Kdo vyhrál válku?
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Bezpochyby Rusi, v pětačtyřicátém pokud by jste se někoho v Čechách zeptali na vítěze války, považoval by vás za provokatéra nebo za blázna. Za války se lidé v Anglii stejně jako v Čechách modlili za vítězství Rudé armády, protože věděli, kde je klíč k válce. Ruský stát každoročně organizuje pompézní oslavy Dne vítězství, můžeme souhlasit s arménským premiérem, který se odmítl účastnit a prohlásil, že každoroční oslavy vítězství nejsou normální. Neslavit nebo i zapomenout na činy bývalé epochy není nepřirozené, ovšem západní mocní a jejich propaganda nezapomněli na vítěze světové války a snaží se Rusku a jeho mrtvým ukrást vítězství ve světové válce pomluvami a deformováním dobových fakt a proto má moskevská paráda velký smysl, svět nemůže existovat bez pravdy.

Dvacet pět let nehorázné vulgární propagandy a režimního ohlupování a pro většinu lidí válku rozhodlo několikaleté americké bombardování Říše korunované invazí v Normandii v 1944. Proč ještě intenzívnější americké bombardování neporazilo mudžahedy v Afghánistánu? Dnes západní propaganda i po dvou tisíci letech rozpoznala barvu Kleopatřiny kůže lépe než její milenci nebo Plutarchova teta, která u ní sloužila, podobně je to se světovou válkou. Ve Francii dohledali průzkum z roku 1945, 60% Francouzů té doby bylo jasné, že vítězem války je SSSR, pro 20% byli vítězi Američané, pro ostatní to byly jiné důvody, kde ovšem Francie hrála klíčovou roli. Po desetiletích hollywoodské propagandy a dezinformací, v roce 2015 jejich potomci považují ve 23% za vítěze války Rusy, v 54% Američany. Hollywood nezfalšuje jen dějiny, ale i volby, morálku, vědu, popř. vyrobí i vakcínu. Režisér Godard řekl: “Američané vždy čekali až se Evropa zabije, než zasáhli, nikdy ne na začátku, ať v 1914 nebo 1940. Jediné, co chtějí je invaze, protože nemají žádnou historii, potřebují napadnout lidi, kteří ji mají.”

Druhou světovou válku vyhrálo Rusko dík nezměrným obětem prostých lidí a dík genialitě vojevůdců. Gigantická bitva u Stalingradu otevřela cestu na Berlín. První velký úder, který Rudá armáda zasadila Wehrmachtu byla bitva pod Moskvou v říjnu 1941. Obrana hrdinného Leningradu nemá v moderní historii obdoby, obklíčený Leningrad měl v září 1941 2,5 milionu obyvatel, z toho 400 000 dětí, po osvobození v lednu 1944 mělo město pouhých 600 000 obyvatel. 872 dnů nacistické blokády stálo město milion mrtvých. U Stalingradu od července 1942 až do kapitulace generála Pauluse v únoru 1943 se střetly dvě milionové armády v kruté bitvě jejíž rozměr jde mimo lidskou představivost. Bitva znamenala rozhodující obrat ve světové válce, zahynulo 470 000 sovětských vojáků a 400 000 Němců. Symbol doby impozantní skulptura Rodina-mať na Mamajevském kurganu od sochaře Vučetiče a inženýra Nikitina evokuje velké události nedávné historie.

Válka stála SSSR životy 27 milionů lidí. Americkou intervenci v červnu 1944 není třeba ani podceňovat, ani přeceňovat, šlo o opožděnou vojenskou operaci, málo významnou pro průběh světové války. V tom čase po vítězné kurské operaci stály sovětské armády na německých hranicích. Američanům v Normandii čelily už zdecimované a vyčerpané zbytky německé armády. Wehrmacht už ztratil 6,3 milionů vojáků a podstatné části svého letectva a těžké techniky v ruských stepích. Vylodění v roce 1944 by nebylo možné bez vítězství Rudé armády. Němci mohli čelit 90 americkým divizím pouze 26 divizemi, 170 německých divizí bojovalo na východní frontě. Vylodění v Normandii je nicotné ve srovnání se stalingradskou bitvou. Američany přišla válka v 1941-45 v Evropě na 182 000 padlých, bitvu o Berlín preferovali nechat na Rudé armádě.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 2,74 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Prý je na to vzoreček. 8/11 Znamená, že osm z jedenácti ztrát Německa má na svědomí Rusko.

  2. Jen aby blitzkrieg od Charkova neskončil v Berlíně potažmo v Bruselu stejně jako na obrázku! Melody boys a tupela, teleta s mobilem namísto mozku vzdělávejte se nikoli internetem nýbrž čtením starých dobových knih.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*