Kyjev, Moskva a kolektivní Západ mají odlišné představy o ukončení konfliktu, všechny jsou zatím z oblasti teorie
Sdílet článek:

Na Ukrajině včera proletěl již 101 den ozbrojeného konfliktu mezi dvěma slovanskými státy. Ráno Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny přinesl tradiční pravidelné zprávy z front. Uvedl, že „ na jihovýchod od Charkova ruské jednotky uskutečnily raketový útok v okolí vesnice Mochnač a zničily zařízení dopravní infrastruktury (most přes Severský Donec). Odehrávají se boje v okolí města Slavjansk a Severodoneck, kde Rusové převedli rezervy. Ve směru na Slavjansk se bojuje na levém břehu řeky Donec nedaleko vesnice Starý karavan…“

Ukrajinští novináři informovali, že právě včera vstoupilo v platnost rozhodnutí EU zrušit dovozní cla na ukrajinský export. „ Nebudou účinné jeden rok. Mluvíme o všech průmyslových a zemědělských výrobcích. Toto je mimořádně vážná pomoc pro ukrajinskou ekonomiku “, podotkli ukrajinští analytici.

Prezident Zelenský se obrátil na starosty amerických měst a vyzval je, aby přerušili vztahy s ruskými partnerskými městy. „ Víte, že desítky amerických měst si zachovávají takzvané „družební vztahy“ s městy Ruské federace. Chicago a Moskva, Jacksonville a Murmansk, San Diego a Vladivostok, Albany a Tuda. Co vám tato spojení dávají? Pravděpodobně nic. Ale dávají Rusku příležitost říci, že ani po vypuknutí takové války není izolováno “, podotkl Zelenský ve své video výzvě.

Ukrajinští politologové poukázali na to, že v posledních týdnech se představitelé Spojených států, Velké Británie a EU pravidelně setkávají, aby diskutovali o možnostech ukončení války na Ukrajině. Mimo jiné se jedná o kompromisním, ale diskutabilním plánu, navrženém italskými úřady. Zástupci Ukrajiny se přímo neúčastní diskuse, navzdory slibu USA „neříkat nic o Ukrajině bez Ukrajiny“. Mezi vládními představiteli západních zemí narůstají obavy, že konflikt by mohl trvat roky, pokud se Moskva a Kyjev nedohodnou. „ Dva představitelé NATO uvedli, že Aliance nevidí velkou touhu jednat ze strany Ukrajiny: „ Můžeme nabídnout jakékoli plány, které jen chceme, ale sotva Kyjev udělá něco, aby v současnosti udělal teritoriální ústupky“, citovala ukrajinská média analytický článek, zveřejněný na portálu agentury CNN.

Citovali i z dalšího článku CNN, ve kterém se prezentovalo, jak americká armáda koordinuje práci s ukrajinskými kolegy během ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. „ Jsou v kontaktu každý den. Osobně se na tom podílí generálmajor David Baldwin. Vede státní vojenské oddělení, které zahrnuje pozemní síly a leteckou Národní gardu. Podle Baldwina, na úrovni velitelství brigádní generálové a plukovníci gardy spolupracují s ukrajinským obranným atašé a ukrajinskými veliteli, zjišťují jejich požadavky na zbraňové systémy. Generálmajor uvedl, že se uskutečňuje výcvik Ukrajinců, aby uměli zacházet se západními zbraňovými systémy “, citovali ukrajinští novináři z článku agentury CNN.

Baldwin byl zmiňován i v dalších zprávách, tentokrát však ukrajinská média citovala jeho výroky z článku zveřejněném „Politico“: „ Generálmajor David Baldwin, velitel sil americké Národní gardy v Kalifornii, vyzval americké a další západní představitele, aby co nejdříve zvážili posílání stíhaček MiG -29 na Ukrajinu. „MiGy jsou nejlepším okamžitým řešením na podporu Ukrajinců, ale americké nebo západní stíhačky – to jsou varianty, které by měly být přezkoumány co nejdříve “, citovali Baldwina ukrajinští novináři.

