Ukrajina: Nejdříve ticho. Nyní: Ofenzíva probíhá, ale nebude to snadné!




Sdílet článek:

PZ

Ukrajinské úřady již několik dní po sobě demonstrují změnu rétoriky v protiofenzívě na jihu. Jestliže dříve bylo hlavní tezí „ticho“, které je nutné dodržovat, aby nedošlo k zasahování do Ozbrojených sil Ukrajiny, nyní je vyprávění jiné – ofenzíva probíhá, ale nebude to snadné.

Náměstkyně ministra obrany Malyarová včera řekla, že ozbrojené síly Ukrajiny postupují na jihu „postupně a po malých krocích”, “ohlodávají každý metr od nepřítele”. „Budeme se pohybovat postupně, s obtížemi, čelíme tvrdému odporu,” řekla.

Vladimir Zelenskij se k tématu protiofenzívy podrobně vyjádřil. Podle něj v rozhovoru pro BBC je to „pomalejší, než bychom chtěli“. Včetně toho, že Rusové zaminovali 200 tisíc kilometrů čtverečních území.

V reakci na novinářovu poznámku, že Spojené státy pozorně sledují ukrajinský postup, prezident v podstatě potvrdil, že protiofenzíva je nutná k „motivaci spojenců“ k poskytnutí pomoci.

„Je pro nás velmi důležité postoupit kupředu, protože musíme motivovat nejen naši armádu, ale i naše západní spojence. Pomoc lze zpomalit nebo zvýšit. Abych byl upřímný, pomoc závisí na našem pokroku. Hodně na tom závisí, “ řekl Zelenskij.

Připustil také, že Ukrajinci od protiofenzívy „mnoho chtěli a očekávali“. „Někdo se na to dívá jako na hollywoodský film. Ale ve skutečnosti se všechno děje jinak,” řekl Zelenskij.

Tedy od prezidenta zatím zaznívají spíše zdrženlivé hodnocení úspěchů na frontě. Zopakoval však svou tezi, že nebude vyjednávat na úkor vzdání se ukrajinských území – vyjádřil tak připravenost pokračovat v boji.

„Bez ohledu na to, jak daleko postoupíme v protiofenzívě, nepůjdeme do zamrzlého konfliktu, protože tohle je válka, to by byl pro Ukrajinu marný vývoj. Ať si někdo bude přát cokoli, včetně pokusů na nás tlačit, při vší úctě budeme postupovat na bojišti, jak uznáme za vhodné,“ řekl Zelenskij.

Putin se také vyjádřil k protiofenzívě a v poslední době je mnohem pravděpodobnější, že o nepřátelství mluví. Tvrdí, že ukrajinská protiofenzíva se nyní „pozastavila“ kvůli „vážným ztrátám“.

„Otočný potenciál Ozbrojených sil Ukrajiny ale ještě není vyčerpán, Ozbrojené síly Ukrajiny spojují nové jednotky z brigád, které utrpěly ztráty. Věříme ale, že takové ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny v budoucnu mohou vést ke ztrátě jejich bojeschopnosti,“ řekl ruský prezident.

Ukrajina nepotvrdila vysoké ztráty (Ministerstvo obrany uvedlo, že ztráty nepřítele jsou 7-9x vyšší), ale obecně se tok mrtvých a raněných, jak jsme psali včera, výrazně zvýšil.

Pentagon také uznal, že Ukrajina utrpěla ztráty, ale řekl, že „toto je součást války“: „Věděli jsme, že to bude tvrdý boj,” řekl mluvčí s odkazem na protiofenzívu.

Kyjev přitom podle americké armády potřebuje k úspěchu čas a „má na to potřebnou kapacitu“.

Na Západě říkají, že většina brigád připravených na protiofenzívu ještě nebyla přivedena do bitvy. Italský vojenský expert Thomas Teiner říká, že „zatím jsou aktivní pouze čtyři z 35 brigád vycvičených pro ukrajinskou ofenzívu“.

To znamená, že z více než 50 000 vycvičených a vycvičených ukrajinských vojáků v současnosti bojuje na jihu jen asi 6 000 a německé obrněné transportéry Marder, americká kolová bojová vozidla pěchoty Stryker, švédská bojová vozidla CV90 a britské tanky Challenger 2 zatím vůbec použito.

A otázkou je, kde budou použity. První často diskutovanou možností je, že budou vysláni prorazit hlavní linii obrany Rusů na jižní frontě, kam se ozbrojené síly Ukrajiny zatím nedostaly. Za druhé, zasáhnou někde jinde.

