Nad vřavou válečnou
Sdílet článek:
IVO STREJČEK
Když si 26. února pozval francouzský prezident Macron více než dvě desítky představitelů členských států EU, USA, Kanady a Velké Británie do Paříže na jím organizovanou Konferenci na podporu Ukrajiny, nevyloučil vyslání jednotek některých členských států NATO na ukrajinské bojiště. Německo Macronův návrh vetovalo, stejně jako řada dalších, přesto si francouzský prezident v posledních dnech s nápadem vyslat na Ukrajinu francouzské vojáky nezodpovědně pohrává znovu.

Je to pouze Macronovo namyšlené francouzské hejskovství, které jej k takovému uvažování vede? Je to tradiční francouzská politická póza mající připomenout, že Evropa (v jejich očích) rovná se Francie? Je to výraz francouzské zahraniční politiky, kterou Francouzi sami obvykle nemyslí vážně (a předválečné Československo má s francouzskými bezpečnostními zárukami své neblahé zkušenosti)? Proč Macron uvažuje o zatažení Francie (a s ní zřejmě i další „ochotné“) do konfliktu, který by nepochybně stál tyto země mnoho životů v době, kdy takové nápady ve Francii (a snad i jinde) nemají politickou a společenskou podporu (mimochodem, už jste si všimli, jak politikové, kteří nemají děti, snadno mluví o válce)?

Macron zřejmě hraje povrchní politickou hru na účet zbytku Evropy. I ve Francii se blíží volby do Evropského parlamentu, jeho strana se podpoře voličů netěší, tak chce zaujmout „rozhodností“ a „zásadovostí“, ať to stojí cokoli. Pokud tomu tak je, pak francouzský prezident potvrzuje, že vždy byl a je zdatným pozérem bez politické odpovědnosti.

Přesto je nutné Macronova slova, třeba i přes jejich politickou povrchnost, brát velmi vážně. Otevírají prostor těm, kteří jsou vůči Rusku troufalejší, drzejší a agresivnější – a myslí to vážně. Například polskému ministru zahraničních věcí Sikorskému. Doufejme, že historické německé trauma z války v Rusku je mezi Němci stále ještě natolik živé, že německá politika odmítne válečnické avanturismy Macronů a bude schopna udržet na uzdě i Poláky se Sikorským v čele. To ale může být krajně obtížné a zde je třeba mít skutečné obavy!

Další „morální obr“ z Brna, tentokrát Danuše Nerudová, si to na sociálních sítích „vyřídila“ s političkami, které nazvala „chcimírky“. Vzkázala jim, se suverenitou sobě vlastní, že „jejich děti se za ně budou stydět“.

Když přesvědčený odpůrce války, francouzský spisovatel Romain Rolland, publikoval svůj protiválečný text „Nad vřavou válečnou“, útočila na něho tamní fanaticky proválečná média slovy, že „Rollandovo pomáhání lidskosti poškozuje vlast“. Rolland si své protiválečné přesvědčení ponechal (děsivé důsledky I. světové války pro Francii mu daly za pravdu) a napsal, mimo jiné, jeden z úžasných a nezapomenutelných protiválečných románů „Petr a Lucie“. Stálo by za to, aby si jej naši „válečníci“ četbou osvěžili. Už proto, že se Nerudová tak ráda stylizuje do zástupkyně „mladých“. Skutečně si myslí, že ti chtějí válčit? Opravdu si myslí, že dnešní mladí touží prožívat válečné strádání, útrapy a smrt? Umí si připustit, že třeba její děti se někdy v budoucnu mohou za její prvoplánové názory stydět? Možná by to chtělo více politické představivosti a rozvážnosti a méně ideologické zášti. Lze to ovšem od soudobé české vládnoucí třídy, mezi kterou Nerudová tak úspěšně zapadla, očekávat?

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

16 Comments

 1. Před nějakými deseti lety jsem četl zmínku: “veškerá zahraniční politika Francie se točí kolem otázky, jestli Francie je nebo není velmoc – nebo přesněji kolem úvah, co udělat, aby tomu, že je velmoc, uvěřili i ostatní země.” To sedí. Plus snaha tohohle mamánka dokázat, že on – navzdory hořícím autům v Paříži a hromadám hnoje a močky – je lídr. O prezidentuši nemá cenu ztrácet slov.

 2. Slovo chcimír je nepřesné až zavádějící. Správný výraz je chciprohráč. Ty kreatury nechtějí mír, chtějí aby Ukrajina prohrála resp. rusko vyhrálo svou zločinnou útočnou válku. Můžete jej omlouvat, jak chcete, ale když jeden suverénní stát zaútočí na jiný suverénní stát, je to zločin a zlo. Zlu se nesmí ustupovat. Nikdy.

  • Když suverénní Vinnetou zaútočí na suverénního Santera, není to zločin a zlo, ty pomýlený. Chyběls, když se probírala etika, marcusante. Rýma? Kašel? Roupy? Kapavka? Přečti si třeba Rychlé šípy, ať se trochu zorientuješ.

   • Asi by sis to měl přečíst znovu. Máš to nějaký pomotaný, kdo na koho zaútočil a kdo se bránil. Snad tvoje intelektuální úroveň postačí alespoň na toho Vinnetoua. Obávám se, že na komplikovanější etické problémy asi stačit nebude, když nerozeznáš útočníka od obránce. Blbost se bohužel léčit nedá, můžeš ale tu svou aspoň přijmout, smířit se s ní, a neprojevovat se.

