Nabírá to na obrátkách
Sdílet článek:
Pokud sledujete kromě ukrajinské propagandy i tu ruskou, nemohlo vám ujít, že v posledních dnech jsou Rusové celkem na koni, kdežto ukrajinští výrobci pravdy začínají být stále více schizofrenní. Ráno se dozvíte, že ukrajinské síly úspěšně vytlačují Rusy a odpoledne, že Rusové útočí po celé délce fronty. Ráno je duch Kyjeva člověk z masa a kostí, odpoledne je to výtvor ukrajinské propagandy. Ráno zasáhli Gerasimova, v poledne to byl jiný generál a večer už vlastně k ničemu ani nedošlo.

Ve stejné době Rusové ukazují, kolik ukořistili Javelinů, dávají videjka, jak vybuchují další ukrajinské domy v různých Zlámaných Lhotách, vyřazují z provozu železniční tratě a posouvají se zvolna zvolňoučka kupředu. Je to to válčení 6.0, které se obejde bez manévrů, bez velkolepých bitev, bez masivních posunů, protože stačí nepřítele přibít k zemi a pak ho metodicky ničit a on s tím vlastně nemůže udělat nic, kromě občasně úspěšné diverze?

Západ už na ukrajinské bojiště dodává vlastně všechny zbraně. Tanky, děla, raketomety, minomety, houfnice, drony, protiletadlové prostředky. K celkovému výčtu chybí už jen stíhačky. Ale zrovna tohle je nejdražší hračka a muselo by to být opravdu hodně letadel, aby to mělo nějaký smysl.

Rusko také přisouvá plné vlaky techniky i munice, vzhledem k tomu, jak málo se hýbe fronta, tak tomu opravdu můžeme říkat zákopová válka a prim hraje dělostřelectvo. Z války manévrové se po necelém měsíci stala válka materiálová ve které má život ukrajinského vojáka vlastně tu nejmenší cenu. On tam na frontě prostě jen musí být, protože kdyby tam nebyl, tak by se Rus posouval dopředu o něco rychleji. Jiný smysl to nemá, protože Javelinem nemá na co střílet, těžkou americkou techniku není možné nenápadně přivézt a není možné jí soustředit, aby bylo dosaženo lokální převahy.

Obě strany konfliktu už do toho daly fakt hodně. Nejen zbraní a peněz, ale také prestiže. Stále více je to válka za zachování tváře a stále více se na donbaském bojišti rozhoduje o něčem úplně jiném, než komu bude ten Donbas patřit. Vojáci jsou ohroženi šrapnely, ale politikům začíná jít také o kejhák. Putin i Biden, jejich nohlsedi a celé ty politické kliky, všichni jsou ohrožení výsledkem války. Hodně ohrožení. Tohle už není Afghanistán, kde sice Tálibán zvítězil takřka ihned po stažení amerických sil, kde se vlastně všem ulevilo a nikdo se v tom už po dvaceti letech nechtěl patlat. Vítězství Tálibánu neohrozilo v USA ani jednu politickou kariéru.

Ale teď? Když rubl posiluje vůči dolaru? Když se tři čtvrtiny světa k USA nepřidaly? Když evropským spojencům USA hrozí bezprecedentní hospodářská krize?

Platí to i obráceně… jak je asi Putinovi a jeho lidem, když Rusko tak nějak „málo vítězí?“ Když na Ukrajinu stále přicházejí další zbraně, když je Kyjev i po dvou měsících stále schopen sestřelovat Rusům letadla a vrtulníky (a sem tam i křižník)?

Prostě už nejsou ohrožení „jen“ obyčejní vojclové, už jsou ohrožení i ti potentáti. Chudák vojáček může ztratit jen svůj život a rodina může přijít o tátu, ale ti nahoře ztrácejí miliardy a miliardy peněz. K tomu ještě vedou velkolepé řeči, že vítězství je nedaleko. Do toho se začínají bouřit i kapitáni průmyslu, všechno globalizované je najednou špatně a nebo v Číně, mééédia už dávno vybičovala veřejné mínění tak daleko, že se vlastně nesmí projevit žádná smířlivost, protože by se to projevilo ve volbách.

