Když se kácí les, létají weby
Sdílet článek:
Minule jsem do tohoto blogu napsal pěkný nesmysl. Zastal jsem se totiž serveru Pravý prostor, který byl vypnut v rámci tzv. boje proti dezinformacím. Chtěl bych se všem, kteří projevujete svoje masochistické sklony tím, že tento blog čtete, omluvit za toto svoje selhání. Správná formulace měla znít: Rád bych se zastal všech vypnutých webů bez rozdílu!

Poslední týden přinesl vskutku mnoho událostí, díky nimž se řada lidí pěkně vybarvuje. Primárně nemám na mysli samotnou válku na Ukrajině, ale cenzuru, kterou spustil náš český establishment a provedlo sdružení CZ.NIC ve spolupráci s celou řadou užitečných idiotů (to je funkce, kterou zastává kdekdo, nikoliv urážka), např. s jistou Evou Hrubešovou z operátora Quantcom, jež na žádost o vypnutí soukromých webů odvětila: ” …samozřejmě vyhovíme.” Jak samozřejmě? Až stát nařídí vypnout třeba stránky bank, taky samozřejmě někdo vyhoví?

Další, kdo se krásně vybarvil, je poslanec Vondra. V rozhovoru pro Echo (placená sekce zde), říká opravdu bezelstně: “Pro mě platí, že svoboda slova je nedotknutelná … ale teď se změnila situace.” Aspoň, že je upřímný. Zajímavé je, ža na obranu svobody slova se z ODS výrazně ozval pouze Miroslav Macek, kterého nezná jako politika nikdo, komu není aspoň čtyřicet. A samozřejmě to schytal. Takže pak nevzpomínejte v dobrém na devadesátá léta.

Existuje jedna taková malá podnikatelská “pravda”, která říká, že ve firmě můžete změnit co chcete, od výrobního programu až po barvu mýdla na záchodech, ale jednu věc nezměníte a to je firemní kultura. Protože podle toho, jakou jste nastavili kulturu, takoví u vás pracují lidé, a když najednou budete chtít zavést píchačky na pracovišti, kam si každý chodí, jak chce, se zlou se potážete. Docílíte maximálně toho, že stávající zaměstnanci odejdou a přijdou noví, kterým píchačky nevadí. Mám dost silný pocit, že k takové kulturní obměně došlo ve firmě s názvem ODS. Lidé, pro které je svoboda slova hodnotou, jako zmíněný pan Macek, byli nahrazeni panem Fialou, který zná jen jednu pravdu, hádejte čí, případně panem Vondrou, který se uměl přizpůsobit novým pořádkům. Aby nakonec z názvu ODS nezmizelo slovo Občanská a po něm i Demokratická. Zůstane prostě Strana a bude všechno jasné.

V minulém článku jsem uvedl i příklad Velké Británie, kde Boris Johnson ponechal celou záležitost okolo “vypínání” médií na regulátorovi Ofcom. I ke včerejšímu datu byli občané britského království (tedy ti, kteří chtěli být) pod plnou palbou ruské propagandy televize Russia Today a Ofcom vyšetřuje 27 případů ohledně objektivnosti jejího zpravodajství. Osobně soudím, že to nakonec může skončit odebráním licence, ale nerozhodnou o tom politici nebo nějaká poslušná úřednice jako u nás, bude pod tím někdo podepsán a už vůbec to nebude rozhodnuto bez detailního posouzení. Naopak, bude to třeba až 27 velmi konkrétních důkazů, na jejichž základě regulátor zasáhne. A můžete si být jisti, že v Rusku se pak nepodívají na nějakou britskou televizi. Takže komu to vlastně prospěje?

Jinými slovy řečeno, člověk samozřejmě tak nějak chápe, že existují situace, kdy někdo někde něco vypne. Ale jde o to, aby bylo jasné kdo a proč. Což tedy jasné vůbec není, někteří provozovatelé vypnutých webů se o vypnutí dozvěděli stejně jako čtenáři, najednou jim to přestalo chodit. Kolik důkazů má Fialova vláda nebo CZ.NIC proti zmíněnému Pravému prostoru či některým dalším zakázaným webům, to bych moc rád věděl. A mimochodem, pokud jsou jejich provozovatelé takoví zločinci, že bylo potřeba to všechno povypínat, čekal bych, že už budou před soudem za spáchání něčeho a budou se moci v řádném procesu obhájit. Ale zdá se, že k soudu to budou muset dát oni. Až příliš to připomíná bezelstného ministra Arenbergera, který věděl, že jím vydávaná protiepidemická opatření jsou nezákonná a stejně je vydal, protože proč ne. Oni to tedy v posledních dvou letech dělali v podstatě všichni ministři zdravotnictví, pan Arenberger z nich byl jenom nejupřímnější.

Takže jsme bohužel v situaci, kdy vláda ukázala na osm tzv. dezinformačních serverů, CZ.NIC k tomu přihodilo jen tak bokem dalších čtrnáct, čehož si např. Česká televize ani k dnešnímu dni nevšimla, ale ve skutečnosti vůbec nevíme, co všechno bylo vypnuto, kdo o tom rozhodl a na základě čeho. A hlavně co bude vypnuto dál!

Musím říci, že mne fascinují dvě věci. Zaprvé bych se opravdu někdy rád podíval do Strakovy akademie. Ta budova má zvláštní fluidum. Ať zvolíme koho zvolíme, vždycky je to ten nejchytřejší mezi námi s tou jedinou správnou pravdou. A zadruhé, opravdu oceňuji, jak se pětikoalice po ani ne půl roce v tomto baráku vybarvila. Komedie se zbytečným pandemickým zákonem, Válkovo mrhání penězi na nesmyslné plošné testování, osobní selhání lidí jako je Farský, Rakušanovo kádrování “antivaxerů” a avizovaný boj proti dezinformacím a teď rovnou tvrdá cenzura. Kola dějin se točí opravdu rychle, nejen pod Putinovou taktovkou.

Disclaimer: Hlavně pro státního zástupce Stříže prohlašuji, že důrazně odsuzuji útok Ruska na Ukrajinu a je mi z něho špatně. Současně si ale nárokuji svoje právo číst a poslouchat, co chci. A pokud o tuto možnost přijdu, rád bych si někde přečetl konkrétní odůvodnění a nikoliv nějaké plytké řeči o dezinformacích.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Igor, byť ročník 1964, stihnul vstoupit do KSČ a dělat prokurátora.
  Nikdy mě nepřestane překvapovat, jak si někdo s takovým morálním profilem vůbec dovolí vystrčit svůj rypák, kádrovat a vyhrožovat kriminálem.

  • ke komárům by to stihnul, ale toho prokurátora? Nějak mi to nesedí. Na kolik let tehdy byly práva, na pět? I kdyby šel z osmičky, tak by se jím teda nestal hned po škole, ale max po roce od školy? To by i u komárů byla turbokariéra

 2. Dle mého průzku Pravý Prostor nedpojil CZ.NIC, ale jeho lokální ISP. V TLD .cz existoval stále odkaz po odpojeni serveru PP. Pro podrobnosti mě může majitel PP kontaktovat.

 3. na rozdíl od předchozích takydemoGratů,současná elita ze Strakovy koleje do ní vstoupila již náležitě zbarvená.
  Jelikož jde o spolek dbající své pověsti zemských škůdců,je až obdivuhné jejich
  snaha své vyhrůžky proměnit v činy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*