Ministerstvo financí USA tlačí Rusko k defaultu: Co dál?




Sdílet článek:

Ministerstvo financí  dalo  na vědomí,  že  neprodlouží  výjimku, která  dosud umoňovala  Rusku splácet  svým věřitelům, držícím jeho  státní obligace  ani úroky  ani jistinu. Ta výjimka platila  do 25. května  t.r. Po tomto datu je americkým držitelům ruských státních papíru  PŘIJÍMAT  jakékoliv platby  související  s jejich držbou- Lhostejno, zda  jde o banky  nebo soukromé osoby.  A  zda  inkasují benefit  z jejich vlastnictví  nebo zajišťují jen platební servis. Cílem je  dosáhnout vyhlášení platební neschopnosti  Ruska. Za každou cenu.

Však se  v tom  všichni  mediální tzv. popekonomové  typu klučíka Kovandy  doslova  bahní a jen jen se  to hemží titulky  typu Rusko na pokraji bankrotu, Rusko poprvé za  100 let v platební neschopnosti a tak  dále.  Ačkoliv  normální  neschopnost  splácet své závazky  existuje  tehdy, když  dlužník  jednoduše  je bez disponibilních prostředků. Což  ani náhodou není  ruský případ. USA  nejprve  zakázaly,aby Moskva pro tyto platby použila  Západem zmrazené prostředky  a použila  svoje  rezervy mimo západní dosah. Chtěly  ta  Moskvě pustit  žilou a zbavit  ji těchto financí. Rusko nemrklo okem a provedlo  dvě  splátky, jako by se nechumelilo.  Takže Američané  řekli – žádné platby!  A budete  bankrot! Takhle  si to přečtete  na  českých  sdělovadlech. Od  Stanjurů, Kovandů a podobných odborníků.  Já hledal, jak to bude  doopravdy.  Protože  když někdo peníze má  a  platit chce a někdo mu to znemožní????  Důvod k vyhlášení  jeho platební neschopnosti??? To přece postrádá jakoukoliv logiku! Takže  gůglení, hledání. Až  mi vyběhl  naprosto polopatistický  článek Reuters

Rouble slumps over 10% to near 2-week low as Russia slashes rates again

Vysvětlující: Ministerstvo financí USA tlačí Rusko k defaultu: Co dál?

LONDÝN 25. května (Reuters) – Rusko se ve středu přiblížilo k historickému nesplácení dluhu poté, co se Spojené státy rozhodly neprodloužit klíčovou licenci, která Moskvě umožňovala nadále platit držitelům dluhopisů navzdory sankcím uvaleným na ni za útok na Ukrajinu.

Platnost licence vypršela ve středu ve 12:01 ET (04:01 GMT), čímž Rusko nastavilo kurz k prvnímu velkému nesplácení státních mezinárodních dluhopisů za více než století.

Zde je několik otázek a odpovědí na to, co se může stát dál:

CO SE ZMĚNILO?

Licence vydaná 2. března americkým Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) umožňovala transakce mezi americkými subjekty a ruským ministerstvem financí, centrální bankou nebo národním investičním fondem ve vztahu k platbám dluhu.

To Rusku umožnilo ponechat si úroky a splatnost svých státních dluhů, a to navzdory rozsáhlým omezením jednání s ruskými subjekty. Od 22. února se jí podařilo provést platby na sedm dluhopisů denominovaných v dolarech.

Ministerstvo financí ale v úterý pozdě večer oznámilo, že licenci neprodlouží. Zatímco jeho akce přímo ovlivňuje pouze držitele dluhopisů v USA, pro držitele jinde bude obtížné přijímat ruské platby kvůli americké dominanci nad globálním finančním systémem.

TAK JAK VELKÝ DLUH JE OVLIVNĚN?

Rusko má asi 40 miliard USD nesplacených mezinárodních dluhopisů, přičemž do konce roku zbývají necelé 2 miliardy USD na externí dluhovou službu.

