Ladikovy glosy (7.5.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

7. květen v dějinách:

  • V roce 427 před narozením Krista se narodil Platón, řecký filozof a matematik. Nevím, jak to, že se to ví tak přesně, ale možná našli v hrobě jeho pas s přesnými daty, tak jako kdysi v New Yorku pas Muhammada Atty. Na rozdíl od něj ovšem po Platónovi zůstaly aspoň zajímavé citáty. Třeba “Demokracie (vláda lůzy), je podřízením rozumu vášni.“ Nebo „Moudří lidé mluví, protože mají co říci; hlupáci mluví, aby něco řekli.“

  • V roce 1892 se narodil Josip Broz, zvaný Tito, vůdce jugoslávského protinacistického odboje. Josefu Džugašvilimu, zvanému Stalin, se kterým se neměli rádi, poslal koncem 40. let minulého století vzkaz: „Josefe, přestaň do Bělehradu posílat lidi, aby mě zabili! Už jsme zajali pět z nich, několik s bombou, jiné s puškou… Pokud nepřestanete vrahy posílat, pošlu do Moskvy jednoho velmi rychle fungujícího a určitě nebudu muset posílat další.“ Nejraději mám ovšem jeho citát ze sedmdesátých let 20. století: „Když zestárneme, je whisky pro zdraví mnohem lepší než mléko.“

  • V roce 1945 byl v Remeši podepsán protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa, čímž byla poprvé ukončena tzv. 2. světová válka

 

Expres: Pořadatelé zakázali šokovanému Richardu Chladovi podpořit Filipa Turka ve volbách do Europarlamentu. “Dokázali semknout motoristickou komunitu v Česku, tradiční srazy se těší obřímu zájmu právě díky nim. Teď se Richard Chlad a Filip Turek stali nežádoucími. Pořadatelům se nelíbí, že mluví o politice, kritizují elektromobilitu a shánějí podporu pro Turka do evropských voleb. „Pomohl jsem jim vyrůst a takhle se mi to vrátilo. Nejsem studentík, aby mi někdo říkal, o čem mám nebo nemám mluvit,“ říká známý miliardář… Jo, synku, buď opatrný. Mafie skrytá za elektronesmysly a gryndyly je silnější než jeden miliardař. O jednoho miliardáře jsme už přišli, raději na čas vynechej vrtulníky…

Ukrajinská pravda: Ukrajinské ozbrojené síly zničily za jediný den 1.160 ruských okupantů a 25 tanků.

Izvěstija: Západní země záměrně zvyšují riziko vojenského střetu mezi Ruskem a NATO v Pobaltí. Estonsko oznámilo plány na zablokování Baltského moře spolu s Polskem, Finskem a Švédskem v případě konfliktu s Ruskem. Odborníci poznamenávají, že elity v regionu používají bojovnou rétoriku proti Rusku, aby vyřešily vnitropolitické otázky vytlačení rusky mluvícího obyvatelstva, především z Estonska a Lotyšska. Německý kancléř Olaf Scholz navštívil 6. května Litvu a Lotyšsko, kde se setkal s pobaltskými vůdci a jednal o rozmístění stálé brigády Bundeswehru v počtu téměř 5 tisíc lidí na litevském území. Je vidět, že pokrok se nedá zastavit a humanita je na prvním místě. Já jsem znal jiného německého kancléře, který nejednal a rovnou rozmístil. Olafe, děkujem!

Al Jazeera: Rusko po „provokativních“ hrozbách Západu oznamuje nácvik použití jaderných zbraní – vojenská cvičení s taktickými jadernými zbraněmi se budou konat poté, co nejvyšší evropští lídři naznačili prohloubení podpory Ukrajině. Tento krok znamená eskalaci napětí, které vzrostlo od chvíle, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden prohlásil, že jeho země zváží vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, pokud Kyjev požádá o zálohu. O den později britský ministr zahraničí David Cameron řekl, že Ukrajina může použít britské zbraně proti cílům v Rusku, pokud bude chtít.

Ruští představitelé oba výroky odsoudili a varovali, že Moskva provede odvetu za to, co nazývají „nebezpečným trendem eskalace“. Moskva již dlouho varovala, že konflikt s NATO by se stal nevyhnutelným, pokud by evropští členové vojenské aliance vyslali své vojáky do bojů na Ukrajinu.

Tehran Times: Kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nařídil uzavření kanceláří zpravodajského kanálu Al-Džazíra a ozbrojené síly podnikly razie v jeho prostorách. Tento krok byl široce odsouzen a mnoho kritiků vyvolalo nové obavy z toho, jak málo svobody tisku zůstává uvnitř apartheidu v Izraeli.

Tel Aviv tvrdí, že katarská televize je hlásnou troubou Hamásu. Kritici tvrdí, že trest proti Al-Džazíře byl proveden proto, že katarský televizní kanál byl jediným sdělovacím prostředkem pro anglicky mluvící demografické skupiny pro zprávy o znepokojivém vývoji v pásmu Gazy.

Od 7. října zakázala izraelská vláda mezinárodním reportérům vstup do Gazy. Proizraelští příznivci, kteří tvrdí, že zahraničním reportérům izraelská armáda brání ve vstupu do Gazy pro jejich vlastní bezpečnost, se mýlí. Pokud izraelský režim tvrdí, že dodržuje mezinárodní právo v Gaze, na okupovaném Západním břehu Jordánu nebo okupovaném al-Quds (Jeruzalém), tak proč by se tak bál zahraničních médií informující o izraelské vojenské akci?

