Ladikovy glosy (01.07.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

1. červenec v dějinách:

 
  • V roce 798 se narodil Bábek, ázerbájdžánský národní hrdina, vůdce lidového protiarabského povstání: „Je lepší žít jen jeden den jako vládce než žít čtyřicet let jako ponižovaný otrok.”

  • V roce 1420 byl v Praze byl zpracován a vyhlášen společný husitský program, zvaný čtyři artikuly pražské. Obsahoval požadavek svobodného kázání slova božího, trestání smrtelných hříchů u všech osob stejně, přijímání svátosti oltářní podobojí způsobou a odejmutí světské moci kněžím.

 

iDnes: Někdejší náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn povede oddělení strategické komunikace při Úřadu vlády ČR, které se dnešním dnem rozšíří o devět zaměstnanců na třináct. A nově ponese název odbor strategické komunikace. Plukovník Otakar Foltýn byl do čela protidezinformační skupiny vládou jmenován již koncem května. Foltýn na sněmovním semináři v minulém týdnu zdůraznil, že nebude žádným způsobem omezovat obyvatelům právo na názor. „Žádnou cenzuru dělat nebudu. Pakliže někdo tvrdí, že ano, tak tímto říkám, že prosazuje ruský narativ, jedná proti zájmům vlastního státu a je kolaborantem současného kremelského režimu proti zájmům ČR,“ prohlásil.

Zdá se, že další zbytečný darmožrout dostal funkci. 

 

Vidlák na Deníku TO: Premiér Fiala se sešel s ukrajinským stále prezidentem Zelenským a ujistil jej o další naší podpoře. Zároveň vyšlo najevo, že naše vláda utratila za náboje pro Ukrajinu necelou miliardu korun. Je to moc nebo málo?

Nedávno jsem si přečetl jednu americkou analýzu, která konstatovala, že válka na Ukrajině stojí denně půl miliardy dolarů. Tedy asi deset miliard korun. Prostou trojčlenkou dojdeme k tomu, že Petr Fiala svým nákupem munice prodloužil ukrajinskou válku asi o dvě hodiny. Myslím, že na Zelenského prezidentskou funkci to nebude mít vliv. Ale zřejmě to bude mít vliv na Fialovu premiérskou funkci. Zlí dezoláti totiž na fejsbůku mluví o tom, že peníze na munici sehnal pan premiér obráním důchodců.

 

Ivan Hoffman: S eurovolbami je to jako s kasinem. Ať se děje, co děje, vždy nakonec vyhrává kasino.

Ivan Hoffman na Radiu Universum: Někdy se říká, že Vladimír Putin byl prvním vystupujícím na švýcarské konferenci, protože mluvil těsně před ní a v mobilu si to zřejmě všichni účastníci pustili, no, a ten na rovinu řekl, za jakých podmínek Rusko zastaví palbu. Jsou to stále stejné podmínky, především tedy ukrajinská neutralita a to bezjaderná, demobilizace, vyklizení republik, které se mezitím připojily k Rusku. No, a z Ruska je to nabídka poslední, příště se míní bavit už jen o ukrajinské kapitulaci. Takže, i když tam Rusové nebyli, ale tohle ohlásili předem, tak k nějakému vážnému posunu tam dojít nemohlo. To jsou ovšem podmínky pro Ukrajinu a její spojence naprosto nepřijatelné. Já bych řekl, že všichni ti hráči tak dlouho navyšovali sázky, až překročili bod, kdy ještě šlo ten proces zastavit. My tady na jedné straně máme Spojené státy americké, což je velmoc, kde panuje přesvědčení, že Američané jsou bohem předurčeni vládnout světu, a oni se drží zásady, když nepomůže klacek, tak je potřeba vzít větší klacek. Pak tady na druhé straně máme Rusko, které od začátku ví, že nebojuje s Ukrajinci, ale se Spojenými státy, s kolektivním Západem, no a považuje tento boj za zásadní konečný střet civilizací, ve kterém je svět bez Ruska Rusům k ničemu. To je prostě výhrůžka tím koncem, jaderným armagedonem. No, a teď už to, podle mnoha signálů, skončí velkou válkou, které může zabránit jenom zázrak. A těch scénářů, jak ta válka začne, a čím skončí, je několik, ale o Ukrajinu už teď nejde, to je jasné. Američané kalkulují s jadernou válkou, která se omezí na Evropu, zatímco pro Rusy dává smysl pouze taková jaderná válka, která především zdecimuje Američany v Americe. Tak vedle toho je samozřejmě ve hře dlouhá konvenční válka, která by ovšem pro nás znamenala v rámci militarizace Evropy válečnou výrobu, zavedení povinné služby vojenské, organizaci civilní obrany, stavbu kasáren, mobilizaci a tak dále. To je asi to, co je před námi, protože bez toho stále opakovaný tradiční západní pochod na Moskvu kvůli ovládnutí ruských surovin není možný. Já bych k tomu ještě dodal to hlavní, že Rusko je tradičně podceňovaný soupeř, na kterém si ale dosud vždycky každý vylámal zuby. Na druhé straně Amerika je přeceňovaný válečník, který už dlouho nikde nic nevyhrál.

