Mocenská dvojí hra Pekingu
Sdílet článek:

SM

Válka na Ukrajině zuří již přes rok a zatím to nevypadá na to, že by měla ustat palba. Ukrajina není svolná k míru, protože má i nadále obsazená území, Rusko nesplnilo ještě cíle „speciální vojenské operace”, a otázkou pro Kreml zůstává, co bude považovat za splněné cíle na Ukrajině, které se mění v čase. Německý týdeník Der Spiegel přinesl informaci, že čínský výrobce dronů jedná s ruskou stranou o masové výrobě dronů pro Rusko. A nemuselo by zůstat jen u dronů.

Rusko-ukrajinský konflikt pokračuje druhým rokem, rozhodně to nevypadá, že by měl v dohledné době skončit. Západ i nadále vojenskými dodávkami podporuje statečný boj Kyjeva za nezávislost a svobodu, nicméně i Rusku jsou dodávány zbraně, v tomto případě sebevražedné drony z Íránu. Hovořilo se ještě před nějakým časem o vojenském angažmá Běloruska na Ukrajině. Tamější prezident Alexandr Lukašenko to však vytrvale odmítá, aby uspkojil Moskvu, tak si neodpustí silná provokační slova směrem k Ukrajině, ale do války nakonec nepůjde.

Nyní však hrozí jiné nebezpečí z východu. Do války na Ukrajině  totiž může být zatažen i další výrazný geopolitický hráč – Čína. Německý týdeník Der Spiegel informoval o tom, že čínský výrobce dronů Xi’an Bingo Intelligent Aviation Technology jedná s Ruskem o možné masové výrobě dronů pro agresora.

Takový přísun vojenského materiálu by Rusko ve své situace jistě přivítalo, i když Vladimir Putin dnes už s jemným nádechem zoufalosti stále volá po tom, aby Západ přestal posílat zbraňové systémy na Ukrajinu, ta samá pomoc od Íránu a potenciálně od Číny mu samozřejmě ,,nesmrdí”. Na druhé straně je jasné, že Peking zde hraje dvojí hru tak, aby z války sám vytěžil pro sebe co nejvíce, protože výše uveřejněná informace je v rozporu s čínským nejnovějším dvanáctibodovým plánem na ukončení války. Čína se již předtím pasovala do role jakéhosi mírotvorce, ,,čestného makléře”, kterému jde skutečně o uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou.

Čína o sobě prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, což ovšem pravdou ve skutečnosti není. Je to země se silnými vazbami na Rusko, Vladimira Putina, o tom nemůže být pochyb. Otázkou zůstává, pokud se potvrdí informace o výrobě dronů pro Rusko, jestli zůstane jen u této spolupráce, nebo se rozšíří. U Ukrajiny i USA panují obavy o to, zda Čína na pravidelné bázi nebude dodávat svému spojenci další zbraňové systémy. Pokud by tato varianta nastala, pro Ukrajinu by nastal vážný problém a Západ by musel ještě více navýšit své dodávky zbraňových systémů, což by vyvinulo silnější tlak na evropské obranné kapacity, které nejsou samozřejmě nekonečné.

Čínská dvojí hra umožňuje Pekingu obratně manévrovat a Rusko postavit do role ,,juniorního” partnera, vydobýt si na něm patřičné ústupky, aby na něm mohl sám ve světle válečného konfliktu vydělat. A to nejen finanční prostředky, ale i další nezanedbatelnou porci vlivu. A na druhé straně, aby to vypadalo ,,nenápadně”, ale ne příliš podezřele, rozvíjet před světovým společenstvím plány na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem. Čína má nesporně výhodu v tom, že ho Rusko bude v probíhajícím konfliktu potřebovat. Rusko má obrovský rezervovár vojenské techniky i lidské síly, kterou může na Ukrajinu v krajním případě poslat, nicméně ten nemůže být nekonečný s tím, jak se válka bude stále prodlužovat.

Pomocnou ruku už Putinovi nabídl Írán, jak už jsme uvedli, ta čínská může být na první pohled štědřejší a výhodnější, ale zadarmo to samozřejmě nebude. Z války tak Čína může významně profitovat, a to na úkor svého největšího spojence. Státy totiž nemají přátele, ale své zájmy, a i přes nesporné silné vzájemné vazby, které jsou utužovány, si Čína bude chtít urvat svůj díl ,,válečného koláče”. Našlápnuto má k tomu více než dobře.

 

securitymagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Já nevím,ale pokud jsem dobře četl náš mainstream,tak kijev i západ poslali Čínu s jejím dvanáctibodovým mírovým plánem do prdele,tak o čem to tady autor mele?Jaká hra na dvě strany??Číňanům musí být naprosto jasný,stejně jako jakýmukoliv mormálnímu člověku,že pokud Rusko ten konflikt prosere,Čína je další na řadě!A když stateční kijevané posílali už před 30 roky svoje bandity a banderovský bojůvky rabovat a vraždit jiný obyvatelstvo než to ukrajinský,aby to posledních osm let na Donbase dělali ve velkým,nikomu to nevadilo-tím míň našim fialovým demokratům a humanistům

  2. s.u.n.Tak je videt,ze Vas fantasticky komentář o tom jak to bylo na Ukrajine pred 30lety a v samozvanych(protizakonnych) oblastech, prameni určite ze zivota v tamnich oblastech a na Krymu naprosto perfektnim přehledem, kteremu nezbyva nez věřit.Informujte nas dál.Dame vedet OSN at Vas kontaktuje, protoze tech 141statu sveta by se mělo teda stydět.

    • no tak já to vím především z vyprávění ukrajinců samotných-v práci jsem jich poznal mraky,nejsem salónní kavárník,který z ukmasů zná jen prolhanýho a zapocenýho zelenskýho a to ještě pouze z fotek-ty nájezdy ukrajinských banditů na různé národnostní menšiny tam začali okamžitě po osamostatnění UA,ovšem nikdo to tam neřešil,všechny státní složky měli plné ruce práce s rozkrádáním země a braním úplatků

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*