Já ztrácím poslední zbytky víry, že se to dá nějak zastavit. S ukrajinskou válkou je spojeno příliš mnoho politických kariér a příliš mnoho politických vizí. Zároveň v ní zaznělo už tolik lží, kterým už uvěřili i ti, co je první vyřkli. Už se to dá jedině hrotit a už o tom slyšíme… někteří členové americké administrativy už otevřeně říkají, že by USA měly do této války vstoupit. Pokud se tak stane, co přijde pak? Přidá se k Rusku Čína? Oběma stranám by to mohlo vyhovovat. Válka by se vedla daleko od jejich území. Ale pro nás by to byl pěkný průser.

Každý den se přibližujeme k nějakému omylu či provokaci, která to ještě víc vyeskaluje. Každý den se přibližujeme ke skutečně zničující válce, kdy nebudou hořet jednotlivé domy, ale celá města. K válce, která se neomezí jen na území Ukrajiny. Každý den se krůček po krůčku přibližujeme k jadernému konfliktu a každý den ubývá šance, že se to podaří zastavit.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Naše rodina má z První republiky kořeny na Zakarpatské Rusi.Jsou teď dvě rodiny u nás,páč krev není voda.Na Zakarpatí se neválčí,oni k nám neutekli před Putinem,ale před banderovským nacismem.Mají z nich strach.Naštěstí umí česky líp než já rusky,takže začlenění proběhne v pohodě.

 2. My naší krvi ze Zakarpatí pomáháme a po kocourkovské parodii na stát nic nechceme,kašleme na tu byrokratické bludiště.Ale až historie posoudí,jak debilní musel být stát,do kterého přivandrovalo padesát tisíc maďarských morgošů,vydávali se za Ukrajince a Kocourkov je pak doživotně živil.To by ani Hašek nevymyslel.

 3. Podle mě je ukrajinský konflikt pro hodně špinavců záchraným kruhem před utonotím v žumpě,kterou sami otevřeli,zamíchali a jejím smrtonosným smradem hodlají umlčet narůstající odpor jejich obětí- vlatních spoluobčanů a voličů,
  Čím víc okrádají,šikanují,umlčují a ponižují,tím víc budou za použití všech druhů zločinu to nesmyslé vraždění a ničení podporovat.
  V naději psychopatů srovnatených z Pol Potem,Pinochetem,Hitlerem.
  Za nadšeného hýkání příživníků a cizopasníku na vlastních národech.

 4. Dneska to není moc optimstické čtení…je to opotřeboávací válka. Jen mi fakt není jasné, kdo to land lease bude platit, když se bude válčit do posledního Ukrajince. Výsledkem bude totálně zničená země, ale to pana Zelenského asi nezajímá…

 5. „S ukrajinskou válkou je spojeno příliš mnoho politických kariér a příliš mnoho politických vizí“

  Politické kariéry a vize se ztrácejí každou chvíli, někde jinde se zase vytvoří. Větší a hlavní problém je dlouhodobě živená nenávist na obou stranách, k níž se tak ochotně přidala i světová média naše nevyjímaje, ta válečným konfliktem dostala nový rozměr dosud nevídaný pro oba národy. Z takto zbytnělé nenávisti vzniknou křivdy, které nerozsoudí žádný Haag, Brusel nebo Washington. Zbyde jen neuhasitelná touha po pomstě, jež nebude znát soudnosti ani spravedlnosti.

 6. muze mi nekdo vysvetlit,kdyz se valci na 5% ukrajiny a na uzemi vetsim jak francie se nevalci,proc ukrajinci utikaji na Slovensko do Polska a do Cech? Cesi,kdyz nas obsadili fasisti, neutikali do zahranici ale stahli se do vnitrozemi. ukrajinci vyuzivaji situace a jsou legalne na nasem uzemi,oni uz nikdy neodejdou,dokud budeme mit tak pos..ranou vladu,
  proc nezustavaji v Madarsku? protoze p.Orban jim dal najist a nerozdava jim penize a vych…cankove tahnou dale na zapad,ten valecny stvac, fialovy hnus,se stara i o Madarske cikany,vcera se byl fiala klanet a omlouvat fasistum,ze prohrali valku, myslite,ze jim pripomel LIDICE a LEZAKY? a ze si pripili na pamatku nasich parasutistu kteri popravili tu esesackou svini? NEEE klanel az si odrel celo,pro me plati:jednou fasista,navzdy fasista.jako ukrajinci,vrazdili volinske Cechy,Polaky, a v 68 roce v sovetskych tancich nas okupovali,strileli do neozbrojenych lidi,ja jsem byl 11ti lety kluk a poprve jsem videl meho tatu brecet vzteky,a dneska mam tem svinim pomahat??? NIKDY,

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*