Nálepky důležitější než slova, aneb Vidlák prostě vadí
Sdílet článek:

PETR HANNIG

Nepochopil jsem o co předsedkyni jedné ze skupin učitelských odborů jde? Jde jí o dodržení příslibů vlády, že by učitelé měli mít 130% průměrného platu v ČR a zvýšily hanebně nízké mzdy neučitelských profesí? Či o ideovou čistotu řečníků?

Nějak jsem nepochopil o co předsedkyni jedné ze skupin učitelských odborů jde? Jde jí o dodržení příslibů vlády, že by učitelé měli mít 130% průměrného platu v ČR? Jde jí o to, aby se zvýšily hanebně nízké mzdy neučitelských profesí ve školství? Nebo je hlavním cílem této funkcionářky, aby nebyla potřísněna ideová čistota těch, kteří se za tato zvýšení platů staví?

Už jsem ledacos zažil a ta slova této funkcionářka mi ledově připomněla dobu kolem roku 1977, kdy se soudružky učitelky hromadně podepisovaly na petice anticharty a protestovaly tak proti ztroskotancům a zaprodancům, kteří měly tu drzost narušovat klid na práci. Jde mi o to, že tehdy nikdo z těch učitelek, které antichartu podepisovaly vůbec nevěděly, co je vlastně v té chartě napsáno. Jenom věděly, tak jak jim tehdejší média zvěstovala, že se jedná o živly, které to s naším státem nemyslí dobře a co jsou podporovány z USA a vůbec ze západu.

Tak na mě působil projev oné předsedkyně učitelských odborů (asi pouze nějaké části odborů, ale byl jí dán náležitý prostor v ČT), že byly zneužity cíle protestů tím, že na nich vystoupil Daniel Sterzik, alias Vidlák, známý z populárních internetových črt nazvaných Vidlákovy kydy.

Onomu panu Sterzikovi byla nasazena nálepka snad proruského švába, i když nevím naprosto proč, četl jsem jeho úvahy o zemědělství či malozemědělství a nenašel jsem tam jediné slovo, které by tomu nasvědčovalo. Aniž by předsedkyně odborů věděla, co „Vidlák“ na pódiu povídá, vůbec ji to nezajímalo, důležité bylo, kdo to povídal. Byl to, podle ní, prostě řečeno slovy bolševického slovníku zaprodanec (komu Rusku? Nikde jsem v jeho článcích nenašel, že by snad jakkoli fandil Rusku) a ztroskotanec (také bych o tom velice pochyboval, protože jeho úvahy čtou denně statisíce lidí na internetu a jeho besedy po republice bývají hojně navštěvované). Už si přesně nepamatuji, jak ona učitelka titulovala Daniela Sterzika, ale byly to určitě výrazy známé ze současného nálepkování, jako dezinformátor atd.

Mimochodem pan Sterzik má čtyři děti školou povinné, tak zřejmě měl, co říct k problematice. Teď se odboráři kroutí, kdo že ho vůbec na pódium pozval, ale já dokážu pochopit, že na pódium byl pozván vzhledem ke své popularitě, nebo spíše popularitě Vidlákových kydů. Chtěl jsem si někde poslechnou jeho projev na té demonstraci, ale nemohl jsem jej nikde najít. A také vlastně asi nevzbudil, co se týká obsahu, nějakou výraznou kontroverzi. Té odborové funkcionářce vadilo, že Sterzik vystupoval na demonstracích, které organizovali Ladislav Vrábel (nevím přesně zda byl i 3.9.2022 na pódiu) či Jindřich Rajchl (u Rajchla vystupoval určitě).

Takže nálepka a ne faktum. Mimochodem, podporuji zcela razantně to, aby byly podstatně zvýšeny platy neučitelských profesí ve školství typu kuchaři, kuchařky, školníci, údržbáři. Ušetřit se dá na tom, že se zruší inkluze, protože jsme měli a snad i ještě máme špičkové speciální školství. A pokud jde učitelům a učitelkám, tak jako oné funkcionářce o ideovou čistotu, tak by asi měli držet basu s vládou, kterou určitě volili.

PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Mazancová je aktivní členka TOP a ta její Učitelská platforma je spolek, spolupracující s Člověkem v tísni. Takže asi tak. Že je to ošklivá tlustá baba pomíjím, to už je jen třešnička na dortu. Jako ty komunistické bedny kytu.

 2. Váš problém autore je, že jste buď slepý nebo jste málo hledal, ale nejspíš jen záměrně lžete. Na PP jsou desítky článků od vidle, které jsou čistě politické a jednoznačně straní buď přímo rusákovi nebo fandí rajchlovi, který je otevřeně prorusofašistický. Předpokládám, že bazírujete na formálních znacích, tedy že nikde na plnou hubu nenapsal, že fandí rusku. Jen zcela otevřeně útočí na podporu Ukrajiny a řešení pro Ukrajinu, které zastává, je neutralizace země a postoupení dobytých území rusku, což je rovno kapitulaci tedy prohře. Komu tedy tím pádem fandí? Krom toho politicky je vidle umírněný komunista. Vy račte také být zastydlý rudý nok?