Martina: Nicméně si vzpomínám, že zrovna v některém předchozím měsíci, kdy jsme o tomto tématu mluvili, tak jsi říkal, že Spojené státy už dlouho nevyhrály žádnou válku, ale že jim vlastně o to vůbec nejde.

Ivan Hoffman: Nejde o to, že nevyhrají války, úplně stačí, že se vedou. Protože tím pádem běží zbrojní výroba, na tom je závislý jejich průmysl, takže jim to nevadí, že nevyhrávají. Oni ani neprohrávají. Oni jenom válčí.

 

Marian Kechlibar: Nuže, dojmy z předvolební debaty … můj první a dominantní, vlastně skoro jediný dojem: oba zestárli, ale Biden mnohem hůř. Trump je pořád zhruba mentálně tam, kde byl roku 2020; jak prý kdysi řekl Napoleon o bourbonském králi, nic nezapomněl a nic nového se nenaučil. Joe Biden naproti tomu působí dojmem člověka, kterému by měli dávno sebrat klíčky od auta. Představa, že by měl mít i nadále v rukou jaderný kufřík, je děsivá. Věřím, že má někdy i lepší dny, ale tenhle den byl hodně špatný, a z povahy věci bude těch špatných dnů přibývat. Rozhodně Biden chvílemi vypadal na to, že ani neví, kde přesně je. Nehádal bych mu dvaaosmdesát, ale dvaadevadesát.

 

Kosa: Po 1900 dnech zavřených v britské přísně střežené věznici Belmarsh Julian Assange tento týden konečně unikl a vrátil zpět do své australské vlasti. Jeho únik umožnila nestoudná právní šaráda, která byla z privátního pohledu mnohem lepší volbou než život ve vězení.

Ve středu by měl Assange vystoupit před americkým soudcem na Severních Marianách, aby podal formální přiznání viny k jednomu obvinění ze spiknutí za účelem porušení zákona o špionáži, „přijímání a získávání“ tajných dokumentů a „jejich úmyslného sdělování“ osobám, které nejsou oprávněny je přijímat“. Zákon o špionáži je pozůstatkem první světové války, který prezidenti stále více využívají k potlačení odhalení zločinů americké vlády doma i v zahraničí. Není divu, že tolik tiskových organizací prosazovalo a podporovalo Assangeovu věc, protože toto přiznání viny vytváří precedens, který se v budoucnu zaměří na mnohem více novinářů. Jak poznamenal Trevor Timm, výkonný ředitel Nadace pro svobodu tisku, ministerstvo spravedlnosti chtělo, aby byl Assange „odsouzen podle zákona o špionáži za žurnalistiku , což by mnoho reportérů vystavilo tomu samému“.

 

První zprávy: Američtí představitelé řekli CNN, že úroveň ochrany byla zvýšena na druhou nejvyšší kvůli obavám, že by teroristé mohli zaútočit na americký vojenský personál nebo zařízení. Základny, včetně posádky americké armády ve Stuttgartu, kde sídlí americké evropské velitelství, v neděli zvýšily stupeň pohotovosti na „Charlie“. Tento stav se použije, když dojde k incidentu nebo jsou obdrženy zpravodajské informace, které naznačují, že je pravděpodobná nějaká forma teroristické akce nebo cílení na personál nebo zařízení.

