Lidé z Václaváku jsou důsledkem, nikoliv příčinou
Sdílet článek:

FB

Cituji: Závěr akce, kdy se část demonstrantů nahrnula před Národní muzeum, považuje ministr vnitra za nepřípustný. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá takzvaná demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ uzavřel Rakušan. (konec citace)

.
Tohle je reakce ministra vnitra na činnost několika desítek lidí z několika desítek tisíc lidí, navíc po oficiálním skončení demonstrace? Několik desítek tisíc lidí onálepkovaných dojmem, že jsou zástěrkou proruské provokace, a to jen proto, že několik desítek lidí vyrazilo na vlastní pěst po demonstraci k Národnímu muzeu, kde došlo ke konfrontaci s policií? Jako vážně?

Tak tedy pár věcných připomínek. Můžu si myslet a myslím si, že ti, kteří se dožadovali se slovy „Čechy Čechům“ stažení ukrajinského praporu z Národního muzea, jsou hlupáci, kteří shodili několik hodin účasti desítek tisíc lidí na pokojné demonstraci. Reakce ministra vnitra, který tohoto incidentu zneužil k onálepkování všech, je však na úplně stejné úrovni.

Jsem rád, že žiju v zemi, kde lze uspořádat demonstraci, která není sestřelena vodními děly hned v úvodu a občané nekončí v policejních náklaďácích.

Važme si toho. Není to ve světě vůbec samozřejmost, a to dokonce ani v západních zemích. Teď bych si k tomu přál, aby ministr vnitra profesionálně uznal chybu, klidně i pochválil policisty za práci před Národním muzeem (až se budete chtít někdo zase domáhat sundání čehokoliv z této budovy, tak běžte na Ministerstvo kultury České republiky, jehož je příspěvkovou organizací), a aby se omluvil desítkám tisic lidí z Václaváku.

Bylo by fajn si uvědomit, že lidé z Václaváku jsou důsledkem, nikoliv příčinou. V tuto chvíli je jedno, zda důsledkem racionálním či iracionálním. Ať už mají pravdu, nebo nemají, cestou k řešení a smíru není plošná nálepka „proruský provokatér“ na čelo všech bez rozdílu z úst ministra vnitra. Skoro bych řekl, že slova ministra vnitra zavání předsudečnou nenávistí, když už byl tak pitomý institut do našeho práva založen. Bacha na vlastní medicínu. Základním posláním práce ministra vnitra je maximální možná vnitřní bezpečnost života lidí v České republice. Každá nálepka na čelo jinak smýšlejících lidí jde proti tomuto poslání a přímo se podílí na zhoršení bezpečnostní situace.

Tuším, že se desítky tisíc lidí omluvy, která by vstřícně zmírnila napětí ve společnosti, nedočkají. Věřte mi ale, že existuje v mém životě jen málo situací, kdy bych byl jako občan České republiky neskonale rád, že jsem se v tom tušení mýlil.

Závěrem mi dovolte, abych se zcela ztotožnil se slovy paní Jany Zwyrtek Hamplové, která na pódiu prohlásila: „Naším hlavním městem není ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavní město je Praha a naše země se jmenuje Česká republika.“ Podepisuji. Na demonstraci jsem nebyl a nešel bych. Mám k tomu řadu ryze věcných důvodů. Neztotožňuji se s obsahem a formou projevů řady řečníků, tušil jsem, že takové budou, a nechtěl jsem být součástí zajisté dobře připravených kulis předvolební kampaně kohokoliv. Neznamená to však, že se nemohu přihlásit alespoň k něčemu, co tam zaznělo.

Chci mít pro své děti jednou odpověď na otázku: „Tati, co sis tenkrát myslel ty?“ A nechci místo odpovědi mlčet, nebo lhát.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Nikdy jsem nepochopil co naše aktivistické šílence vede k tomu, že musí na české státní budovy věšet ukrajinské vlajky. Když si je vyvěsí na budovu Ikea, Tesco nebo jiný korporát je to jejich věc, stejně jako když si to někdo dá na svůj dům.
    Hlupáci dle mého názoru nejsou ti co se dožadují sundání cizích vlajek z našich státních budov a památek, ale ti co je tam věší !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*