  • Váš komentář mi přijde poněkud radikální na to, jaké argumenty jste uvedl. Jestliže někdo vystupuje proti podpoře jedné strany (když navíc tato podpora tahá peníze z jeho kapsy bez jeho souhlasu), zdaleka neznamená, že podporuje protivníka. Může být prostě jen neutrální. “Neutralizace země a postoupení území” se stává postupně hlavním proudem i v “západních” médiích a pouze odráží objektivní realitu. To spíš Váš postoj mi přijde až zaslepeně jednostranně proukrajinský.
   A s tím umírněným komunistou se to má asi tak, že pro státní regulace ekonomiky a života vůbec je u nás asi tak osmdesát procent lidí. Ne že bych s nimi souhlasil, ale nic s tím nenaděláte. Možná že i v rodině máte pár zastydlých rudých noků.

   • To Vajo: Pokud rozumím Vašemu příspěvku, tak za tu správnou pravdu považujete jen tu Vaši a jen ta by směla zaznívat ve veřejném prostoru. Jiné názory je nutno potlačit. Ó, jak demokratické. A teď mně, prosím, řekněte, čím se lišíte od bolševika, pokud takto smýšlíte.

   • Žijete v iluzích. Válka bude nejspíš ještě hodně dlouhá a Trump jako narcis rozhodně nepřipustí žádnou prohranou válku za jeho funkčního období. Trump to nezastaví, on naopak na rusáka začne tlačit doopravdy, ne jen naoko, jak se to děje teď. “Neutralizace země a postoupení území” je možná tak hlavním proudem v médiích ktere čtete vy, které ladí s vaším světonázorem, ale rozhodně to není mainstream. A s tím umírněným komunistou se to má asi tak, že od vidleho doleva už je jen tvrdé jádro KSČ(M). Ale není to ten typ, co stojí s puškou v ruce a ohněm v srdci na barikádě, tenhle spíš tak bodnout někoho vidlema do zad.

    • Tak to je věc názoru. Je pravda, že já nečtu Forum24 a nesleduju čt, takže s tím mainstreamem budete mít pravdu, ale pak byste musel jako „proruské“ označit třeba Wall Street Journal, Foreign Affairs nebo CTRAHA.ua. A nebo Bild. I tam se objevují články, které místo válčení za každou cenu preferují jednání.
     Vidláka znám jen z jeho článků. Z nich jsem si udělal obrázek, že je sice levičák, ale hodně umírněný. Dnes jsou nejvíc vlevo zelení. Kam se hrabe KSČ. A ti všichni ostatní od lidovců po ODS jsou s nimi ve vládě, takže je to hodně podobná sorta. Jediní pravičáci u nás jsou Svobodní. Vidláka bych osobně hodnotil jako sociálního demokrata na způsob Zemana (nebo možná Babiše).
     Buďto znáte Vidláka daleko blíž, nebo jste prostě zaujatý.
     Jo a k tomu Trumpovi, pár citací z mainstreamu (iDnes, Nova):
     „Počínání ruské hlavy státu Vladimira Putina ohledně Ukrajiny je chytré a geniální, uvedl bývalý americký prezident Donald Trump. Jako host konzervativního podcastu dál zkritizoval svého následovníka Joea Bidena a zopakoval, že za jeho úřadování by bylo podobné vyhrocení situace nemyslitelné, píší americká média.“
     „K válce na Ukrajině prý vůbec nemuselo dojít. Tvrdí to bývalý americký prezident Donald Trump, podle kterého udělal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několik chyb. Sám Trump by prý konfliktu dokázal zabránit.“

 3. B.Jine názory nikdo nepotlačuje(diskuze není potlačováním nazoru),třeba ty Vaše.Jde jen o princip.Vy a Vám podobní okamžitě reagujete povykem a označujete všechno omezováním Vaší svobody projevu a vubec všeho dalšího totalitou.Ovšem měnění hranic silou suverénního států Ukrajina obrovskou jadernou mocností RF Vám vůbec nevadí.Vy žádné omezování Vaší osoby trpět nebudete.U druhých to berete jak fotbal mač.Pan zemedelec zřejmě zjistil,ze se politikou dá živit lépe než vidlemi.Dokonce mu lidé mají posílat peníze na ucet.Nikdo mu v tom nebrání.Svuj projev lidu sdělil a šlo se na pivo.Pokud by měl smysluplný realitě odpovídající(ne svoji kapse) recept,jak lépe zajistit blahobyt obyvatel CR ,příští volby by měl šanci.Všechno zbořit jde,ale co dál? Takových zverozvestu už tu bylo a zavřela se voda.A oni krásný bezpracný život z darů lidu.

  • To Kolemjdoucí: No tak to já zase za “.. krásný bezpracný život z darů lidu….” považuji, když ti, kteří na EV nemají, ze svých peněz dotují EV těm, kteří by na EV měli i bez tohoto příjemného dárku. Tak rozhodla naše vláda a přesně toto já považuji za plýtvání a rozhazování peněz. Takhle ten Vámi zmiňovaný blahobyt obyvatel ČR opravdu nezajistíme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*