Dluh lze zhruba rozdělit do tří úrovní: za prvé, původní dluhopisy, které jsou obvyklým způsobem vypořádány tzv.“na moři“, a za druhé dluhopisy vydané po anexi Krymu v roce 2014 Moskvou, které jsou vypořádány ve vlastním ruském národním vypořádacím depozitáři (NSD) a mají alternativní tvrdé ustanovení o platbách v měně.

Poslední kategorií je dluh prodaný po roce 2018, který se také vypořádá u NSD, ale obsahuje ustanovení o platbě v rublech.

KDY DOJDE K PŘEDCHOZÍ?

27. května jsou splatné úrokové platby v hodnotě 71,25 milionu USD a 26,5 milionu eur (28 milionů USD) ze dvou dluhopisů, . Aby Rusko překonalo termín OFAC, minulý týden spustilo předčasný  platební proces.

Ruská NSD – platební agent na dvou dalších typech  dluhopisů – uvedla, že obdržela finanční prostředky, a oznámila, že platby v cizí měně provede 27. května.

V prospektu obou dluhopisů se uvádí, že „platby týkající se jistiny a úroků (včetně jakýchkoli dalších částek) z globálního dluhopisu registrovaného na jméno NSD budou splatné NSD jako registrovanému držiteli“.

Někteří analytici i ruské ministerstvo financí to považují za splněnou platbu.

Není však jasné, zda se peníze dostanou dále na účty držitelů dluhopisů. Podle mnoha definic nepředstavuje to, že se finanční prostředky neobjeví na účtech věřitelů, selhání.

Věřitelé ve středu uvedli, že hotovost splatná 27. dne ještě nedorazila na jejich bankovní účty. Rusko má však také 30denní lhůtu odkladu po 27. květnu na provedení platby.

JAKÉ JSOU DALŠÍ PLATBY?

Pokud věřitelé obdrží platby z 27. května, Rusko bude čelit platbám za dva dluhopisy 23. června a další 24. června.

Platby z 23. června jsou – podobně jako ty z 27. května – splatné z dluhopisů, které jsou vypořádány u NSD.

Také  je však splatná suma ve výši 159 milionů USD z dluhopisu vydaného v roce 1998. Protože tento problém lze vyřešit pouze „na moři“, analytici se domnívají, že Rusko nebude moci provést tuto platbu bez licence ministerstva financí.

Tento dluhopis má odkladnou lhůtu 15 pracovních dnů.

BUDOU SPUŠTĚNY SWAPY VHODNÝCH ÚVĚRŮ?

Otázkou je, zda případné nezaplacení vyvolá výplatu swapů úvěrového selhání (CDS), které investoři používají k pojištění své expozice vůči specifickým rizikům, v tomto případě Rusku, které nesplácí svůj státní dluh.

Výbor složený z hlavních bank a správců aktiv má za úkol rozhodnout, zda došlo k „úvěrové události“. To zase může vyvolat výplatu.

JPMorgan očekává, že dluhopisy, které lze vypořádat v Rusku a přijímat platby u NSD, nepovedou k výplatě držitelů CDS.

„I když tato platba nebude následně převedena na držitele dluhopisů, může to stačit k tomu, aby se zabránilo aktivaci CDS,“ uvedli analytici JPMorgan ve zprávě pro klienty.

Pokud však Rusko neprovede platbu splatnou 24. června, může být CDS spuštěno po uplynutí doby odkladu.

Aktuálně existuje 2,54 miliardy $ čistých pomyslných CDS nesplacených ve vztahu k Rusku, včetně 1,68 miliardy $ na zemi samotnou a zbytek na indexu CDX.EM, vypočítala JPMorgan.

Takže  to shrnu:

1- Rusko je připravené platit svoje  závazky  beze zbytku

2-problém s platbou NENÍ na jeho straně. Je vytvořen uměle  Američany.

