Kolik by stála elektřina v Česku bez zelených politik?
Sdílet článek:

ONDŘEJ HORECKÝ

Kvůli Green Dealu (Zelenému údělu) se zvedají ceny energií po celé Evropě a u nás tomu není jinak. Souvisí to s dotováním obnovitelných zdrojů a zejména s tzv. emisními povolenkami, což je jakási forma daně, kterou musí odvádět každá elektrárna a průmyslové podniky, které do ovzduší vypouštějí oxid uhličitý a jiné kontaminanty.

Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Emisní povolenky vydává Evropská unie, která jejich počet průběžně snižuje, v důsledku čehož dochází ke zvyšování jejich ceny.

Ceny povolenek stoupají výrazněji od roku 2019, kdy byl v EU schválen Green Deal, přičemž vrcholu dosáhly v roce 2022, kdy byl prosazen legislativní balíček Fit for 55. Tehdy atakovaly hranici 100 eur za povolenku.

Momentálně se ceny pohybují kolem 75 eur. Ceny povolenek i elektřiny se neustále mění podle situace na trhu. Pro český trh jsou určující ceny na německé burze v Lipsku. Aby uhelné elektrárny neprodávaly se ztrátou, rozdíl mezi cenou povolenky a cenou za 1 MWh elektřiny by měl činit alespoň 20 eur (dle sdělení expertů z oboru).

Na výrobu 1 MWh elektřiny z uhlí je potřeba zhruba jedna emisní povolenka, tj. při výrobě 1 MWh se do ovzduší dostane skoro tuna skleníkových plynů (konkrétně kolem 800 kg) . V současnosti cena emisních povolenek nabobtnala do takových rozměrů, že tvoří drtivou část ceny elektřiny vyráběné z uhlí, které tvoří po nukleární technologii druhou nejdůležitější část našeho energetického mixu. Může jít i o dvě třetiny, ale klidně i o víc než 80 % ceny elektřiny.

Dejme si jednoduchý, poměrně aktuální příklad z trhu, jen v českých korunách a kWh:

burzovní cena elektřiny 2,30 kč/kWh
emisní povolenka 1,90 kč/kWh
procento z ceny elektřiny 82,6 %

Platíme osminásobek

Nebýt Zeleného údělu a tržního modelu, kdy se elektřina musí naceňovat na burze v Německu, Česko by si vystačilo při výrobě elektřiny jen s levnou a spolehlivou jadernou energetikou a domácím hnědým uhlím.

Hnědouhelné elektrárny by byly závěrné, tzn. že by se podle nich nastavovala cena elektřiny na trhu. Výrobní cena by byla při cenách 20 €/MWh pouhých 50 haléřů za kWh (20 €/MWh = 500 Kč/MWh = 0,5 Kč/kWh), vysvětluje Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu (ZSDNP).

„Bez poplatků POZE (příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie) a bez vynucených dalších extra nákladů na distribuci, které si vyvzdorovávají dotovaní solárníci, by cena elektřiny, kterou platí odběratel, byla i s distribucí kolem 1 až maximálně 1,5 Kč za kWh. Dnes kvůli zelenému šílenství EU a vypjatému ekologickému aktivismu, které v Evropské unii i u nás triumfují, musí odběratel elektřiny platit s nejrůznějšími daněmi, s POZE, s povolenkami, s poplatky za nerost a dalšími ekologickými platbami až 8 Kč za kWh,“ říká Budinský.

Levný zdroj energie

Jak k tomu podotýká energetický analytik Jan Vondráš z firmy Invicta Bohemica, hnědé uhlí má pro Českou republiku několik výhod. „My jsme schopni vyrobit elektřinu z hnědého uhlí extrémně levně, protože za a) hnědé uhlí se neobchoduje na burze a za b) máme ho dostatek ještě na 100 let, když budeme chtít.“

Tím, že se o ceně hnědého uhlí, na rozdíl od toho černého, nespekuluje na burze a jeho cena není odvislá od jiných komodit, je výrazně levnější. Společnosti navíc mezi sebou mají často přímý vztah elektrárna-těžební společnost bez prostředníků a uhlí se nemusí převážet na dlouhé vzdálenosti. Některé naše uhelné elektrárny sedí přímo na uhelných lomech nebo v jejich těsné blízkosti, čímž se přepravní náklady minimalizují.

