Nechte Nohavicu zpívat a nelikvidujte Chelsea
Sdílet článek:
Pamatuji doby, kdy jsme projevovali nesouhlas s režimem hesly například “Nechte Mišíka zpívat”. Vladimír Mišík totiž svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Včetně mé maličkosti.

Ale k věci.

K dnešnímu zamyšlení mne však přivedla skutečnost, že pořadatelé ruší Nohavicovy vyprodané koncerty. A důvodem je to, že Putinovi nevrátil nějakou medaili za umělecký přínos.

Nohavica nikdy nepatřil k mým oblíbeným zpěvákům resp písničkářům. A že nějakým způsobem spolupracoval s STB to dokonce i přiznal, ale to je maximum, co o jeho konkrétních skutcích vím. Mou nejoblíbenější Nohavicovou písničkou je Ladovská zima a to je tak všechno co k němu chci tady říct. Kromě jedné věci. Po letech opět volám NECHTE NOHAVICU ZPÍVAT. Že se někde na nějaké radnici rozhodnou zastupitelé města, že zruší Nohavicův vyprodaný koncert a naštvou tak stovky natěšených fanoušků a fanynek tohoto rázovitého barda, to mi hlava nebere.

Stejně jako kroky britské vlády, která se rozhodla zlikvidovat slavný anglický klub Chelsea jenom proto, že jeho majitelem byl ruský oligarcha Abramovič.

To, že Abramovič zbohatnul v době Putinova režimu je neoddiskutovatelný fakt, ale je taky pravda, že v souvislosti s protiruskými sankcemi se svobodně rozhodl, že klub prodá a výtěžek že dá na charitu. Řekl, že z toho nechce ani korunu nebo spíš libru a že je proti rusko ukrajinské válce.

Jenže britská vláda, která se v covidové době, kdy se u nás hrálo před prázdnými tribunami, jednoznačně postavila na podporu fotbalu a Premiere Leage se hrála i s diváky. Bohužel Chelsea je teď v situaci, kdy brzy může mít existenční potíže. Za této situace si dovedu představit, že hráči už začínají uvažovat o odchodech z klubu a že i stovky britských zaměstnanců, kteří tam pracují jsou rovněž v existenčním ohrožení. Docela by mne zajímalo, co si o celé situaci myslí Petr Čech. Nedivím se mu, že se k tomu nechce veřejně vyjadřovat.

Nohavicovi existenční problémy asi nehrozí. V jeho věku to už spíš budou problémy zdravotní, ale ty často souvisí s mentálním rozpoložením a psychikou. A nedivil bych se, že na tom není teď psychicky moc dobře. Vůbec bych se mi nedivil, kdyby si ke kytaře vzal flašku stoličné vodky, která se prý už pod tímto názvem nebude prodávat.

Svědčí o tom i jeho slova “Za komunismu jsem se narodil, za komunismu asi i zemřu”:

1.zákaz koncertování – červen 1984
„…písně typu „ Halelujá , Metro, Jak se tak zmenšujou byty a pokoje“ jsou neslučitelné s profilem profesionálního umělce v socialistické společnosti, který navíc svou tvorbou ovlivňuje mladé lidi. Svým postojem, hodnocením a vyjádřením se staví proti základním postulátům naší společnosti… hraje si na falešného hrdinu a získává tak lacinou popularitu mezi mládeží….“
2. zákaz koncertování – duben 1987
„…začal psát a zpívat písně, které urážely naši lidovou armádu, zesměšňovaly a provokovaly poctivé lidi a mladým, před kterými vystupoval, křivily názory…“
3. zákaz koncertování – březen 2022
„…zrušit koncert z důvodu nedostatečné distance zpěváka vůči prezidentovi Ruské federace…“

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Vědí vůbec ta cenzorská hovada a lokajští měšťáci a politické loutky,ochotně se deropucí dov každého, právě vládnoucího análu, čí že texty Jarek Nohavica,přeložil a nazpíval?
    Původní texty napsali v naprosté většině ruští DIZIDENTI.
    Chápu.Bolševici na radnicÍch v redakcích presstitutských medií nemají své odpůrce rádi

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*