3- z  celkových 40 miliard  USD ruského státního dluhu  Američané efektivně  k tzv. defaultu mohou využít  max. 2,54 miliardy  USD,  tedy  asi 6%  celkového objemu ruských státních obligací§  Tedy  reálně nic.

4- Zbylých  94%  ruských papírů  lze obsloužit  v Rusku a  tudíž  do defaultu nepatří.

Ta  situace  je  rovnocenná  tomu, když  někdo jede  načerno tramvají a  kvůli tomu  má vyhlásit osobní  bankrot, ačkoliv  si kdykoliv může  koupit  i Karlštejn a ještě  k tomu  i  Křivoklát a pořád mu zbude!

Pokud  se nepletu  a platí  ještě  stejná ustanovení , jako když  jsem pracoval, pak  v případě  že dlužník věřiteli zaplatil nebo jasně  a nezpochybnitelně  deklaroval svou připravenost zaplatit  s  nešlo to kvůli obstrukcím ze  strany  věřitele, mělo se po nějaké době  za  to, že  svou povinnost splnil. Bez ohledu, na  další věřitelovo jednání.  Většinou se  to řeší advokátní nebo notářskou  úschovou.

Osobně  nechápu proč když  Rusko předčasně  ještě za platnosti  americké licence  sice  předčasně splatilo další  úroky, ale nedokázalo jednoduše  na účty  držitelů  těch prohibitivních  bondů v USD poslat jejich nominální hodnotu, plus  úroky  do konce  splatnosti. Netuším kolik by to bylo koštovalo celkem  – tipnu si  –  max. nějaké 4 miliardy. A tím by se vyhnulo  jakékoliv  sankci. Ale  asi nějaký zásadní důvod  existoval, protože   pochybuji,  že  co napadne mne, přehlédli ruští finanční specialisté.

Nabízí se  například  vysvětlení,  že onen  default je  v praxi stejně jen  mediální bublina  a nic  více. Když  je  nějaký stát prohlášen do tohoto stavu, pak  jsou jeho  nové obligace na mezinárodních trzích neprodejné. A  Rusko, jak víme, na  ně kvůli sankcím, stejně nesmí.   Takže se pro  něj nic nemění.  Jen  Západ prostě  upíše  ztrátu ve  výši  cca 4 miliardy  dolarů, kterou  zaúčtují  vystavitelé  krycích CDS.  Rusko dočasně ušetří. Protože  až někdy  se  situace začne  normalizovat, stejně  tuhle pohledávku vyrovná.

Ale možná, že  ne  a  ušetří  skutečně. Vystavitelé  záručních CDS  zaplatí  a převezmou  žluklou  ruskou pohledávku. A  čeká je otázka, co s ní. držet ji dlouhodobě, když nikdo netuší kdy ukrajinská  válka a jak skončí?  Tvořit a držet na ni oprávky? Já bych si tipnul,  že  budou, stejně jako české  banky  u úvěrů v problémech je prodat  jako  balík. Za  nějakou aspoň trochu snesitelnou nabídku. 10 centů za  každý nominální dolar?  Dvacet, pětadvacet?  To není  důležité.  Ale  být  nějakým  například  indickým  nebo tureckým pracháčem,  tak  bych  udělal dvě  věci,  jednak bych osondoval  situaci, zda  se to dá skutečně koupit  a pak ruskou pozici. Ve  smyslu  já  to pro vás koupím a chci z každého dolaru tolika  tolik.

Dost  možná,  že bych  jako  ruský  finanční papaláš  tohle  nastartoval a snažil se  zrealizovat  ještě  ve  zbývajícím čase než  přijde   vyhlášení toho nesmyslného a šikanozního defaultu  V obou případech by  Rusko  ušetřilo.

Jen u nás  i dál budeme  číst,  že  Rusko  je v bankrotu…  Ale proč ne. Už jsem dávno zvyklý.  Ale  snad i Kovanda  by slyšel na  toho Reutera, kterého jsem  vám právě  předložil.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*