Na Ukrajině za málo peněz hodně muziky, u nás naopak
Sdílet článek:

Válka na Ukrajině přináší některé velmi překvapivé zprávy. Jednou z nich je například úspěšné nasazení bojových dronů, které obě válčící strany získávají z velmi netradičních zdrojů. Hovořím o tureckých dronech Bayraktar, které se proslavily na ukrajinské straně jako postrach ruských tankových kolon směřujících na Kyjev na počátku války. Dnes pro změnu Rusové s nemenším překvapivým úspěchem používají malé a jednoduché íránské drony Šahíd-136 k ničení ukrajinské infrastruktury. V obou případech je to nízká cena v poměru k bojovému využití, která činí tyto zbraňové systémy velmi efektivními a konkurenceschopnými. Např. íránský dron je asi šestkrát levnější než známá americká raketa Stinger, jež by ho mohla likvidovat.

Věc má však trochu obecnější platnost. Ukazuje jednak, jak se svět změnil a že i země do nedávna považované za málo rozvinuté, mohou být úspěšnými konkurenty vyspělých zemí i v takovém náročném oboru, jako jsou moderní zbraně.

My bychom si měli z války na Ukrajině odnést další poučení, a to, že ozbrojené síly a obrana státu by měly být vážnou prioritou, že skončilo období, kdy armáda byla pouze jakousi drahou hračkou zbrojařů, jejich lobbyistů a politiků, jimž bohatnoucí daňoví poplatníci tolerovali rozhazování a nesmyslné utrácení veřejných prostředků v podivných zámořských vojenských expedicích, jejichž smysl a výsledky jsou široké veřejnosti – a nejen jí – dodnes nejasné.

Dnes, v dobách inflace, energetické krize, propadu životní úrovně občanů a všeobecných nejistot je nezbytné velmi odpovědně vážit způsoby, jakými obranu a bezpečnost země zajistit maximálně efektivně. Ukrajinská zkušenost ukazuje, že nikoliv pouze nesmyslně drahé zahraniční vojenské supertechnologie, paralyzující obranné rozpočty na dlouhá léta dopředu, ale mnohdy daleko úspornější a jednodušší systémy mohou zajistit obranu a bezpečnost země daleko efektivněji. Zatím se však nezdá, že by se takovými úvahami naše odpovědná místa řídila. Všichni mají pocit, že kvůli Putinovi je ruka páně doširoka otevřená a může se velkoryse utrácet. To by však rozhodně platit nemělo.

Ministr Síkela, jenž si vysloužil posměch svým nedávným tvrzením, že v případě nedostatku plynu zavře Německo část svého průmyslu a dodá plyn nám, trvá na svém a říká, že „pomoc z Německa je na spadnutí“, neboť dohodu s takovým obsahem právě se svým německým partnerem ministrem Habeckem finalizuje. Mezi řečí pouze dodává, že se řeší i otázka naší kompenzací škod, které by v takovém případě německému hospodářství vznikly. To vypadá na opravdu pro nás „výhodnou“ dohodu. Není nad dobře zaplacenou evropskou solidaritu.

Jiří Weigl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Pokud chceme přežít , potřebujeme tak velkou armádu jako za totáče a VZS . V hospodě říkali , že naším největším problémem budou migranti !

  2. Armad by nebylo treba,pokud by v lidech vitezila lidskost,a ne touha zotrocovat druhe lidi a narody.V hodpode maji pravdu.Svet se hrne do Evropy,protoze Evropa budovala,stavela a nenicila a neborila.Vidite,v hodpode vam radi dobre,jenom Vy na Evropu nadavate.Nechcete so to s temi emigranty vymenit na zkusenou?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*