Strach udělal z novinářů v BBC poslušné šiřitele vládní propagandy




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

V Anglii byla ustavena parlamentní komise, která zkoumá reakci britské vlády na pandemii nemoci Covid-19. Paralelně probíhá v tisku debata o tom, jakou roli sehrála média a zejména ta veřejná. Jedním z příspěvků do diskuze je článek v deníku Telegraph z tohoto měsíce.

Anglický Telegraph publikoval článek, ve kterém popisuje situaci v BBC během posledních dvou let. V reportáži se odvolává na bývalé i současné novináře z BBC, kteří byli ochotni podělit se o svoje zážitky, byť většinou anonymně.

BBC je natolik hrdá na to, že zaměstnávala George Orwella, že jeho socha stojí před centrálou BBC. Má inspirovat zaměstnance při vstupu do budovy. Na stěně budovy za jeho sochou je známé Orwellovo rčení, že „pokud svoboda něco znamená, pak znamená právo říci ostatním, co nechtějí slyšet”.

Na světlo ovšem vychází řada důkazů, že se BBC z nestranného šiřitele informací stala během pandemie potlačovatelem všech informací, které se odvážily kritizovat vládu.

Atmosféra strachu

Bývalí i současní novináři z BBC hovoří o atmosféře strachu, která v BBC panovala, a o tom, že i zkušení reportéři byli otevřeně zesměšňováni, pokud se odvážili zpochybňovat vládou prosazované lockdowny. Seniorní editor BBC upozorňoval vedení na fakt, že renomovaní vědci, kteří byli dříve považovaní za důvěryhodné zdroje, byli najednou umlčeni. Vedení BBC ho upozornilo, že jejich názor je nezajímá.

Zástupci BBC jako jediní z médií docházeli na schůzky „Antidezinformačního panelu”, kterému předsedali ministři a úředníci vlády. BBC nyní tvrdí, že se panelu účastnila pouze jako pozorovatel, ale uvnitř BBC podle očitých svědků neexistovaly pochyby o tom, jaké informace mohou být odvysílány.

Jeden z účastníků popsal schůzky panelu jako seance lidí z mediálních firem, kteří ministrům říkali, jak úžasnou práci odvádějí.

Dlouhodobé škody

Teprve nyní se hovoří o dlouhodobých škodách, které způsobilo zavírání společnosti, a jak k nim přispěla média, která nebyla kritická a neumožňovala diskuzi.

Robin Aitken je bývalý novinář z BBC a autor knihy, ve které popisuje, jak BBC upravuje zprávy, aby šířila liberální myšlenky. Podle něj je Antidezinformační panel spiknutím proti veřejné debatě a celá idea dezinformací je metoda, jak v ní protlačit ideologii.

Britská vláda dokonce vytvořila nový úřad s příznačným názvem „Kontra-dezinformační jednotka”. Původně se měl zabývat pouze dezinformacemi na téma vakcín, ale následně jeho členové navrhli, že by mohli omezovat i jiné dezinformace. Uřad například v tajnosti monitoroval komunikaci vědců, kteří na sociálních sítích šířili názory neshodující se s vládní politikou.

Alarm, který se nespustil

Jeden ze svědků řekl během slyšení před parlamentní komisí : „Downing Street zavírala společnost s bezohlednou nedbalostí a bez přihlédnutí k následkům na psychické zdraví lidí. Tento přístup měl spustit alarm v hlavě každého svobodu milujícího novináře. Místo toho se řada z nich zalekla. Mnoho novinářů, kteří předtím kladli otázky, se najednou neodvážilo prezentovat jakýkoli názor nebo myšlenku odlišnou do vládní linie.”

BBC ve vyjádření pro Telegraph uvedla, že v žádném případě nepoznává prostředí uvnitř BBC tak, jak ho popisuje článek. A že Antidezinformační panel neměl žádný vliv na to, co bude odvysíláno.

Pozn. autora:

Bylo by zajímavé zjistit, kolik z dnešních ochránců demokracie Orwellovy knihy četlo a kolik navíc ještě přemýšlelo o tom, co tím vlastně myslel. Zdá se, že se domnívají, že George kritizoval bolševickou jednu pravdu, ale on kritizoval jakoukoli jednu pravdu. Jednu pravdu pandemickou nebo jednu pravdu ukrajinskou.

V méně známé knize „Hold Katalánsku” kritizoval „dychtivé intelektuály, kteří staví emocionální superstruktury nad událostmi, které se nikdy nestaly”. Kritizoval snahu bránit demokracii totalitními metodami.

A také napsal, že hodnoty svobodné společnosti nejsou nezničitelné, Že musí být udržovány při životě cílevědomým úsilím.

A nejnebezpečnější jsou možná ti, kteří si postaví jeho sochu před barák a potom umlčují názorové oponenty.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*