech a jejich potížích.

Ve svém dnešním (21. 9. 2023) úvodníku na Neviditelném psu píše Ondřej Neff: Dobře si všímejte: dnes není problém v technologiích a výrobě, problém je ve schvalovacích procesech

Tím mi pěkně nahrál, protože na toto téma jsem se chystal něco napsat už dlouho.


„Povolit běžný bytový dům v Praze trvá často 10 i více let, ” říká šéf Central Group Dušan Kunovský. Mohli bychom jej samozřejmě ignorovat coby zaujatého jedince, ale prostá procházka hlavním městem postačí k tomu, abyste viděli, že lidí je plno, kdežto bytových domů se staví velice málo. Když už narazíte na staveniště, nejčastěji je to kancelářská budova.

V roce 2018 mimochodem na Novinkách psali, že povolit dům v Praze trvá v průměru sedm let a že je to třikrát déle než roku 2008, takže ta situace se za našich životů celkem zřetelně zhoršila. Přičemž toto nejde ani na vrub Putina, ani Bruselu; toto je náš vnitřní český problém, v Praze ještě viditelně horší než třeba v okolních středních Čechách. V sousedním Polsku, které je taky členem EU, se staví ostošest, a nákup vlastního bytu ve Varšavě je také pro střední vrstvu celkem reálná vize, kdežto běžný lékař nebo inženýr v Praze na to může zapomenout.


Zariskuji teď hněv všech příznivců Václava Havla a jeho odkazu, ale stejně je na místě to říci: s “občanskou společností” se to dá přehnat, jako ostatně se vším, a konkrétně u nás se to s ní ve stavebním právu opravdu přehnalo.

Z jednoho bolševického extrému, kdy nějaká komise naplánovala silniční tah přímo skrz historické město a vzápětí se začalo bourat, jsme překmitli do opačného extrému, kdy příliš mnoho náhodných jedinců a spolků disponuje právem veta nad činností a životem jiných lidí, navíc ještě v několikastupňovém řízení, které v mnoha bohatších zemích ani neznají. Situace, kdy projednání papírů na jeden činžák na periferii trvá deset let, jako kdyby se jednalo o dostavbu Karlštejna, není o nic lepší než ta předešlá.

Viditelných škod samozřejmě vzniká míň než tehdy, když se buldozery bez zábran zakusovaly do secesních domů z 19. století, ale paralýza je už holt taková; její následky jsou hrozné zejména v tom, co nedokážete, například zajistit dostatek výstavby k tomu, aby mladé rodiny měly slušné bydlení. Kvůli tomu se nepochybně nenarodí nějaké děti, které by se jinak narodily, nebo nějací odborníci odejdou do ciziny a budou přispívat k rozvoji jiného státu, ačkoliv by rádi zůstali doma. (Ale luxusní panelová rezidence kdesi v Záběhlicích je prostě mimo jejich možnosti…!) To jsou velmi, velmi vážné škody na naší budoucnosti. Neviditelné, ale vážné.

Bohužel se s tím těžko něco dělá, protože jakmile někdo právo “veta” má, těžko se jej dobrovolně vzdá. Úředníci si nenechají jen tak vzít agendu, protože pak by třeba mohli přijít o práci; různé soukromé vyděračské spolky by přišly o příležitost k vydírání; někteří řadoví jedinci zase o pocit moci nad ostatními, a dokonce i racionálnější a míň zapšklí občané se musejí bát možnosti, že při reformě se překmitne moc daleko opačným směrem, což taky není žádoucí.

Vůči jakékoliv vážně míněné, nekosmetické reformě, tak vznikne neméně silný “občanský” odpor, ve kterém budou zastánci změn líčeni jako odporné hyeny v žoldu developerského kapitálu, jen natěšené na to, až zničí život zvířátkům, rodinám a celým obcím. A při současné politické (ne)rovnováze v médiích se dá počítat s tím, že v televizi i v novinách se bude tato děsivá perspektiva neustále omílat, o což samozřejmě žádný volený politik moc nestojí.

Tím pádem máme něco, čemu se říká “špatné ekvilibrium”, situaci, která je sice dost nevyhovující, ale jejíž změna by stála enormní úsilí a (politický) kapitál. Zatím nevidím ani jedince, ani stranu, která by opravdu byla ochotna s tím něco dělat. A tak se poněkud obávám, že roku 2030 si Dušan Kunovský bude stěžovat, že vypapírování bytového domu v Praze trvá patnáct let. Dosavadnímu trendu by to odpovídalo.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. „Povolit běžný bytový dům v Praze trvá často 10 i více let, ” 

  No asi to nebude tak hrozné, protože běžní lékaři či inženýři v Praze rádi bydlí a zdá se, že i nadále budou i kdyby povolení na dům trvalo sto let.

  Máme tady problémy s nedostatkem dětských lékařů, zubařů a dalších v pohraničních regionech kde je nabízen byt okamžitě a věřím pokud by si chtěli postavit vlastní tak na povolení též nebudou čekat 10 let, přesto raději budou v té Praze.

  A stále přibývají další co chtějí bydlet v Praze. Pochopitelně pokud mluvíme o centrálních oblastech Prahy tak tam se nové byty staví méně, také z důvodu (krom byrokracie), že cena stavebních parcel je obrovská. Já mluvím o satelitech, které vznikají kolem Prahy a ty lidem zdá se stačí. Mnozí v centru ani nechtějí bydlet, protože tam zvítězil turistický business se zahraniční klientelou.

  Zdá se že to všem vyhovuje, politikům, lékařům, inženýrům, koneckonců i těm byrokratům tak proč by to měl někdo politicky řešit ?

 2. Platí totéž, co jsem tady psal již u jiného článku: “Nesváděl bych to jen na úředníky. Hloupé zákony (třeba umožňující řádění neziskovek a mnohaletou blokaci staveb) schvalují hloupí poslanci. Ano, často se úředníci na ministerstvech snaží úmyslně vpašovat do zákona nějakou lumpárnu, ale je na poslancích, aby tomu zabránili. A ti ostatní úředníci v terénu se bohužel už musí těmito zákony do puntíku řídit. Žádný vstřícnější osobní výklad z jejich strany existovat nemůže a nesmí (někteří občané by ho totiž vyhodnotili jako zvůli), protože jinak by takový úředník dostal zcela správně vyhazov a patrně i skončil v kriminále.” Samozřejmě, že i tak se najdou úředníci, kteří nedokonalosti zákona využívají ve svůj prospěch, viz řada posledních pražských kauz, uvedená v TV.

 3. Ale to je jen otázka rovnováhy. Za sociku bylo jedno povolení a šlus – zase jste těch deset let sháněli materiál. Já mám například nesmyslně do zdi otvírané dveře na terasu, protože prostě byly jen jedny, někde v Trutnově, dejme tomu a měly jen s panty na jedné straně.
  Dnes máte materiálu, že vám ho Bauhauzy cpou horem – dolem, tak holt v rámci vesmírné rovnováhy je dlouhý papírování.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*