Potom zveřejnili i výroky poradce ukrajinského prezidenta Alexeje Arestoviče, který vysvětlil, jak je to v médiích s propíranou protiofenzívou ukrajinských ozbrojených sil v Chersonské oblasti, v okolí Davydovského Brodu. Přizvukoval, že protiútok ve skutečnosti skončil a vyzval, aby se všichni uklidnili a nevzrušovali v souvislosti s touto krátkou protiofenzívou ukrajinské armády.

„ Ukrajinské jednotky překročily řeku Ingulec, vytvořily tam předmostí, pak všichni očekávali, že úspěch se bude rozvíjet, ale to se nestane. Ruské velení tam přesunulo své jednotky a zorganizovalo útoky na toto předmostí ,“ zdůraznil Arestovič. Podotkl, že ukrajinské jednotky už ustoupily na své pozice, ale poznamenal, že přece „ zmařily nepřátelskou ofenzívu. ..“

Média citovala také amerického vojenského novináře Chucka Pfarrera, který zveřejnil mapu se situací v Severodoněcku. Soudě podle ní, ruské jednotky kontrolují asi dvě třetiny města. Novináři si všimli i zcela nového požadavku Kyjeva, co se týče dodávek zbrani – a možná i trochu překvapivé. Předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk během setkání s německou ministryní obrany Christinou Lambrechtovou požádal o to, aby Německo dodalo Ukrajině… ponorky.

Nezapomněli ukrajinští novináři ani na nás, tedy spíše na naše politiky. Informovali, že termín dodání posledních osmi objednaných houfnic Zuzana 2 Ozbrojeným silám SR zatím není znám. Přednost budou mít případné další objednávky Ukrajiny. Citovali přitom mluvčí ministerstva obrany SR Martina Koval Kakaščíkovou: \” Nelze definovat čas, kdy bude dodáno zbylých osm kusů houfnic Zuzana 2 pro Ozbrojené síly SR, protože pokud by přišlo k dalším objednávkám pro Ukrajinu, budeme je upřednostňovat ,\” citovali slovenský stát ukrajinští novináři.

Připomněli, že nákup 25 houfnic Zuzana 2 schválila vláda v roce 2018 během působení ministra obrany Petra Gajdoše. Termín dodání se pro pandemii vícekrát posouval. Posledních osm kusů měly původně dodat do poloviny prosince 2022. Státní akciová společnost Konstrukta Defence, patřící pod resort obrany, tento týden uzavřela kontrakt na komerční prodej osmi houfnic Zuzana 2 pro Ukrajinu. Ministr obrany Jaroslav Naď ocenil, že díky tomuto kontraktu získá Konstrukta zakázku, která přináší možnosti pro další růst společnosti.

Ukrajinští novináři oznámili, že Evropská unie již začala pracovat na dalším balíku sankcí, jejichž cílem je „ výrazně snížit schopnost Kremlu pokračovat ve válce proti Ukrajině “. Citovaly výroky polského náměstka ministra zahraničních věcí Pawla Jablonského, který poskytl rozhovor pro polskou agenturu PAP.

Později večer Michail Podoľak, poradce vedoucího prezidentské kanceláře, pro média zopakoval, že Ukrajina nevidí smysl v jednání s Ruskem – do té doby, než se na bojišti dosáhnou významných úspěchů. „ Dokud nedostaneme dostatek zbraní, dokud neposilníme své pozice, dokud je nevrátíme zpět, nevidíme smysl v jednáních “, komentoval Podolek návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který chce zprostředkovat jednání s cílem dosáhnout míru na Ukrajině. Čili uzavření míru je ještě v nedohlednu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ukrajina přijde o přístup k oběma mořím a zůstane jí jen chudá západní část . Zelensky se chová jako hlupák , už dávno měl s Rusy jednat !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*