Víte, co je to „hybridní režim volební autokracie“? Já taky ne. Pokud je to označení pro demokratickým deficitem postiženou Evropskou unii a její orgány, pak na tom možná něco je, ale zní to přeci jen nějak komplikovaně. Asi jako šém k probuzení Golema, formule, na kterou by nikdo nepřišel.
Ale přišel. Přišel na ni dnes Evropský parlament. A touto tajemnou formulí označil Maďarsko. Že prý už tam nepanuje demokracie ale ona formule. A na základě toho doporučil odstřihnout Maďarsko od možnosti čerpat z fondů, na které by mělo nárok. Proti rezoluci hlasovali z českých europoslanců pouze Blaško a David z SPD a Zahradil a Vondra z ODS. Dva europoslanci za ODS se zdrželi, zbytek českých europoslanců s jásotem nasazování psí hlavy Maďarům podpořil.
Co myslíte, dají se Maďaři koupit: Dají se zkorumpovat? Začne Orbánova vláda zobat bruselským elitám z ruky, aby se domohla nějakých dotací? Nebo se rozhněvá maďarský lid, Orbána svrhne a do čela státu postaví koalici podporovanou Bruselem, jejímž členem je i ultranacionalistický Jobbik (to Bruselu nevadí, hlavně že je proti Orbánovi). No, já myslím, že to Maďary spíš stmelí a utvrdí v oprávněném názoru, že Evropská unie je… správnou formuli si dosaďte.
Dnešek ale nepřinesl jen podobné kuriozity, ale i záblesk rozumu. Sněmovní bezpečnostní výbor šetřil, jak to bylo s požárem lesa u Hřenska. Generální ředitel hasičů tam například řekl, že požár nebylo možné efektivně hasit, neboť přístupové cesty byly zarostlé. Zarostlé cesty, to je přece sen všech ekomaniaků.
Poslanec Krejza tamtéž uvedl, že kdo chce udělat z hospodářského lesa prales, potřeboval by vyšetřit. Výrok je to svérázný, ale v jádru pravdivý. Na ohromné části území naší republiky (například na Šumavě) se ještě před pár desítkami let žilo, hospodařilo, podnikalo, ona místa bývala hustě osídlena, všude množství využívaných luk a pastvin, silnice, pily, drobné dílny a manufaktury, továrničky, obchod.
Extremističtí ekofanatici pak využili toho, že léta byla tato příhraniční území bez péče, a že by prý bylo bezvadné namísto obnovy života nechat celou oblast vylidnit, zpustnout, zdivočet – a že za nějakých třista let tu budeme mít krásný prales, jaký tu býval před tisíci lety.
Lidé, kteří potřebují vyšetření, za svou úchylku často nemohou, jsou prostě šílení. Ale zodpovědní jsou ti, kteří svěřili zeleným fanatikům část krásné kulturní české krajiny jako hračku pro jejich experimenty. Zafunguje požár v Českosaském Švýcarsku jako budíček? Probudí se ti zodpovědní a vyženou umanutce od možnosti rozhodovat o tak vážné věci, jakou je naše země? Nebo na to potřebují také nějakou kouzelnou formulku?
Ladislav Jakl, IVK
1 Trackback / Pingback