Deník Bild například naznačuje, že ozbrojené síly Ukrajiny mohou zahájit ofenzivu po dně vyschlé nádrže Kachovka, zaútočit na oblast Energodar, kde ruská armáda nemá tak silné opevněné území jako na jižní frontě.

„Vysychání nádrže Kachovka vedlo k dramatické změně strategické situace na jihu Ukrajiny. Objevily se nové příležitosti jak pro ruskou okupační armádu, tak pro ukrajinské obránce, ale také nová nebezpečí,” píše se v článku.

Šířka nádrže je od 7 do 30 km. Po vysušeném dně se podle deníku už nyní mohou procházet vojáci a případně i housenková vozidla.

„Nyní existuje možnost, že Ukrajina zaútočí nejen tam, kde Rusové čekali a kde už několik měsíců připravovali zákopy a minová pole, ale také na úplně jiném místě,“ píší novináři.

Zároveň dnes ve stejném Bildu vyšel také méně optimistický článek týkající se protiofenzívy Ukrajiny na jihu.
Publikace shrnuje výsledky 15 dnů nepřátelství a píše, že protiofenzíva postupuje „bolestně pomalu“, bylo osvobozeno osm malých vesnic a něco málo přes 120 kilometrů čtverečních půdy a „nedojde k žádnému ruskému panickému ústupu“.

„Místo toho Rusové nejen kopali hluboko a dobře se bránili masivními minovými poli, ale také nashromáždili dostatek palebné síly, aby zastavili ukrajinský postup brutálními raketovými a dělostřeleckými útoky. Ukrajinské jednotky nikdy nepostoupily k hlavní ruské obranné linii, která začíná asi deset kilometrů od současné fronty,“ píše se v článku.

Podle zdrojů publikace ztrácí Ukrajina každý den při této operaci asi sto zabitých a zraněných.

Niko Lange, bývalý zaměstnanec německého ministerstva obrany, cituje, že Ukrajina platí „vysokou cenu za malé úspěchy“, její metodické údery se zaměřují na ničení logistických a velitelských stanovišť a Rusko „reaguje na rané útoky“. .”

Někteří experti očekávají ukrajinskou „překvapivou ofenzívu“, jakmile budou ruské linie na jihu dostatečně oslabené a prořídlé. Přesun ruských záloh by mohl posloužit jako „startovní výstřel“ pro skutečnou megaofenzivu.

Jiní experti mají podezření na politické rozdíly v nerozhodnosti Ukrajiny. Bild cituje verzi, že prezident Vladimir Zelenskij trvá na postupu na frontě a náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj raději počká, až v zemi začnou operovat západní stíhačky (především americké F-16).

Výsledkem by mohl být jakýsi „kompromis“ mezi politickým a vojenským vedením, ve kterém Ukrajina přechází do útoku. Ale jen s omezenými zdroji a taktičtějšími cíli.

Je třeba poznamenat, že zvěsti o nesrovnalostech mezi vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny a Zelenským se objevily již dříve, ale Ukrajina je vždy popírala.

Dalším aspektem, který protiofenzíva pravděpodobně vyostřila, byla zvýšená mobilizace na západní Ukrajině. „Vlajkovou lodí“ byla Ivano-Frankivská oblast.

Vojenský expert: Málokdo počítal s ruskou ofenzivou

Nedávno byl v kraji vydán rozkaz, který nařizoval, aby se všichni povinní vojenskou službou dostavili na vojenské registrační a odvodové úřady. A včera vyšlo najevo, že v kraji je zakázáno dávat do nemocnic muže ve vojenském věku – od 18 do 59 let – od 18 do 59 let bez souhlasu vojenského odvodového úřadu. Mluvíme o plánovaných hospitalizacích.

Rozkaz krajského vojenského komisaře č. 475 z 5. června uvádí, že ministerstvu zdravotnictví bylo nařízeno přinést do nemocnic Ivano-Frankivské oblasti pravidlo o „dočasném pozastavení plánovaných hospitalizací pacientů odpovědných za vojenskou službu bez koordinace s TCC.”

Nemocnice také musí každý den do 11:00 hlásit vojenským registračním a náborovým úřadům příchod osob odpovědných za vojenskou službu, kteří potřebují naléhavou pomoc.

Právníci se domnívají, že to, co se děje v Ivano-Frankivsku, je možnou “zkouškou” na zavedení podobných praktik v jiných regionech země.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*