Komunismus versus fašismus
Sdílet článek:

Hlavní rozdíl mezi fašismem a komunismem spočívá v tom, jak nahlížejí na soukromý majetek. To ale přímo vyplývá z intelektuálního stavu společnosti. Komunismus se rozvinul v zemích nasáklých nejrůznějšími formami mysticismu, antiracionality, v zemích primitivních a hrubých, a tomu také odpovídá komunistický náhled na majetek: nepřemýšlejme a zrušme jej zcela, a zavládne ráj na zemi. V souladu s tím komunismus skončil buď hladomory a totální bídou, nebo šedivou vládou impotentních gerontokratů, jimž z bot čouhala sláma.

Fašismus je oproti tomu mnohem sofistikovanější: ponechejme majetek v soukromých rukách, ale nechme vládě co nejširší pravomoci k jeho regulování a usměrňování ve jménu „vyššího dobra“. Mějme oborové rady, vlády odborníků, vědecké metody — nechme je tedy fungovat.

K jakému systému míříme dnes, pod vedením armády intelektuálů a samozvaných profesionálů v oboru řízení společnosti, které produkují dnešní vysoké školy? Jaký systém si přejí voliči, kteří dopřávají sluchu heslům o vládě odborníků? Co si přejí všichni ti, kteří se sice s opovržením vyjadřují o komunismu, ale tleskají každé další regulaci, která je uvalena na soukromý majetek? Odpověď je jednoduchá: jsme vzdělaná, kulturní, vyspělá země, jejíž filozofií je kolektivismus a etikou altruismus, míříme tedy k fašismu.

Petr Závladský

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,18 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Uplne nesmyslny clanek, autor nema zakladni informace o komunismu, ten totiz nikdy nebyl realizovan. Jednalo se o socializmus.
    Na clanky by bylo vhodne, kdyby jste si vybirali lidi, kteri maji zaklani vzdelani a neplacaji nesmyslne hovadiny a ne nejake dementy. Tim neposlouzite Vasemu servru.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*