Místo toho režim zakazuje jedinému anglicky mluvícímu kanálu operovat z Gazy, kde je izraelská armáda obviňována z válečných zločinů, a také ze zabití rekordního počtu novinářů, kteří byli na místě již před říjnem.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva tento krok také kritizoval a řekl: „Svobodná a nezávislá média jsou zásadní pro zajištění transparentnosti a odpovědnosti.”

Na Západě existuje podobný model cenzury médií.

Po ruské speciální vojenské operaci na Ukrajině vedla Británie Evropu k zákazu ruského média RT. To vedlo britskou veřejnost k tomu, že přešla na západní média, která kritici obviňují z extrémně jednostranné orientace.

Mnoho lidí na Západě si neuvědomuje události, které se odehrály předtím, než Rusko zinscenovalo vojenskou akci na Ukrajině, jako je rozšíření vojenské aliance NATO pod vedením USA směrem k ruským hranicím, o kterém Kreml po léta varoval, že je rizikem pro národní bezpečnost a vyzýval aby NATO ukončilo svou expanzi. Neméně důležité je, že boje na Ukrajině nezačaly, když Rusko v únoru 2022 podniklo vojenskou akci. Začaly v roce 2014 mezi etnickými Rusy na východě Ukrajiny. Do roku 2022, než Rusko zasáhlo, dosáhl počet obětí v oblasti Donbasu 15.000 osob, včetně civilistů.

Bezpečnostní záruky, které Moskva opakovaně požadovala od Washingtonu a NATO, byly ignorovány. Jedinou zpravodajskou sítí, která poskytovala informace o těchto kritických otázkách, které mohly ovlivnit veřejné mínění a vyvinout tlak na západní vlády, aby prosazovaly příměří na Ukrajině, byla zpravodajská stanice RT, ale Západ vytrhl tuto síť ze svého portfolia i internetu.

Totéž se děje s Al-Džazírou. Musí tak znít pouze jeden příběh, ale to se může strategicky vymstít. A tak bomby nadále padají na Ukrajině a v Rusku a v mnohem větší míře (s ohledem na geografickou velikost území) i v Gaze. Jedinou profitující stranou je západní vojensko-průmyslový komplex, který se směje až do banky. Západ podporuje svobodu tisku pouze tehdy, když to slouží jejich zájmům.

Celý text jsem nechal hlavně kvůli kouzelné předposlední větě, která v originále zní: “The only party profiting is the Western military-industrial complex which is laughing all the way to the bank.” V češtině bychom řekli – Jediný, kdo z této situace profituje, jsou šéfové vojensko-průmyslového komplexu, kteří se smějí po celou cestu z banky. Teheránští novináři si jen neuvědomují, že šéfové vojensko-průmyslového komplexu na Západě nemusí chodit do banky, bankomaty jsou na každém rohu a fungují, na rozdíl od Iránu, jehož bankomatová síť SWIFT díky americkým sankcím nefunguje.
 
iDNES: V článku Pravda o Vrběticích je po deseti letech konečně skvěle popsána časová osa vedoucí k prvním výbuchům ve Vrběticích a podílu ruských agentů, kterých bylo více, než jen původně vysmívaní Čuk a Gek. Škoda, že podobně podrobně není zmapován i druhý výbuch, k němuž došlo měsíc a půl po prvním ve skladě, vzdáleném přes kilometr od toho prvního…
iDNES: Některé státy už mají dohody o vývozu zadržených uprchlíků. Třeba Dánsko ji podepsalo se Rwandou, Itálie se domluvila s Albánií. Před dohodami varuje i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek: „Máme povinnost uprchlíky přijímat a poskytnout jim celou sadu práv,“ říká.

Poslouchaj, Rozumek, nejsou oni agentem cizí mocnosti, pokud ta jejich Organizace pro pomoc uprchlíkům dostává peníze z ciziny? Mimochodem, ta italská dohoda by se jim měla líbit, protože Ital převeze chlapce s ajFouny zdarma z Lampedusy do Albánie, čímž jim výrazně ušetří na cestovném do Německa.

NBC News: Mluvčí americké armády oznámil, že v Rusku byl zatčen americký voják, který přijel na romantickou schůzku. Rusko zadrželo amerického vojáka, který přijel do Vladivostoku, aby se setkal se ženou, se kterou měl romantický vztah. Seržant Gordon Black, byl umístěn v Jižní Koreji, svou službu dokončil a vracel se do Spojených států, když se zastavil ve Vladivostoku, aby navštívil ženu, se kterou byl romanticky zapletený. Voják je obviněn z “kradení ženy”, uvedli úředníci. Bezprostředně ovšem není jasné, zda jde o stejnou ženu, kterou jel navštívit.

Izvěstija: Podle zdroje listu Izvestija byl americký voják, který přijel z Jižní Koreje do Vladivostoku, zadržen za bití ženy a krádež 200 tisíc rublů. Jo, synku, baby u nás bít můžeš, ale jen na Velikonoce, to ti neřekli? Já bych celý případ viděl jinak – tys byl v Koreji nadržený, ona ti cosi naslibovala a vytáhla z tebe prachy. Až na místě jsi zjistil, že z romantiky nic nebude, baba vypadá úplně jinak než na obrázku na seznamce a tak jsi aspoň část investice chtěl zpět. No, sice pro tebe máme pochopení, ale tos neudělal dobře, Bohumile…

ladikvetvicka.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*