Malý kvíz: Kdo pronesl tyto pravicové či zavádějící komentáře?
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Několik komentářů, které spadají do kategorie dezinformací, extrémně pravicových názorů nebo jsou minimálně na hranici nenávistných projevů. Která významná politická osobnost je jejich autorem?

Vyhodnocení kvízu je na konci článku spolu s odkazem na zdroje.

(1) Prohlášení č. 1: Migranti berou práci lidem

Všichni Američané, nejen ti, co žijí ve státech, kterých se migrace nejvíce dotýká, jsou oprávněně znepokojeni vysokým počtem ilegálních migrantů, kteří přicházejí do naší země. Na pracovních místech, která zabírají, by mohli pracovat američtí občané, veřejné služby, kterých využívají, zatěžují daňové poplatníky.

Budeme se snažit udělat více, abychom urychlili deportaci ilegálních migrantů, kteří přestoupí zákon, a lépe identifikovali ilegální zaměstnance v pracovním procesu. Jsme zemí imigrantů, ale jsme také zemí zákona. Je to nesprávné a nakonec to povede k vlastní porážce, pokud umožníme zneužití našich imigračních zákonů, kterého jsme byli svědky v posledních letech, a musíme udělat více, abychom to zastavili.

(2) Prohlášení č. 2: Vláda nesmí cenzurovat

Vláda nemůže umlčet člověka jen proto, že se jí nelíbí, co říká. První dodatek Ústavy znamená, že vláda nemá žádnou pravomoc omezit nějaké vyjádření z důvodu jeho poselství, obsahu, tématu nebo názoru. Základem ústavně zakázané cenzury je kontrola obsahu sdělení.

Není možné, aby byla různá pravidla uplatňována pro demokraty a republikány, bílé a černé, bohaté a chudé. Vláda je ústavně omezena a nemůže rozhodovat, který projev je dobrý a který špatný.

(3) Prohlášení č. 3: EU je zdrojem nestability na Ukrajině

Pokud chcete vidět příklad politiky EU, která způsobila reálné problémy, podívejte se, co se stalo na Ukrajině. EU je zdrojem nestability.

(4) Prohlášení č. 4: Volební sčítací přístroje může každý hacknout

Kdyby někdo úmyslně hacknul volební sčítací přístroje, může ukrást miliony hlasů a nikdo by si toho nevšiml. To je důvod, proč je tato metoda problematická. Neexistuje důkaz, že se tak stalo, ale nejde ani prokázat, že se to nestalo. A není možné prokázat, že se to nestane příště.

(5) Prohlášení č. 5: Ilegální imigrace je špatně

Když používáme fráze jako lidé bez dokumentů, dáváme americkým občanům vzkaz, že jejich vláda to nemyslí vážně s bojem proti ilegální imigraci, kterou Američané velkou většinou odmítají.

Ilegální migrace je protiprávní, to je jednoduché. Když si myslíte, že to není ilegální, to slovo neřeknete. Já si myslím, že je to ilegální a chybné. Lidé, kteří vstoupí na území Spojených států bez povolení, jsou ilegální migranti a s těmi nemůže být zacházeno stejně jako s lidmi, kteří sem přišli legálně.

(6) Prohlášení č. 6: Volby byly zmanipulované

Naše volby byly zneužity. O tom není sporu. Kongres má povinnost chránit demokracii a zkoumat fakta.

(7) Prohlášení č. 7: Rasismus

Barack Obama? Myslím, že jsme dostali prvního afro-američana, který umí mluvit, je bystrý, čistý a dobře vypadá. Říkám, to je hezký příběh.

(8) Prohlášení č. 8: Hlasování poštou je magnet na podvody

Volební podvody nejsou problém všude. Ale zejména ve venkovských oblastech na jihu, kde dominuje jedna strana, a ve velkých městech na středozápadě a severu, místech, kde jedna strana dominuje, jde o přetrvávající problém. Někteří lidé si dokonce mysleli, že to ovlivnilo výsledek prezidentských voleb v roce 1960 mezi Nixonem a Kennedym. Hodně se toho napsalo o volebních podvodech v Chicagu, které mohly způsobit, že ve státě Illinois zvítězil Kennedy místo Nixona.

Značná část volebních podvodů v mém státě a myslím si, že i v ostatních státech, zahrnuje využití hlasování poštou. Ale co by kandidáti a veřejnost rádi viděli, jsou férové volby mezi šestou hodinou ráno a šestou hodinou večer.

(9) Prohlášení č. 9: Nelze vyloučit rozdělení Ukrajiny

Reakce Ruska není neočekávaná. Rusko si nemůže dovolit pustit Krym už proto, kdyby se náhodou Ukrajina stala nejen členskou zemí Evropské unie, ale třeba i NATO.

A upřímně řečeno bych se ani nedivil, kdyby došlo k rozdělení Ukrajiny. Jakkoliv si to teď až na pár výjimek nikdo nepřeje, je to varianta, kterou nelze vyloučit.

VYHODNOCENÍ KVÍZU

(1) Migranti berou práci lidem

Demokratický prezident Bill Clinton v roce 1995 během projevu o stavu Unie.

(2) Vláda nesmí cenzurovat

Joe Biden v době, kdy byl senátorem.

(3) EU je zdrojem nestability na Ukrajině

Britský premiér Boris Johnson v roce 2016, když hovořil o situaci na Ukrajině v roce 2014.

(4) Volební sčítací přístroje může každý hacknout

Demokratický kongresman Jerry Nadler v roce 2004.

(5) Ilegální imigrace je špatně

Demokratický šéf Senátu Chuck Schumer v roce 2009.

(6) Volby byly zmanipulované

Bývalá demokratická předsedkyně Kongresu Nancy Pelosi v roce 2017 po výhře Donalda Trumpa.

(7) Rasismus

Joe Biden v roce 2007.

(8) Hlasování poštou je magnet na podvody

Republikánský šéf Senátu Mitch McConnell v roce 1987.

(9) Nelze vyloučit rozdělení Ukrajiny

Poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý diplomat Petr Kolář v roce 2014.

Post scriptum

Pozn. redakce:

Co z toho asi vyplývá?

To, co bylo dříve v podstatě normálním středovým postojem nebo bodem k diskuzi, je nyní extrémně pravicovým názorem, o kterém není nutné diskutovat, ale je možné ho rovnou zakázat nebo se o to alespoň snažit.

Diskuze o tom, jestli byly volby zmanipulované, je povolována podle toho, kdo je vyhrál.

Politici, které média chrání, mohou říkat více méně bez větších problémů věci, o kterých se politikům, které média nechrání, ani nesní.

Schopnost médií ovlivnit veřejné mínění o někom zejména tím, co se nenapíše, je větši, než by si byl kdokoli ochoten připustit.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*