Ladikovy glosy (04.07.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

4. červenec v dějinách:

 
  • V roce 1872 se narodil John Calvin Coolidge, 30. president USA: „Nic na světě nemůže nahradit vytrvalost. Nenahradí ji ani talent; nic není běžnější než neúspěšný člověk s talentem. Ani genialita; nedoceněný génius je téměř příslovečný. Pouze vytrvalost a odhodlání jsou všemocné.“

  • V roce 1789 vyšlo v Praze první číslo Krameriových C. K. poštovských novin. Jako první ryze české vlastenecké noviny sehrály významnou roli v procesu českého národního obrození. Původní název novin zněl Císařské královské pražské poštovské noviny, po čase jej Kramerius změnil na Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny a od ledna 1791 vycházely pod názvem Krameriovy c. k. vlastenecké noviny. První číslo mělo náklad 450 výtisků, ve vrcholném období se náklad vyšplhal až na 1500 výtisků.

 

iDnes: Vlády zemí po celém světě dluží bezprecedentních 91 bilionů dolarů, v přepočtu asi 2 100 bilionů korun. Jde o částku, která se téměř rovná velikosti světové ekonomiky. Dluhová zátěž vzrostla během pandemie, kdy se zadlužoval v podstatě celý svět. Rostoucí dluh ale zároveň představuje hrozbu pro životní úroveň i v bohatých ekonomikách, a to včetně Spojených států amerických. S nakumulovanými dluhy ale souvisí i náklady na jeho obsluhu. Ty v posledních letech rovněž celosvětově citelně vzrostly a státům kvůli tomu zbývá méně peněz na zajištění klíčových veřejných služeb. Jen v USA tamní federální vláda v tomto roce utratí za obsluhu dluhu 892 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 20 bilionů korun.

Co to je za kecy? Jaké náklady na obsluhu dluhu? To je prostě lichvářský úrok, kterým jsou ždímani pracující lidé, které zadlužily jejich neschopné vlády.

 

FLOW: Rusko přitvrdí, bude na nás útočit mnohem více, musíme být připraveni, říká Otakar Foltýn. „V bezpečnostní komunitě kolují varování o tom, že Rusko přitlačí. Mimo informační a vlivové operace povede stále častěji i reálné sabotážní a teroristické akce na našem území,“ říká v rozhovoru pro pořad FLOW Otakar Foltýn, který je od června vládním koordinátorem pro strategickou komunikaci. Podle něj Rusové způsobují materiální škody, které ale nejsou fatální: Jejich hlavním cílem je totiž především vystrašit lidi.

Václav Fišer: Hele asi takhle. Se mnou to bude mít Otakar Foltýn těžké, protože nejsem jednobuněčný organismus, na který svojí komunikací politruka při svých politických školeních mužstva zjevně cílí. Geopolitiku velmocí, mezi které zcela jistě nepatří Evropská unie, skrze kterou jen platíme účty ze hry jiných hráčů u stolu, ale i zrod a vývoj konfliktů sleduji věcně a bez emocí dost dlouho na to, abych si mohl dovolit vynést občanský soud na úrovni morální obžaloby, že největším bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, kterého součástí je cílené bezprecedentní strašení lidí v této zemi a falešné ukazování na vnější viníky našich neúspěchů, pokud jde o Rusko, Ukrajinu a vývoj v Evropě, jsou namátkou například premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová, ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zahraničí Jan Lipavský, ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, nebo třeba vládní koordinátor pro strategickou komunikaci plukovník Otakar Foltýn. Jejich informační a vlivové operace uvnitř České republiky, vedené prostřednictvím masmédií proti občanům této země s cílem vystrašit lidi, na mě nefungují. To bych nesměl mít oči, uši a mozek s pamětí.

 

Richard Konkolski na Radiu Universum: Každému, kdo se chce oženit, bych doporučoval, aby vzal svou ženu na plavbu na moře. Stačí den, a člověka to prověří do morku kostí, a hned poznáte charakter.

 

Petr Štěpánek na Deníku TO: Něco tak ostudného jsem už dlouho nečetl. Jako kdyby na mě dýchnul smrdutý závan z těch nejodpornějších let Husákovy normalizace. Ondřej Konrád se na webu a na stanici ČRo Plus rozepsal o doc. Miroslavu Ševčíkovi, bývalém děkanovi a nyní opět proděkanovi Národohospodářské fakulty VŠE. Ve svém komentáři Konrád opakuje všechny lži, polopravdy a podpásovky, které se v souvislosti se Ševčíkem vyrojily po jeho loňském extempore u Národního muzea. Zopakujme si, co se tam přihodilo. Policejní komando bezdůvodně zmlátilo občana Karla Kočího a Miroslav Ševčík se ho následně zastal. Ta příhoda je perfektně zdokumentovaná množstvím amatérských i policejních videí. Každý, kdo chce vědět, co a jak se tam odehrálo, měl a má k tomu desítky příležitostí. Ne tak Konrád! Ten se, jak je rok dlouhý, zcela evidentně nenamáhal na žádné z nich podívat. A tak ve své zaťaté prostomyslnosti do světa dál vytrubuje, že když Ševčík na svoji obhajobu celý příběh líčí tak, jak se skutečně odehrál, prý se trapně vymlouvá. Normalizátor Konrád má mnohem raději verzi, kterou vyfabulovala režimní média ve snaze Ševčíkovi co nejvíce uškodit. Jestliže Konrád ještě víc než rok poté píše, že Ševčík byl součástí davu, který chtěl strnout z muzea ukrajinskou vlajku, sprostě a záludně lže. Přesně tak, jak to dělaly, a jak vidno, stále dělají, nejodpornější lokajské figurky z řad normalizačních pisálků. Od Českého rozhlasu je to naprostý amatérismus, že připouští, aby se takové hanebné lži šířily jeho prostřednictvím do éteru.

 

Vladimír Pikora: Nemyslím si, že bychom se měli zlobit na chlapce, který namaloval neskutečně nevkusné oblečky pro naše olympioniky. Měli bychom se zlobit na toho, kdo to schválil a proplatil. Toho bychom měli znát a měl by to proplatit ze svého. Tohle jako daňový poplatník platit nechci.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*