Když si člověk přečte pět let starý rozhovor Petra Fialy…
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

U politiků jsme poměrně často zvyklí na to, že ne vždy dodrží to, co svým voličům před volbami slíbili, případně na to, že říkají něco jiného, když jsou v opozici a něco zcela jiného, když jsou ve vládě.

Když v prosinci roku 2018 schválilo Valné shromáždění OSN velkou většinou hlasů takzvaný globální pakt o migraci, Česká republika byla jednou z pěti zemí, která proti němu projevila odmítavý postoj. Spolu s ní hlasovaly proti jeho přijetí ještě Polsko, Maďarsko, USA a Izrael (viz odkaz zde). Tehdejší vláda Andreje Babiše tento pakt odmítla se zdůvodněním, že migrační pakt stírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k větší migraci, včetně migrace nelegální.

Dnešní premiér Petr Fiala byl tehdy poslancem a předsedou nejsilnější opoziční strany ODS, a Babišovu vládu tenkrát v souvislosti s globálním paktem o migraci kritizoval. Nikoliv ovšem proto, že ho odmítla, ale kvůli tomu, že údajně s jeho odmítnutím prvně váhala, zatímco ODS ji k něčemu takovému vyzývala již od počátku. V rozhovoru pro Českou televizi v listopadu 2018 na otázku redaktorky Štěpánky Martanové tehdy ohledně migračního paktu odpověděl slovy: „K paktu se nechce připojit Maďarsko, Polsko, probíhá velmi intenzivní debata v sousedním Německu, která by také měla být sledována. Důvodů je celá řada. Kromě vágnosti formulací, které globální pakt obsahuje, je to i nebezpečí, že se přestává rozlišovat mezi legální a nelegální migrací, mezi ekonomickou a migrací, která je způsobena snahou zachránit si život, kde jsou lidé v reálném nebezpečí.

Dnes máme rok 2023 a jak ti, co sledují politiku aspoň občas, nejspíš vědí, na červnovém summitu premiérů Evropské unie v Bruselu se projednávala dohoda o společné migrační politice, která však ztroskotala na odmítavém postoji polského a maďarského premiéra. A co český premiér Petr Fiala, který v době, kdy byl v opozici, patřil u nás k nejhlasitějším kritikům povinných migračních kvót a ujišťoval své potenciální voliče o tom, že za jeho vlády Česká republika k ničemu takovému nepřistoupí?

Nejenom, že ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan s Fialovým požehnáním předtím za Českou republiku migrační pakt, znamenající jakousi „povinnou solidaritu“ zemí EU v otázce přijímání migrantů, v Lucemburku podepsal. Ale současný premiér se ještě navíc kriticky vyjádřil k maďarskému premiérovi Orbánovi a polskému premiérovi Morawieckému za to, že kvůli jejich odmítavým postojům společná dohoda o migraci v Bruselu nakonec ztroskotala (viz odkaz zde).

U politiků jsme poměrně často zvyklí na to, že ne vždy dodrží to, co svým voličům před volbami slíbili, případně na to, že říkají něco jiného, když jsou v opozici a něco zcela jiného, když jsou ve vládě. Ovšem profesor politologie a současný premiér Petr Fiala v tomhle bez nadsázky patří mezi úplně největší mistry. Stačí vzpomenout nejenom v tomto článku zmiňované téma migrace, ale například jeho někdejší slib, že nynější vládní koalice Spolu nebude občanům zvyšovat daně, že bude v Evropské unii tvrdě bojovat proti zákazu aut se spalovacími motory apod.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ano. Opravdu bych nevěřil, že někdo může tak výrazně překonat křišťálově čistého Standu, Špidlovo “zdroje jsou” nebo Paroubkovo “kdo z vás to má”.

    • Každá změna je vždycky k horšímu, ale tahle banda bezpáteřních gaunerů, to je vážně všeho hnusu futrál…

1 Trackback / Pingback

  1. Když si člověk přečte pět let starý rozhovor Petra Fialy… - volnyblog

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*