 

Michal&Petr: Kyjevská média se chlubila, že firma Nová Pošta pomáhá ukrajinské armádě budovat tajná mobilní velitelská doupata, která nebudou Rusové schopni ani vypátrat, ani zničit. A zveřejnila řadu fotografií, jak tato doupata uvnitř vypadají a čím jsou vybavena. Včera si pak kyjevská média hlasitě stěžovala, že ruští barbaři bombami zničili čistě civilní firmu Nová pošta. Ukrajinský generál Krivonos celkem pravidelně tvrdí. že díky chvástavým novinářům a politikům Rusové přesně vědí, kam mají své rakety a bomby posílat. A po včerejšku to vypadá, že generál Krivonos se opět nespletl.

 

Richard Perman: Vlastimil Tlustý o Petru Fialovi: “To je člověk, který se zcela oddal propagandě. Osud této země je mu zřejmě lhostejný. Všechno vsadil na válečnou propagandu. Všechno, co dělá, je na objednávku zvenčí. Pro mě je to vlastizrádce.“

 

PP: Vládní mafie se nezastavuje. Zase poslala skoro miliardu korun Zelenskému, o němž Donald Trump prohlásil, že je nejlepší obchodník na světě: Kam přijde, tam vycucne miliony či miliardy do korupční černé díry kyjevského režimu, aby mohl zbankrotovaný stát dále předstírat, že je to on, nikoli Západ, kdo bojuje s Ruskem. Na to Fiala má. Stejně jako stamiliardy na bezcenné americké F-35, které už dnes (natož až nám je kdovíkdy dodají) jsou z hlediska obrany naší země zcela nesmyslný šrot. Ukrást však (protiústavně) důchodcům z jejich mála tisíc korun každý měsíc – to je prý „šetření“. Teď protlačili další protiústavní zákon (z Pávkových figurek dosazených do brněnského „gangu patnácti“ výsměšně nazývaného ústavním soudem nemusejí mít žádné obavy) likvidující poslední zbytky férových voleb (korespondenční podvod). Nejde jen o ten půl milion lidí s českým pasem, kteří s námi nežijí, ale je tím zaděláno na volební právo pro několik milionů Sudeťáků (respektive potomků odsunutých Hitlerovců).

 

Prof. Hagenová na Parlamentních listech: Občan nesmí mlčet, pokud instituce lže, občan nesmí zavírat oči před jasnou nespravedlností; nesmí mu být jedno, že soused mlátí dítě, manželku či psa. Právě občan není ostrov sám pro sebe! Proto napsal Patočka „Chartu 1977“. Přinejmenším od roku 1789 je člověk občanem, protože se postaví nespravedlnosti, i když se ho to netýká, jde mu o neskrytost (aletheia). Pokud o tom lidé nevědí, nejsou občany, jsou jen jedinci využívající lidská práva, ale jen pro sebe, pro své zisky a výhody, kteří chtějí mít své jisté. Jsou to ti, o kterých Masaryk říkal: Ti nejhorší nejsou ti zlí, ale ti, kteří jsou indiferentní, kteří nechtějí rozeznávat dobro a zlo, i když je to zjevné pro všechny; ti jsou nejhorší. Občan je ten, který cítí nespravedlnost vykonávanou nad jiným člověkem, jako by se to dělo jemu samému, pokud toto necítí a na základě toho nekoná, pak je jen zvířátkem. Mlčící množina lidí, která nechce vidět pravdu, se jen bojí o své majetky, postavení, slávu, klid, jsou to zbabělci, kteří ponesou na svých bedrech vinu za možnou válku. Jsou to ti indiferentní lidé. Nejsou to občané, jsou to „ovčané“, ani se nestydí žádat o přidání na mzdách, když předtím vzali zákonné peníze starým a bezbranným lidem, důchodcům. Jsou to jen zbabělci, často nemyslící lidé, jejichž rozhled po světě končí s hranicemi jejich povolání.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*