„Pokud bychom neměli emisní povolenku, jsme schopni elektřinu z hnědého uhlí vyrábět za palivové náklady plus nějaké minimální náklady,“ dodává Vondráš.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Green Deal se jeví jako zločinecké spiknutí politických loutek a globálního parazita. Je to, dle mého názoru, a vše tomu nasvědčuje, úmyslné uvedení kterékoli skupiny lidí do takových životních podmínek, které mají přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení. Tedy genocida!

 2. “tržního modelu, kdy se elektřina musí naceňovat na burze v Německu”
  Tento “model” nemá s trhem nic společného.

  “Hnědouhelné elektrárny by byly závěrné, tzn. že by se podle nich nastavovala cena elektřiny na trhu.”
  Na normálním trhu nic takového jako “závěrná” elektrárna neexistuje. Každý zdroj soutěží o svého zákazníka podle svých specifických technicko-ekonomických parametrů. Není kilowatthodina jako kilowatthodina. Elektřina nejsou brambory.

  Ale jinak samozřejmě souhlas se závěry článku, že kvůli zeleným bolševikům platíme osminásobek tržní ceny. A bude hůř.

 3. Problém je člověk,kterèho zajímá pouze rozpětí jeho současného života a jeho závislosti.Není schopen(celosvětově) se vzdát čehokoliv ve pospěch těch po nás.Do toho lobing fosilních států které se nikdy dobrovolně svého mamonu nevzdají.No a ti po nás jsou v průšvihu.

   • D.Madam Vy jste to nepochopila.Já jsem stejně sobecký a bezohledný jako Vy a na těch po nás mi vůbec nezáleží.Opravdu.Proto jsem psal že jsou v průšvihu.Nebo Vám na těch dětech záleží? Pak se Vám omlouvám a držím Vám palce.

  • ti, co přijdou za sto roků, budou mít jiné starosti a zejména možnosti, nejhorší jsou inženýři světlých zítřků

  • A která společnost podle tebe je ta fosilní, zodpovědný kolemjdoucí? Ta, co nejvíc produkuje, anebo ta, co tu produkci nejvíce spotřebovává? Z toho srovnání totiž vždycky jako nejškodlivější pro životní prostředí vycházejí ti nejbohatší. Stačí zredukovat svět o 26 nejbohatších lidí, kteří vlastní více než 50% světového majetku a znečištění celosvětově klesne o více než polovinu, protože jen kvůli nim více než polovina veškeré produkce vznikla a s ní i adekvátní poškození prostředí na Zemi.

 4. H.Pene Vy jste to vzal hopem.A proto to lidstvo po nás pojede zřejmě v sebevražedné konkurenci tak jak my, kde nikdo nezná bratra protože miluje třeba svoje auto(škoda že bez soulože).Takže světová konkurence lidí mezi sebou povede ke katastrofě bez ohledu na pokrok,ktery třeba ropa lidstvu umožnila.Lidèv honbě za mamonem a je jedno jestli třeba USA,nebo RF a další v tom jedou společně.A do toho války ve stylu já jsem něco víc než ty,přibývajíci lidstvo kde každý chce žít jako král a ubývání všeho, na čem si lidstvo vystavělo blahobyt.A Vy chcete,aby ti bohatí se všeho vzdali.Když je přemluvíte,jste na Nobelovku a ti po nás Vám budou na hrob nosit fialky.

  • Jaké přemlouvání? Vyvlastnit jim to zdaněním. On tu snad dnes lidi někdo přemlouvá, když zvyšuje daně, DPH nebo z nemovitosti? Jsem si nevšiml. Takže stačí založit stranu, která bude mít v programu, že majetek, který přesáhne určitou hodnotu, bude zdaněn 100% a pozemek, který přesáhne plochu rovnou ploše světadílů dělenou počtem obyvatel na Zemi, zdaněný 10000%. Když jí lidi zvolí, bude vymalováno. Vyvlastňovalo se v celé historii lidstva, a mnohem drsnějšími způsoby. Např. USA likvidací Nordstrýmů vyvlastnili skrz Německo taky nás, jenomže to blbečkům nějak nedochází.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*