Putinova cenzorská dohoda s Yandexem vs. česká cenzorská dohoda s CZ.NIC a NIX.CZ … najdi 4 rozdíly!
Sdílet článek:

Celý text rozhovoru s Gershenzonem je na substacku Sip of Freedom pod titulkem „Jak největší ruská technologická společnost kolaborovala s Kremlem už dlouho před válkou“, popř. archivu. Řada pasáží jako by 1:1 z oka vypadla českému boji proti dezinformačním serverům (a také chování Seznamu – Seznam je takový český Yandex se vším všudy, včetně zpráv, mailu, počasí a map). Toto je překlad relevantní části článku.

Ředitel zpravodajství Yandexu rekapituluje, jak sklouzli k „dobrovolné“ cenzuře

Hlavní stránka Yandexu má sekci zpráv. Je tam pět novinek. Kvůli tomu lidé na Yandex nechodí – přicházejí kvůli informacím o dopravě, počasí, mapám nebo srovnávači cen. Ale vždycky dostanou i tyhle zprávy.

Těm zprávám říkáme „příběhy“ – a když na nějakou kliknete, dostanete odkazy tu samou zprávu z více zdrojů. Tahle novinová sekce má – nevím to přesně, protože pro Yandex nepracuji už 10 let – nějakých 30-40 milionů shlédnutí denně.

Je to jako Google News. Naprosto automaticky se to třídí a doplňuje textem. Ale je tu zádrhel: máme filtr. Dovolíme zobrazit pouze 15 zdrojů. A teď jsem napočítal jen 9 zdrojů – ačkoli procházíme tisíce zpráv. Není to zvláštní?

Když jsem pracoval v Yandexu, ten seznam měl možná 50 povolených serverů. Měli jsme dohodu s prezidentskou administrativou. Ta nám řekla – „vaše hlavní stránka má velkou čtenost, a musí ukazovat pouze věrohodné zdroje.“

Řekl jsem jim – ale pánové, to u nás rozhodují algoritmy. Ale dohodli jsme se, že budeme ukazovat jen „oficiální“ zpravodajství od vydavatelů, kteří mají mediální licenci. Takový seznam měl 50 nebo 60 zdrojů, byl dost dlouhý. Byl to nepříjemný kompromis. Ale kompromisy jsou nebezpečné. Přímo vedly k tomu, jak je to dnes.

Když jsem opouštěl Yandex, byla tam ještě pořád Lenta.ru a Gazeta.ru. Bylo to jiné. Byly tam Kommersant a Vedomosti. Ale snažím se říct něco jiného.

Ten filtr 10-15 zpravodajských zdrojů není regulován žádným zákonem. Je to jen výsledek polotajné, neveřejné dohody mezi Yandexem a nevím-kým-zrovna. Za mých časů to byla prezidentská administrativa, dnes to může být třeba nějaký podplukovník z FSB. To je jedno. Nezáleží na tom, kdo to je.

Neexistuje žádný zákon, který by zakazoval Novou gazetu – není to „zahraniční agent“, není to „nežádoucí organizace“. Je to licencovaný novinářský nakladatel. Jejich šéfredaktor právě vyhrál Nobelovu cenu.

Vzpomínám, jak jsem se bavil s vedením Yandexu. Řekli mi, že se setkali s prezidentskou administrativou. Řekli – šli jsme tam a dohodli se se Surkovem (první zástupce prezidentské kanceláře). Dohodli jsme se, že pokud bude válka, Yandex přejde na manuální řízení. A namísto seznamu 50 povolených serverů budeme mít 15.

A já jim říkám – jak ‚dohodli jsme se‘? Jak budete vědět, že ‚je válka‘? Řekněte mi, jak poznáme že ‚jsme ve válce‘? Ústava říká, že ji vyhlásí prezident a schválí Duma. Tohle myslíte?

A oni prý – ale no tak, takhle to nejde. Musí to být rychlé. Takže jim říkám – co tím myslíte, ‚rychlé‘? Když vám to řekne Surkov? Surkov vám bude určovat, kdy je a kdy není válka?

Počátek všeho byl, když jsme v roce 2008 během války s Gruzií vyjeli výpis zpravodajství, a byly v něm i nějaké gruzínské zdroje. Oni nám řekli – co to děláte? To jsou nepřátelské zdroje!

My jsme se vysvětlovali. Podívejte, říkáme, je to zpráva o Gruzii a má hodně citací, tak je ukážeme. To je smysl agregátoru zpráv. Ale tím to začalo. Nezačali jsme okamžitě dělat to, co chtěla vláda. Ale začali jsme se vysvětlovat. Moje zástupkyně a později nástupkyně Táňa Isajeva dostala speciální telefon. Vláda měla její číslo a občas jí zavolali. A tím to začalo.

Nebije vás to do očí? V čem je rozdíl?!

Tak to byl Lev Gershenzon, bývalý šéf zpravodajské sekce Yandexu. Nebije vás to do očí?

Česká republika tvrdí, že necenzuruje „dezinformační servery“ – že to dobrovolně dělají soukromé společnosti CZ.NIC a NIX.CZ jen na základě dobrovolných dohod mezi managementem firem a vládou, která vyjádřila své znepokojení.
Ehm, čím se to liší od toho, když Vladislav Surkov neformálně volal soukromé firmě Yandexu a neformálně uzavíral nepsané dohody s managementem Yandexu, který měl pochopení pro znepokojení vlády?