    • Asi by sis to měl přečíst znovu ty, murcusante. A začít třeba rokem 2014. Blbost totiž čiší z tebe, stříká ti z uší, nosu, huby, zpod prstů i zespod. Tupý, zmatený, hovnoznalý, ale rádoby přechytralý murcusant je typický představitel čiré fialové propagandy: bez-dů-vod-né na-pa-de-ní! Bezdůvodné asi tak, jako když matka chrání mláďata proti predátorovi, jako když neposera pomůže slabšímu. Kdyby to nebylo k pláči, jeden by se potrhal smíchy z hlouposti libtardů. A kdyby blbost kvetla, byl bys jaro.

     • Je mi tě líto, je v tobě tolik hnusu. Obviňovat mě z fialové propagandy je opravdu směšné, současnou vládu jsem nechtěl a nevolil, liberální demokracii mám zařazenou jen kousek před komunismem a fašismem. Ty a jejich diktaturu a diktátory ale nenávidím víc, odmítám vše levičácké, vše vzhlížející k jediné pravdě, k jedinému vůdci. Nenávidím grýndýl a politickou korektnost, nenávidím rasismus naruby, ale ještě víc nenávidím násilníky a vrahy, kteří si berou silou, co chtějí, jdou přes mrtvoly. Na Ukrajině se dělo mnoho nesprávného a zlého, ale mnohé z toho bylo dílem ruské páté kolony a její kolaborace s ruskem a diverzantství. Pokud takto obhajuješ rusko, obsazení Krymu a “anexi” Donbasu, měl bys taky začít konzistentně obhajovat Mnichov a protektorát. To by podle tebe a tvých zvrácených teorií taky měla být jen ochrana slabšího ne? Když A, tak i B, jinak jsi za blbce. Ale to nepochopíš, když blbec jsi.

  • Doufám, že to píšete z ukrajinské fronty, Mrcusante. Jinak je to jen zoufalecký výkřik do tmy.

   • Nevážená Mrkýzo, nemám už bohužel na to věk ani zdraví, ale syn tam byl jako medik s Červeným křížem. rusáci taky berou dobrovolníky, vy určitě píšete z ruské fronty, že?

    • Aleale. Jaký věk, jaké zdraví, jde-li o vétězství Ukrajiny a rozparcelování Ruska? Nevymlouvejte se, nekecejte a mazejte. Na videích z fronty bylo vidět i ukrajinské staré muže, tak jim jděte pěkně píchnout. A pokud je mi známo, pan zelený prezident vydal dekretík, ve kterém se říká, že zdravotní stav nesmí být překážkou nástupu na front.
     Nevím ostatně, proč já bych měla být na jakékoli frontě – to vy jste tady militant a duše válečnická, ne já. Tak hybaj.

 3. francie potřebuje, aby oheň na ukrajině plál stále jasným plamenem a pro je ochotna přiložit do toho ohně všechna východoevropská polínka. Potřebuje rusa co nejvíce zaměstnat, aby se mohla pokusit dobýt zpět africké posty, ze kterých je Prigožin a spol. vyhnal.

 4. Dalo se v tom seznamu hledat. Konkrétně Grenada a druhá válka v Iráku fakt nebyly ok, o Afghánistánu se dá taky pochybovat. Ale např. Korea nebyla operací USA, ale OSN. Seznam tady bezostyšně lže. Válka ve Vietnamu byla jen pokusem zastavit vraždící komunistickou hordu poštvanou SSSR, ne nepodobnou Pol Potovi. Nejednalo se rozhodně o dobyvačnou válku. Ale hlavně za celou tu dobu si USA nikdy nepřisvojily, neanektovaly ani centimetr cizího území. Největší prolhanou sviňárnou toho seznamu ale je Japonsko. Japonci zcela prokazatelně zaútočili vojensky na USA a vyvolali válku. Podle mezinároního práva měli Američané nezpochybnitelné právo dovést tuto válku k vítězství a kapitulaci Japonska. Svržením atomových bomb ušetřili statisíce amerických životů a miliony (už vzhledem k hustotě osídlení a potravinové nesoběstačnosti) životů Japonců, životů potenciálních padlých a zahynuvšich hladem při dobývání japonských ostrovů. Svržení atomových bomb byl akt milosrdenství, který tyto životy ušetřil, ukončil válku, která by trvala ještě nejméně rok, během pár dnů.
  Další váš hezký pokus o manipulaci, zase nevyšel. Zkuste příště odkaz na něco, kde se nelže.

  • Válka ve Vietnamu byla jen pokusem zastavit vraždící komunistickou hordu poštvanou SSSR, ne nepodobnou Pol Potovi.

   Taktak. Jen pokusem….a válka na Ukrajině je jen pokusem zastavit vraždící “demokratickou” hordu, poštvanou USA, ne nepodobnou jakékoli jiné vraždící hordě.
   Až skončí i tento “pokus”, budeme moci srovnávat.

 5. To M: Kdybyste sledoval dokumentární serialy s válecnou tematikou zapadní provenience, kterých dává ČT kupodivu dost, věděl byste, že plácáte pitomosti. To se ale nevzdělaným fanatickým propagandistům stává. Do bolševického režimu 50. let byste pasoval. Tam bylo takových fanatických obdivovatelů právě panujícího režimu plno. A tím končím diskusi, s Vámi je to ztráta času.

  • Kdybyste uměl alespoň napsat v čem a podložit to, dalo by se s vámi diskutovat. Jestli ale čerpáte z dokumentárních seriálů vysílaných na ČT, nedivím se, že plácáte takové nesmysly.

   • Vy škaredý! Vy neuvědomělý! Vy nám tu budete pomlouvat naši objektivní a nestrannou Televizi???

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*