Moskva
Sdílet článek:

PETR ZDOBINSKÝ

Na jednom českém webu zabývajícím se městskou hromadnou dopravou se objevila zpráva, že v Moskvě otevřeli nejdelší okružní linku metra na světě. Měří 70 km. Tím pádem mají v Moskvě již 2 okružní linky metra. Tu vnitřní a tu vnější, nově otevřenou. Která evropská metropole to má ? Třeba Berlín obkružuje jen 1 okruh S-Bahn, ne 2 okružní linky metra.


Co se týče naší metropole, ta má stále co dohánět. Linky metra jen 3, dálniční okruh kolem Prahy v nedohlednu, městský okruh v nedohlednu.

Proč o tom, ale vlastně píšu ? Protože si myslím, že je hrubou chybou někoho podceňovat. Je chybou podceňovat protistranu v obchodním jednání, protistranu v soudním sporu, jakýkoliv stát či národ, co se týče jeho schopností.

V cizině bychom si měli brát příklad z toho nejlepšího a ne se sebemrskačsky se chlácholit, že v jiné zemi mají vyšší daně z nemovitosti, jak své hanebnosti obhajuje pětidemolice a její příznivci. Měli bychom si vzít příklad z toho, že v Polsku mají nulovou DPH na základní potraviny, že v Německu je doprava veškerou veřejnou dopravou za babku – tzv. Deutschland ticket, že maďarská vláda je schopna zajisti občanům levný zemní plyn, že polská vláda je schopna vytvořit dobré podmínky svým zemědělcům.

Ale zpět do Moskvy. Dříve Rusko dováželo železniční techniku, třeba Siemens tam dělal dobré obchody, dnes si tam vyrábí vše sami – moderní soupravy metra, tramvaje, lokomotivy i vlakové jednotky. Dříve bylo Rusko dovozcem obilí, dnes je vývozcem obilí.

Co se týče různých žebříčků nejdelších mostů, visutých mostů – najdeme tam Rusko a velmi silně Čínu, žebříčky nejsou obsazeny z 90 % lokalitami v EU.

Tento článek věnuji těm, kdo si myslí, že v Rusku žijí pouze zaostalí mužici, těm, koho považuji za českou lůzu, která v diskusích na dezinfowebu Seznam používají výrazy jako flastenci a Russko.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Jen krátký postřeh: před pěti lety jsem byl s manželkou v Moskvě. Metro krásné, plno lidí, manželku mladí muži zdvořile pouštěli sednout, všude fungoval telefon, WiFi. Mimo jiné jsem si všiml, že cestující zpravidla koukají do telefonu a že manželčin chytrý telefon byl mezi šesti spolusedicimi nejmenší…

  • Jojo. škoda jen, že když si vyrazíte 20 km za Moskvu, tak budete muset svítit petrolejkou a kadit na hnůj. Kdepak zaostalí mužici, vyspělá civilizace je to!!

   • Vy jste tam byl?
    Když pominu fakt, že třetí dálniční okruh kolem Moskvy je cca. 80 km od Rudého náměstí, tak vám nic nebrání podívat se třeba na Gogle Street View v Rusku nebo pro srovnání v Detroitu.

 2. V.Tam nemusite být.Stači o tom byt presvedcen tak jak Vy,kdo muze za ty mrtve v samozvanych oblastech Ukrajiny nedodrzujici zakony dane země.No a Vy to vite.Ukrajinsti vojaci.Ne ti vzbouřeni kverulanti.No a my tim pádem mame jasno.Tak děkujeme.

  • TEDA! Kolemjdoucí, já žasnu, fakt jsi si ta videa pustil a prozřel jsi! Poprvé Ti gratuluji. Ano, bylo to Ti UKR vojáci co se vzbouřence, co chtěli mluvit rodným jazykem pěkně pomalu 8 let likvidovali. Bylo jich skoro 18 tis. Těch mrtvých, rusky mluvících ukrajinců.

 3. D.No ono to zas neni tak jednoduche.Kdyby misto tanku,del a kulometu se drzeli radsi svych kombajnů na poli,tak mohli letos treba zase sklizet.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*