Česká republika tvrdí, že „jsme ve válce“ a proto není čas ztrácet čas se spravedlivým procesem a formalitami. Komu se to nelíbí, může se soudit později. Akorát že podle Ústavy ČR nevyhlásila válku, stav ohrožení státu, mobilizaci ani nic podobného.
Ehm, čím se to liší od odpovědi managementu Yandexu, že válka je nikoli tehdy, kdy formálně platí podle ruské Ústavy, nýbrž tehdy když si to usmyslí ruská vláda či tajné služby?

Česká republika tvrdí, že si nemůžeme dovolit šířit „nepřátelskou propagandu“.
Ehm, čím přesně se to liší od pobouření ruské vlády v roce 2008, že Yandex nesmí zobrazovat gruzínské zprávy o rusko-gruzínské válce, protože to jsou nepřátelské zdroje?

V české republice cenzuruje vláda nežádoucí servery bez jakéhokoli zákonného pověření a bez jakéhokoli zákonného procesu (čímž porušuje svou Ústavu, princip Materiálního právního státu, princip Autonomie vůle jedince, princip Proporcionality, Normativní princip demokratického právního státu – prostě úplně celý právní stát.)
Ehm, jak se to přesně liší od ruského „Surkov zavolá na speciální telefon a soukromá firma ještě ráda cenzuruje“?

Nebuďte pokrytci. Nechte pravdu zvítězit. Cenzura není řešení, vše jen zhoršuje.

Česká vláda premiéra Fialy, české tajné služby a česká „liberální“ a „protiputinovská“ veřejnost se v otázce cenzury chová 1:1 absolutně, stoprocentně stejně, jako Putin. (Ano, Putin od té doby stihnul přijmout ještě zákon, který trestá „lži o válce speciální operaci na Ukrajině“ – reálně cokoli se nelíbí vládě – 15 lety vězení… A soudruh člen KSČ a bolševický vojenský prokurátor Stříž vyhrožuje u nás 3 lety vězení za „lži o válce na Ukrajině“ – reálně cokoli se nelíbí vládě.)

Rádi si berete do úst Havla. Pokaždé, když vyslovíte jeho jméno, byste od něj měli dostat facku ze záhrobí, protože princip „Nejsme jako oni“ jste obrátili k „buďme špatní jako oni“.

Fakta jsou fakta a nemůžete je popřít. Ze všech sil se snažíte ve jménu „boje proti Putinovi“ zavést přesně stejný systém cenzury, jaký od roku 2008 funguje v Putinově Rusku. Jste absolutní pokrytci s brutálním dvojím metrem, kteří si nevidí do úst.

(A stejní pokrytci jsou i vaše proruské ekvivalenty, které prozměnu předstírají, že cenzuruje jen zlý západ, kdežto v hodném Rusku je necenzurovaná pravda. Mešuge.)

Svobodná západní společnost nemůže přežít bez lásky k pravdě, která musí být nadřazena politickým, ideologickým či moralistním a taktickým zájmům. Pravda padni komu padni. Pravda ať se to hodí či nikoli. Pravda i když se to nehodí do krámu „našim“.

A zároveň objektivita a důvěra ke svým spoluobčanům, že si dokáží sami rozklíčovat necenzurovanou pravdu od lží. Nechat zaznít i protistranu – bez ohledu na to, že její názory považujeme za nechutné lži a pomluvy.

Protože zaprvé – oni za lži a pomluvy prohlašují zase naše názory a cenzurují je. Pokud se zachováme jako oni, ztratíme veškerou morální nadřazenost a právo je za to kritizovat. Naopak musíme jít příkladem ve svobodě slova a informací!

Zadruhé – jak je možné vyvrátit jejich lži, pokud si je nesmíme číst? Pravda nakonec vyplave najevo, ale jen pokud není schována za železnou oponou. Například v roce 2014/15 se Rusové veřejně přiznali k téměř všem svým lžím a sami sebe usvědčili – ale dnes to nikdo nedohledá, protože vaše stupidní cenzura jejich přiznání smazala. Smazala přiznání viny ve jménu boje proti propagandě zakrývající vinu. Chucpe. Donebevolající stupidita. Nebo chcete nejen být jako Putin, ale Putinovi vysloveně pomáhat?

zatřetí – pokud začnete cenzurovat s cílem „ochránit hloupé spoluobčánky od špatných názorů a zdrojů“, docílíte pravého opaku. Řada lidí reflexivně přepne do postoje „pravda je automaticky vždy 180° opak, než co říká Česká Televize“. Vidím to ve svém okolí.

Cenzura ještě nikdy nic nevyřešila a ničemu nepomohla. Naopak.

Naše prezidentská standarta má heslo „Pravda vítězí“. Tak tomu věřme a toho se držme.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Chtěl bych jen dodat,že na Ukrajině proběhla všeobecná amnestie.Zelenský pustil na svobodu všechny tamní vrahy,zloděje a násilníky.Ti se všichni budou snažit dostat na Západ a kocourkovská vláda ti je chce povinně rozdělovat po barácích.Tohle fakt už není žádná prdel.

    • nejenom že je pustil,ale také pořádně vyzbrojil(i našimi zbraněmi???)
      Mimochodem příbývá svědectví,že ty vraždy civilistů nemají na svědomí ti “zlý” Rusové,ale právě tyto zielenského krvežíznivá dítka

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*