Meze obchodování
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Když klesne o pár procent objem čínského zahraničního obchodu, západní svět se dostává do větších ekonomických problémů než Čína samotná. Jak reportovala čínská celní správa, v roce 2023 se snížil celkový čínský export a import o 4,6% a 5,5% na nepředstavitelných 3,4 a 2,2 bilionu dolarů. Export do USA klesl o 13,1%, import o 6,80%, export do EU klesl o 10,2%, import o procento. Jediná země s kterou ukazatele narostly bylo Rusko, export o 46,9%, import o 12,7%. Na ruské a pravděpodobně i na čínské straně je maximální politická vůle utužovat obchodní i jiné styky.

V Moskvě začíná prezidentem proklamovaný rok čínské kultury, centrum hlavního města je vyzdobeno v čínském stylu k uvítání čínského Nového roku. Organizuje se jarmark čínského kulinářství, akrobatická show, kurzy kaligrafie atd., čínské velvyslanectví prohlásilo, že prezentace čínského stylu života má v takovém rozsahu ve světě premiéru. Rusko se vzdaluje od Západu, část elit se domnívá, že je to dočasné a že přijde čas smíření, v tomto pro Rusko a svět klíčovém bodě rozhoduje pouze Vyvolený, a ten je sfingou. Často mluví o euroasijském partnerství a o orientaci na východ, ale často i o evropských partnerech, kteří momentálně zradili. Doufat mohou všichni.

Tradičně západně orientovaní profesoři filozofického institutu když pochopili, že vojenská operace nezkolabuje a prezident nepadne, stali se i patrioty a spolupracují s doněckou univerzitou. Změna postoje neznamená nic amorálního, na stránkách filozofického časopisu lamentují profesoři, že se na ně útočí z pozic ruského pravoslaví a protistrana všechno kvalitní v západní duchovědě přičítá křesťanství. Boj o Institut protistrana prezentuje jako boj velké ruské filozofie s havarovaným západním osvícenstvím. Profesoři lamentují, že není možné se uřezat od Kanta a spol. a vynášet Dugina a jeho žáky, který je občas poněkud jednostranný: “Města budou vysídlena na venkov, silné křesťanské rodiny na venkově, za krádež a rouhání galeje.” Profesoři tvrdí, že pokud tento směr bude výhradním rádcem ruské moci, Rusko na tom nebude dobře. Argumentují, že ruské duchovno nemůže hledat na Západě inspirace jen u zapřisáhlých nepřátel liberalismu jako Evola, Alain de Benoit, Wirth, části italské pravice nebo španělských antiamerikanistů.

Podobně i v ekonomické oblasti někteří ekonomové argumentují, že ekonomické vztahy s Čínou mají své meze a bez Západu se Rusko neobejde. Elitní filozofy a ekonomy musí jímat hrůza z možnosti, že už je rozhodnuto, a že tento Rubikon hrál důležitou roli při spuštění ukrajinské operace. V Kommersantu, který má blízko k ruskému byznysu, se moc neztotožňují s metafyzickou vizí ruského splynutí s Východem nebo pravoslavím, ale praktickým byznysmenům je jasné, že pokud už Rozhodnutí padlo, nic se s tím nedá dělat, a do hry vstupují nadčasovější typy kalkulací.

V Kommersantu monitorovali diskuzi kruhu praktických ekonomů o limitách ruského obchodu s Čínou. Ruský byznys se po zahájení vojenské operace vrhl na Čínu a zmapoval si její možnosti možná lépe než Západ za třicet let. Čína se před dvěma lety stala bez alternativním obchodním partnerem, po dvou letech se začínají rýsovat i jiné možnosti, ale nejdou západním směrem. Vzájemný obchod pořád roste, ale zdá se, že potenciál exportu se vyčerpal a růst importu z Číny by šel proti ruským zájmům. Dokonce ani všechny kritické položky se v Číně nedají koupit.

Čína se stala prvním obchodním partnerem Ruska, ale narostla i ruská významnost pro čínskou ekonomiku. Prezident často opakuje, že možnosti rusko-čínského partnerství jsou bez limit, ale po dvou letech začíná ruský byznys vidět meze v obchodu s Čínou, kterě jsou v některých směrech téměř nepřekonatelné. Předností vzájemného obchodu je vyvážená struktura, Čína dováží za 110 miliard dolarů a vyváží za 100 miliard, což umožnilo v obchodování úplně přejít na rubly a juany. S Indií Rusko navýšilo vzájemný obchod na 55 miliard dolarů, z toho dělá 95% ruský export, ovšem za rupie ruské firmy už nemají v Indii co koupit. Dodávky ropy do Číny jsou pro ruské exportéry méně výhodné než do Turecka a Indie, export aluminia do Číny je na hranici rentabilnosti, stejně tak dodávky dřevní hmoty.

Podle ekonomů v této fázi intenzity obchodních styků mohou dodat ruskému exportu nový impuls pouze vzájemné projekty, ale čínské firmy s tím nespěchají. Číňané se snaží i za cenu dlouhého pozdržení z kontraktu vytěžit co největší profit. Číňané jsou tvrdí a nekompromisní partneři. Ruský export má své limity, ale ty se dají posouvat, zajímavé jsou limity na straně čínského exportu do Ruska. Ruské firmy v některých sektorech těžko konkurují čínským, protože Číňané za sebou mají velký trh a unesou náklady na vývoj nových platforem. Rusové kalkulují s tím, že vojenská operace jednou skončí a sta tisíce lidí se z vojenských sektorů přesunou do civilní výroby a nemohou si tedy dovolit přenechat trh Číňanům.

Ruské firmy jsou často přímo napojeny na čínské výrobní závody a dodávky si sjednávají na místě, což má vliv na cenu a rychlost dodávky. Naštěstí pro ruskou stranu mezi čínskými dodavateli do Ruska se nastolilo konkurenční prostředí, které srazilo ceny. Část ruského strojírenského průmyslu našla v Číně náhradního dodavatele, ale některá odvětví se už snaží čínské dodávky omezovat nebo zakázat. Např. v železničním strojírenství je celý certifikační systém nastaven tak, aby ochránil ruský trh, jednoduše nelze kolejovou jednotku koupit v zahraničí a dovést do Ruska, i když momentálně je v Rusku nedostatek vagónů.

I v náročných průmyslových sektorech se Rusko stává soběstačné a pomalu zavádí ochranářská opatření proti cizí konkurenci. Podle ekonomů čínský trh umožnil Rusku přežít poslední dva roky, ale ruské firmy, jak exportéři, tak importéři, začínají kalkulovat se stabilnějšími rozvojovými perspektivami a málo kdo chce ještě zvedat rozsah spolupráce s čínskými partnery. Řešením může být vzájemná integrace a vytváření společných podniků, o čemž ruské politikum mluví, ale ruský ani čínský byznys s tím nespěchají.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*