Korespondenční volba: Nebezpečný nápad
Sdílet článek:
TOMÁŠ JIRSA

Zřejmě neumíme řešit zásadní věci jako důchodovou reformu, zefektivnění státu či snižování státního dluhu, a tak halasně řešíme pseudoproblémy jako korespondenční volbu nebo manželství pro všechny. Návrhy zavést korespondenční hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny pro v zahraničí žijící Čechy se v Parlamentu ČR objevují již více než dvacet let. K prosazení této změny voleb se však nikdy nenašla potřebná parlamentní většina. Tajné a demokratické volby jsou něco, co u nás dlouhodobě funguje, nikdo si na průběh nestěžuje, a výsledky jsou všeobecně uznávány. A tak v přímém přenosu sledujeme klasický přístup, pojďme zkomplikovat něco, co je osvědčené, dobré a funguje.

Hlavním argumentem proti korespondenční volbě je skutečnost, že základním principem voleb v České republice je osobní a tajné hlasování a hlavním smyslem voleb je zajistit svobodnou volbu každého voliče. Volební zákon chápe tajné hlasování jako povinnost a volební komise nesmí umožnit hlasovat nikomu, kdo se neodebral za plentu a nevložil hlasovací lístek do úřední obálky. Za plentou pak může volič volit libovolným způsobem, který si vybere, a může tak učinit z jakéhokoliv důvodu, ať už je dobrý, nebo špatný. Není odpovědný nikomu kromě svého vlastního svědomí.

Zavedeme-li však korespondenční volbu, bude tajnost hlasování narušena a vzniká možnost, že bude volič odpovědný někomu jinému. Jestliže úprava lístků bude v zahraničí probíhat společně v rámci jedné rodiny nebo mezi přáteli, svědomí jednotlivých voličů může ustoupit druhým z důvodů loajality ke skupině nebo rodinných vazeb. Volební akt se přesouvá do jiného, nekontrolovaného prostředí, a nemůžeme si být jisti, že se neomezí svobodná vůle hlasujícího. Ale co více, v případě korespondenčního hlasování je možné vyplnit lístek přímo před třetí osobou a rovnou odeslat nebo jej dokonce „prodat“ někomu třetímu. Opravdu nám mohou protagonisté korespondenční volby garantovat, že k tomu v zahraničí nedojde?

Z minulosti jsou známé případy, kdy volby rozhodly desítky tisíc hlasů. Korespondenční hlasování tak může v konečném důsledku rozhodnout o podobě vládní koalice (!), a to přestože většina korespondenčně hlasujících lidí v České republice dlouhodobě nežije, neplatí zde daně, a nebude nést důsledky svých volebních rozhodnutí. Účelovost korespondenčního hlasování, tedy že v zahraničí žijící občané nevolí ani komunisty, ani Babiše, z toho jen čiší.

Z mnoha důvodů se také obrovsky zvýší možnost úspěšně napadnout volby u soudu, tak jak se to stalo v minulosti například v Rakousku. Počítání zaslaných hlasů je pomalé, mohou nastat problémy na straně pošty, poštou zasílané hlasy potřebují nějaký dohled a trasování a kdo bude hlasy sčítat, aby tak nenarostla možnost zneužití? Schválení korespondenčního hlasování bych považoval za stejnou chybu jako schválení přímé volby prezidenta, kdy dodnes z této změny ústavy bolí všechny její tvůrce hlava.

Neviditelný pes

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Korespondenční volby nejsou hloupost ale záměr umožňující jejich snadnější zfalšování.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*